Dlaczego wlazy kanalizacyjne sa okragle?

Jest to swoisty test dla mlodych inzynierow, ktorzy winni miec wiedze z roznych dziedzin czy dyscyplin naukowych. Moja corka miala te pytania jako sprawdzian jej wiedzy gdy starala sie o przyjecie do duzej firmy amerykanskiej. I chyba odpowiedziala dobrze skoro ja przyjeli. Pamietam gdy w czasie wojny w Wietnamie w Polsce nie bylo mozna dostac tawlazow kamalizacyjnych. Jak sie pozniej okazalo cala produkcja szla do Wietnamu. Taki wkopany w ziemie odlew sluzyl Wietkongowi jako stanowisko otgniowe pojedynczego strzelca. Ale to dygresja. Dlaczego nie robia wlazow kwadratowych, przecie i tansze w produkcji i pakowniejsze bylyby... Potem jeszcze zdaje sie cos o talerzach, tzn o ich ksztalcie byla mowa ale to nie wazne. Drugie pytanie, ktore jej zadano bylo proste; ile razy duzy arkusz papieru mozna poskladac skladajac go na pol, potem to zlozenie znowu na pol itd. I trzecie pytanie: dlaczego gdy jest niz baryczny to bedzie deszcz a jak barometr idzie w gore, to bedzie piekna sloneczna pogoda? Odpowiedzi oczywiscie znam, ciekaw bylbym stanu wiedzy naszych, szczegolnie mlodych inzynierow, zarzadcow, marketingowcow itp. Po co najmniej 10 wypowiedziach (odpowiedziach) napisze poprawne odpowiedzi. Zapraszam.

Reply to
tornad
Loading thread data ...

Zeby dekla do srodka nie mozna bylo wrzucic?

Nie wiem jaka prawidlowa odpowiedz, ale policzylbym powierzchnie tego lettera czy A4, i dla liczby zlozen n = 4..10 sprawdzal powierzchnie po zlozeniu (Pow_poczatkowa/(2^n)) - powierzchnia w okolicy 100mm2 na pewno dyskwalifikuje, biorac pod uwage wzrost grubosci. Zaczynamy od n=4 bo na

4 razy zdarzylo sdie w zyciu zlozyc

To chyba nie jest prawda - czesto jest niz, ladne slonce a jak mam kiepski humor (meteopata).

Natomiast rzeklbym ze a) mamy ladna pogode i cisnienie spada - bedzie wialo do nas (nizu), moze przywiac chmury

2) mamy kiepska pogode i cisnienie rosnie - bedzie wialo od nas (wyzu), moze wywieje chmury

Jak pogoda jest piekna i cisnienie rosnie to? Lepiej juz pewnie nie bedzie. Czyli samo cisnienie (zmiana) bez odniesienia do aktualnych warunkow nie mowi nic, albo niewiele.

Przy tej aktywnosci grupy przyjdzie tydzien poczekac na 10 odpowiedzi. Pozdrawiam Wieslaw

Reply to
Wwieslaw

Hmm niewiem. Łatwiej by było odpowiedzieć czemu właz do beczkowozu jest okrągły (większe pole przekroju przy takiej samej cenie odcinka obrzeża włazu:) ).

ponoć praktycznie nie więcej jak 7 razy.

Skoro temperatura się podnosi (cieplej i wogóle) to ciśnienie powietrza rośnie. Jak ciśnienie spadnie, to i para wodna zdecyduje się przejść w stan ciekły -> deszcz.

Reply to
Adrian S.

tornad pisze:

W brejnaku zrobili to 12 razy, ale przy pomocy wózka widłowego oraz arkusza niewielkiej hali..

Pozdrawiam, Krzysiek

Reply to
OneiroO

Jedna odpowiedz poprawna wrecz celujaca pozostale... nie za bardzo. Pzdr

Reply to
tornad

Jedna odpowiedz poprawna wrecz celujaca, pozostale niestety bledne. Probuj jeszcze... Pzdr

Reply to
tornad

Bo pytania 2 i 3 są bez sensu.

