Dlaczego różne termowentylaroty o tej samej mocy różnie grzeją?

Witam. Wykonałem kilka pomiarów termowentylatorów o tej samej mocy, ale z różnymi wiatrakami.

I co się, ku mojemu zdziwieniu okazało? Niby moc taka sama, ale nagrzewały pomieszczenie do różnych temperatur!

Piecyk 1kW bez wiatraka (konwekcyjny) grzał najsłabiej. Nowa Farelka z dużym wiatrakiem grzała nieco lepiej. Stara Farelka z małym wiatrakiem grzała najlepiej.

Dlaczego? Przecież moc ta sama?

Podobna sprawa jest ze starym kotłem C.O. Przykręcenie zaworu wody obiegowej przed kotłem spowodowało, że kaloryfery z letnich zrobiły się gorące (i pomieszczenie też) dalsze przykręcenie spowodowało, że kaloryferów nie szło dotknąć i woda się zagotowała...

Jaka jest natura fizyczna tego zjawiska?

Reply to
Patryk Sielski
Loading thread data ...

To są dwie różne rzeczy, nie mieszaj ich ze sobą. Konrad

Reply to
KA

KA snipped-for-privacy@b.c pisze:

Ok, czym się różnią? Po prostu skojarzyłem przez podobieństwo z prędkością czynnika.

Reply to
Patryk Sielski

OK, prędkość czynnika to podobieństwo. Reszta to różnice. Ale jeśli widzisz jakie jest podobieństwo to czemu pytasz jaka jest natura takiego zjawiska? Powietrze przelatując przez grzałkę, woda przepływając przez wymiennik kotła nagrzewa się z grubsza z podobną mocą. No więc taka sama moc ogrzewając porcję powietrza/wody w czasie x ogrzeje czynnik do temperatury niższej niż w czasie 2x. Konrad

Reply to
KA

widzisz, poza mocą ważna tez jest sprawność urzadzenia. ale podstawowym błędem jaki robisz jest zły dobór urzadzeń które badasz, ponieważ działają one na róznych zasadach i zostały, owszem skonstruowane do ogrzewania, ale kazde z nich opiera sie na troche innej ideii. Piecyk konwekcyjny jest przystosowany do długotwałej pracy, wiec i czas jaki poterzbuje do nagrzania pomieszczenie jest trochę dłuzszy. Nagrzewnica która w nim sie znajduje ( drut termooporowy czy jak to tam zwał ) nagrzewa sie do niższych tempertur, inaczej by sie spalił ( "chłodzony" jest tylko "powetrzem konwekcyjnym" ) Farelka służy do chwilowego podniesienia temperatury pomieszczenia lub skierownia strumienia ciepła w konkretne miejsce. Wentylator który znajduje sie w farelce ma na celu szybsze rozprzestrzenienie ciepła w pomieszczeniu oraz.... niedopuszczenie do przepalenia drutu termooporowego który nagrzewa sie do dużo wyzszych tempertaur niż w konwekcyjnym.

( dlatego mozna tez kupić "piecyki konwekcyjne z witrakiem" w pierwszym okresie pracuje on jak farelka a potem gdy sie szybko osiągnie temperature w pomiesczeniu uzywa sie go jako konwekcyjnego - za takim rozwiązanie przemawiają proste wzgledy ekonomiczne i komfort uzytkowania )

jeszcze na innej zasadzie działają piece akumulacyjne.. i te w takim porównaniu by blado wypadły z farelkami... ale ich budowie przyswieca trochę inna idea

dlaczego nowa lepiej dział od starej farelki... może trzeba ją oczyscic z kurzu :) ( powaznie )

mogą sie róznić paremetrami, ilością drutu oporowego ( cieńszy ale jest go wiecej itp ) i prętkoscią obrotową wiatraka ( i np jego geometrą łopatek ) i następuje lepsza wymian ciepła na etapie drut termooporowy - powietrze obrazowo mówiąć: sprawność nowej farelki jest wieksza on starej.

nie liczy sie moc ale sposób rozprzestrzeniania energii ( w tym wypadku cieplnej )

PS: uważaj z tym CO... jak nie wiesz o co tam chodzi to nie eksperymentuj bo może nawet rozsadzić nagrzewnice lub instalacje ..i bedzie tragedia jak kogos poparzy.

