Beleczka

Loading thread data ...

Dnia 2006-06-21 16:03, Użytkownik Kowalik napisał:

Jeżeli dobrze rozumiem bez rysunków przyjęty schemat statyczny konstrukcji to belka wolnopodparta o rozpiętości L=4 m obciążona w środku rozpiętości siłą pionową P=30 kN (ciężar wózka)? Wtedy maksymalny moment zginający wychodzi M=P*L/4=30 kNm Przyjmując wytrzymałość stali fd=200 MPa (nie podajesz jaki gatunek, to trzeba doprecyzować!) potrzebny wskaźnik wytrzymałości W=M/fd=150 cm^3 Czyli jak dla mnie wstępnie patrząc przekrój jest zdrowo za mały...

Chyba że wózek jest na tyle długi że można przyjąć iż obciążenie jego ciężarem (wraz z ładunkiem) rozkłada się równo na całą powierzchnię konstrukcji - wtedy wyjdzie M=15 kNm, W=75 cm^3 i podany przekrój (o W=2*41.3cm^3=82.6 cm^3>75 cm^3) będzie wyglądał rozsądnie.

Tak porządnie to powinno się przyjąć rozstaw osi wózka i przyłożyć obciążenie po połowie na oś i zobaczyć jakie momenty wyjdą - powinny wyjść pośrednie pomiędzy jednym a drugim moim oszacowaniem.

Chyba należało by jeszcze uwzględnić obciążenie tłumem w wielkości około

5 kPa (trzeba by zajrzeć do odpowiedniej normy obciążeniowej i sprawdzić ile się przyjmuje dla takich konstrukcji) więc moment zginający może wyjść jeszcze trochę większy.

W tablicach z dwuteownikami normalnymi znajduję wskaźnik wytrzymałości dla I 100 W=34.2 cm^3 - mniej niż podajesz, może jest uwzględniona prace jeszcze czegoś dospawanego do dwuteowników albo nie sa to duteowniki normalne?

Reply to
Michał Grodecki

Jeszcze pytanie czy ten wozek bedzie tam tylko przejezdzal, czy grozi nam zawracanie. Bo jak stanie w poprzek z ciezkim ladunkiem na wysiegniku to nam chyba grozi ze glowne obciazenie bedzie na przedniej osi i jednej belce spoczywalo.

Swoja droga .. setka i nie utrzyma ? to z czego sa male podnosniki i zurawie ?

P.S. widzieliscie ten niemiecki filmik BHP z wozkiem widlowym ? Jesli nie to poszukajcie "Staplerfahrer Klaus" - niestety chroniony prawami autosrskimi wiec trzeba sie troche naszukac .. lub zaplacic [Forklift driver Klaus]

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Robert Tomasik

Dnia 2006-06-21 21:09, Użytkownik Robert Tomasik napisał:

Siedzi w 3 tonach podanych powyżej.

Do pominięcia.

Współczynnik bezpieczeństwa siedzi w obciążeniu (obliczeniowym) i materiałówce (wytrzymałości stali).

O ew. obciążeniu tłumem do dodania pisałem.

Też mi się tak wydaje. Szukałem tylko skąd wyszło że 2 dwuteowniki 100 starczą kiedy mi wychodzi że za czorta nie starczą.

Czyli dla świętego spokoju cały ciężar wózka z ładunkiem punktowo i śpimy spokojnie.

Raczej trudne do oszacowania - chyba że norma obciążeniowa podaje ile przyjmować.

Reply to
Michał Grodecki
Reply to
Robert Tomasik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.