Ciśnienie w rurach wodociagowych

Witam,

Mam taki plan, zeby wziac stary, metalowy zbiornik na wode, z ktorego wychodzi nagwintowana rura 1/2 ? 3/4 ? (nie pamietam) , zakopac go w ziemi ma glebokosc metra (akurat mam taki dol) , dokrecic do niego zwykla ocynkowana rure i uzywac tego zbiornika jako zapasowego pojemnika do kompresora. Kompresor ma zbiornik 25 ltr i cisnienie 8 bar, wiec taki

100 litrowy zbiornik dodatkowy bardzo by mi sie przydal.

Pytanie jest takie, czy zwykle rury ocynkowane, wodne wytrzymuja 8 bar ? Czy cisnienie w sieci nie jest przypadkiem 6 bar ?

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton
Loading thread data ...

Za bezpeiczne uważa się 2,5 bara, za niebiezpieczne 4 bary. Trzeba sprawdzić czy wytrzyma 8 bar. W tym celu należy użyć wody, a nie powietrza, bo to bezpieczniej w razie awarii.

Reply to
WT

Witam

formatting link
tej stronie podają, że poddają takie rury badaniu ciśnienim 4,9 MPa. Zastanawia mnie jednak co innego. Po zakopaniu zbiornika, bedzie problem z usuwaniem wody, która zazwyczaj gromadzi się w zbiorniku ze sprężonym powietrzem, nawet ja za kompresorem zastosować odwadniacz, to torchę wody w zbiorniku zawsze się gromadzi, tym bardziej, że metr po ziemią temeratura spada w stosunku do otoczenia kompresora.

Reply to
PL(N)umber_One

30m wiezowce zazwyczaj maja wlasna hydrofornie.

Ale jak to robia w Karpaczu to jestem bardzo ciekaw. Tam miejscowosc ma chyba ze 300m roznicy wysokosci.

J.

Reply to
J.F.

6bar to maksymalne ciśnienie robocze zbiorników w bojlerach więc jeśli zbiornik nie jest skorodowany to 10 bar powinien wytrzymać tylko warto by zrobić odpływ kondensatu a to może być kłopotliwe bo należało by w najniższym punkcie zbiornika dorobić króciec a spawanie raczej nie wchodzi w grę bo zbiornik błyskawicznie by na spawie korodował, lepszy byłby króciec wkręcany z kołnierzem od wewnątrz ale nie pozwalał by spuszczać całego kondensatu. jeśli nie potrzebujesz więcej niż 5-6 bar po reduktorze rozważył bym zmniejszenie ciśnienia w zbiorniku do 8 bar, i bezpieczniej i sprężarka będzie się mniej zużywała.
Reply to
Padre_peper

Zbiornik ma ksztalt walca, zakonczenia owalne, w jednym z zakonczen 'wbite' sa

2 rury. Jedna siega do srodka walca (i to bedzie wlot), druga jest krociutka ( i to bedzie wylot). Walec bedzie ustawiony pionowo. Dalej nie trzeba chyba nic mowic :)

Postaram sie tez przez te ryru wcisnac pare kawaleczkow betonu. Niech sobie bedzie bardziej zasadowo.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

Chrzanic zbiornik, i tak za pare lat wybuchnie :) Chcialbym widziec te krety, ktore beda wylatywac ze swoich kretowisk na pare metrow w gore, jak lawa z wulkanu :)

Pisalem o tym w tym watku.

Postaram sie wlac przez te ryrke odplywowa z pol litra farby do srodka.

8 bar to maks mojej sprezarki. Tylko nie wiem, czy zwykle rury wodociagowe ocynkowane tyle wytrzymaja.

A jak nie, to co zastosowac ?

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

Taki zbiornik jak przetrzyma pierwsze napompowanie to później nie wybuchnie. Rury wytrzymają. Możesz zamiast rur metalowych użyć plastikowych przewodów do sprężonego powietrza. Te wytrzymają na pewno a będą tańsze i prostsze w montażu.

Reply to
Tomek

tylko o ile pamietam wyloty ze zbiornika za 1/2 (czy 2/3 ?). i tak trzeba bedzie jakas redukcje zrobic.

dzieki pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

Witam Możesz też zrobić to na zwykłych rurach Pex, wytrzymaja napewno cisnienie a i są tańsze od ocynku i szybciej sie kładzie, masz skecane albo zaciskane złączki, jak wolisz. Testowaem taką rurkę fi20 i wytrzymała 50 bar :). pozdr.

Reply to
pablo

Dnia Fri, 28 Mar 2008 10:10:22 +0100, pluton napisał(a):

Ujmując rzecz żartobliwie rozumiem, że ta konstrukcja nie ma głównie na celu "ostatecznego rozwiązania kwestii kretów" na Twoim terenie? Musisz pamiętac, że w Polsce na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220 z 2004 r., poz. 2237; Załącznik nr 2) kret objęty jest ochroną częściową "z wyjątkiem występującego na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych".

Reply to
Arek Switalski

Jestem milosnikiem kretow i nigdy bym zwierza nie uszkodzil. Tak sobie tylko obrazowo zilustrowalem, jakie moga byc skutki eksplozji zbiornika, kiedy (jezeli) 8 bar wpelznie w krecie korytarze.

NA razie zbiornik okazal sie przezarty rdza, wiec nie wiem, co robic. Musze odciac dziurawe dno i zbadac stan tulei.

A na Allegro wbrew poradom od znajomych nie widzialem zadnego zbiornika do 100 litrow (i jeszcze zeby kosztowal ponizej 100 pln).

Za to podobno sa jakies zbiorniki cisnieniowe HDPE, prawda to ?

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

W wiadomości <fsr1jt$7ca$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl> pluton pisze, co następuje...

Używana butla LPG. Ciśnienie próbne 4MPa, ciśnienie robocze 2MPa. Czyli i tak 2x tyle ile Ci potrzeba. Dorobisz (albo dospawasz) sobie tylko dekiel (kołnierz) z króćcami w miejsce wielozaworu i gotowe :)

pzdr, szadok

Reply to
szadok

Wielkie dzieki.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

w takich miejscowach - m. in. w karpaczu - masz stacje podwyzszania cisnienia i dosyc wysokie cisnienia w sieci wodociagowej.pozniej na przylaczach do budynkow masz reduktory tego cisnienia zeby nie przekraczalo cisnienia dopuszczalnego w instalacji

Reply to
pawel

Tych stacji musialoby byc chyba sporo w calym miescie ?

i siec zrobiona powiedzmy na 20 atmosfer ?

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.