Reply to
michał

KA snipped-for-privacy@b.c pisze:

To jasne, ale ona wraca z powrotem na wejście chyba?

Reply to
Patryk Sielski

michał <michal snipped-for-privacy@o2.pl pisze:

stara dziala lepiej.

Uklad otwarty, wiec zagotowac wode spokojnie mozna, przeleje sie zbiornikiem wyrownawczym. Oczywiscie nie jest moim celem doprowadzac do zagotowania wody, ale palic ekonomicznie.

Reply to
Patryk Sielski

Patryk Sielski napisał(a):

jak sam nazwa zbiornik wyrównawczy służy do czego innego... i ma rekompensować rozszezalność cieplną wody

natomiast nagrzewnica to co innego... i w przypadku gotowania sie wody ( nie mówie ze w całym układzie, mówie tu o sytuacji lokalnej - nagrzewnica ) i braku konwekcji wody może ją rozwalić, ponieważ gwałtownie wydobywające sie pęcherze powietrza nie zdaży "ucieć" pomimo układu otwartego i rozwali nagrzewnice. oczywiscie sa to skrajne przypadki, ale w starszych instalacji przy juz troche przepalonej nagrzewnicy może sie to zdazyc

Reply to
michał

Ale zanim wróci to się troszkę schłodzi? Konrad

Reply to
KA

"michał" napisal:

W przypadku grzalki sprawnosc jest tak bliska 100% ze praktycznie niema to znacznia :)

Jesli "zjadaja" po 1kW to znaczy ze grzeja 1kW (niby co mialyby z pozostala energia robic?) Niby mozna by sie klucic o te kilkanascie wat zuzywanych przez wentylator - ale i to w koncu zamienia sie w cieplo. Z drugiej strony - ten 1kW to zapewne maksymalna moc jaka taki piecyk pobiera - a najwiecej pobieraja podczas "rozruchu" kiedy spirale grzejne sa zimne i ich rezystancja niska - zwazywszy ze piecyki pracuja z roznymi temperaturami "koncowymi" spiral - mozliwe ze tak naprawde srednio pobieraja rozne moce. No i jeszcze jedna mozliwosc - grzeja tak samo mocno tylke ze rozne rzeczy :) GRG

Reply to
Gregor

Gregor napisał(a):

to jest oczywiste, ale nie koniecznie sprawność grzałki przekłada sie na sprawnosc całego urządzenia !!! a my tutaj powinnismy mówić o całym urządzeni a nie spłyceniu całej sprawy do elementu grzejnego. Przecież nie grzeje nas bezposrednio grzałka ale ciepło jest przekazywane poprzez ośrodek, w tym wypadku powietrze. Każdy ośrodek ma inna pojemność cieplną, woda ma dużo wiekszą niż powietrze ( dlatego miedzy innymi do naszych domów jest dostarzcana ciepła woda do kaloryferów a nie od razu ciepłe powietrze ( w dużym uproszczeniu ) ), aby zwiększyć wydajaność montuje sie wentylatory które intensyfikują ruch powietrza przy elemncie grzejnym, co ułatwia wymiane ciepła i zwieksza sprawność grzejną.

no własnie, że nie. odnosząc się do tego co napisem wyżej, to że drut termooporowy zjada 1kW nie znaczy, że z taką mocą "nas" grzeje, następują straty na przejscu energii cieplnej do ośrodka ( a dokładnie występuje niskia efektywność przekazywania ciepła powietrzu ( o wiele lepiej ma sie sprawa z wodą - ma to własnie związek z pojemnoscią cieplną ). Dlatego powinno sie rozrózniać tak naprawdę dwie "moce" moc - jako pradożerność oraz moc grzewczą - realną moc, uwzględniajacą efektywną przekazywaną moc ( czyli zalezną od sprawnosci całego urządzenia )

pzdr :)

Reply to
michał

Patryk Sielski napisał(a):

Pomijając całkiem sensowne teorie wysuwane przez kolegów - różni producenci stosują różne waty. Na przykład chińskie waty są bardzo malutkie w porównaniu z europejskimi. Emotka nie będzie bo to niestety prawda.

Reply to
PeJot

michał schrieb:

Jakie straty? Jesli rezystancja termiaczna jest duza (przejscie grzalka-powietrze napewno ma wieksza niz grzalka-woda - przy tych samych rozmiarach oczywiscie) grzalka musi sie nagrzac do wyzszej temperatury ale w stanie stabilnym MUSI oddac ten 1kW ktory pochlania, albo temperatura grzalki bedzie rosla az do jej zniszczenia. Oczywiscie piecyk kiepsko oddajacy cieplo powietrzy nagrzeje sie do wysokiej temperatury i bedzie bezproduktywnie tracil czesc energii przekazujac ja podlodze na ktorej stoi (ryzyko pozaru) ale trudno mi sobie wyobrazic piecyk o tak kiepskiej konstrukcji zeby to mialo wielkie znacznie. IMHO 1kW kazdy piecyk nagrzewa powietrze mniej wiecej jednakowo - tyle ze picek bez wentylatora nie miesza powietrza wiec jest bardzo cieplo kolo niego i pod sufitem (konwekcja), piecyk z wentylatorem nagrzewa bardziej rownomiernie. W przypadku sloneczka znaczenie moze miec tez spore promieniowanie IRed - powietrze nadal jest chlodne ale kiedy jestes dobrze "oswietlony" czujesz cieplo - efekt latwo wyczuwalny kiedy sie uzywa zarowek podczerwonych (chyba "kwoka" na nie mowia) albo nawet zwyklych zarowek duzej mocy - poki swieci czujesz cieplo, po wylaczniu natychmiast (znacnzie szybciej niz gdyby powietrze bylo gorace) robi sie zimno. GRG

Reply to
abert zielonka

Myslisz ze w europie sa lepsi ? To od branzy i marketingu zalezy.

I nie znasz definicji chinskiej mocy - np w glosnikach jest to moc przy ktorem membrana wylatuje z glosnika :-)

J.

Reply to
J.F.

"J.F." napisał(a):

Może. Tym niemniej w mojej branży moc znamionowa urządzenia produkowanego zgodnie z normami europejskimi ma jako takie przełożenie na rzeczywistość.

Pisałem - oni mają inne waty.

Reply to
PeJot

Ale PMPO to naprawde dawno temu wymylili .. poza chinami :-)

J.

Reply to
J.F.

snipped-for-privacy@o2.pl pisze:

Czyli że amperomierz pokazuje też różne ampery? ;-)

Reply to
Patryk Sielski

mam wrażenie że zapomniamy trochę o istocie problemu:

Patryk Sielski napisał(a):

  1. fałszowanie realnych mocy prze producenta
  2. wpływ wentylatorów na rozkład temperatury w pomieszczeniu
  3. rózna charekterystyk pracy termoregulatorów ( wspomagający obieg powietrza w pomieszczeniu, konwekcyjne czy moze jeszcze akumulacyjne)

oraz.. nie ma powodów uważać, że rózne druty termoporowe o mocy 1 kW muszą osiągać tą samą temperturę ( przeciez wszystko zalezy z czego i jak sa zrobione oraz ich geometrii ) (chyba) a to przecież sie przekłada natemperature w pomieszczeniu pzdr

Reply to
michał

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.