Reply to
Michał Wasiak

Użytkownik "tornad" snipped-for-privacy@optonline.net napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Pytanie jest bez sensu bo nie podano początkowego rozmiaru papieru ani jego grubości...

Gdzieś widziałem wyliczenia pokazujące, że papier A4 80 g/m2 można złożyć co najwyżej 64 razy.

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów. Nie każdy żywiec to piwo...

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Krzysztof Tabaczynski snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Widziałem jak składali ogromny kawał cienkiego papieru. Tyle samo razy da się go złożyć co kartkę papieru z zeszytu. Niewiele razy. Żeby być bliżej to ilość złożeń jest jednocyfrowa.

Reply to
sok marchwiowy

Lubiąc odpowiadać pytaniem na pytanie, zapytałbym z jakiej paki miałyby być tańsze w produkcji? I skąd w ogóle wiadomo że nie robią? Lubiąc na podchwytliwe pytania odpowiadać głupią, ale wciąż jeszcze poprawną odpowiedzią, powiedziałbym, że nie ma jak dopasować kwadratowego włazu do okrągłego kanału. Ale to o niewpadaniu do środka jest najbardziej oczywiste...

... Potem jeszcze zdaje sie cos o talerzach, tzn o ich

Nieważne, bo przecież talerze są o dowolnych kształtach.

Kilka razy. Może być 7. Bez definicji co to znaczy złożyć na pół (czy może się samo rozkładać), pytanie nieprecyzyjne.

To nie musi byc prawda, ale stawiam na odpowiedź Adriana.

PS Odradź córce pracę w dużej amerykańskiej firmie :-)

Reply to
Konrad Anikiel

1 Odpowiedz juz padla

2 Drugie pytanie jest glupie - w praktyce normalnemu czlowiekowi da sie to zrobic 7 razy, no ale znane sa przypadki wiekszej i mniejszej ilosci zgiec - zalezy od papieru ;)

3 Bo ptaki nisko lataja :)
Reply to
Ulf

tornad pisze:

Ad.1 Przy najmniejszej mozliwej masie uzyskujemy najkorzystniejszy wytrzymalosciowo rozklad sil? I do tego pozostaly odpad mozna przetopic, a co do transportu - to owszem - kwadratowe lepiej by wypelnily pojazd ale bylaby wieksza masa, co w sumie daloby mniejsza ilosc szt/samochod.

Ad.2 Kartke A4 w rekach nie powodujac przerwania materialu na grzbiecie zgiecia - max 7 razy

Ad.3 Wiatr wiejacy z wyzu do nizu przywiewa chmury do tego jeszcze "wyciaga" wilgoc z owiewanych obiektow tworzac nowe chmury, ktore zatrzymuja sie w punkcie nizu?

Reply to
venioo

Zlomiarzowi latwiej jest ukrasc okragly i pozniej dotoczyc go do zlomowiska/wozka transportowego *)...

Pozdro

Maseł

*) wyjasnienie z "niewpadaniem" tez ma sens. W koncu tabletki od "niewpadania" tez sa okragle...
Reply to
Maseł

Nie jest najgorzej; Wiekszosc Uczestnikow testu, na pierwsze pytanie odpowiedziala dobrze. Robi sie je okragle z powodu uniemozliwienia wpadniecia pokrywy do wlazu. Drugie pytanie tez jest proste i poprawna odpowiedz to 7, gora 8 ale to juz przy ponadwymiarowym formacie arkusza lub uzyciu specjalistycznego sprzetu. Jest to niejako praktyczne potwierdzenie znajomosci podstaw zasady dzialania komputerow, a w szczegolnosci funkcji 2^n. Kazde zlozenie arkusza powoduje dwukrotne w stosunku do poprzedniego zwiekszenie ilosci stron powstajacej ksiazki. Po siodmym zlozeniu arkusza powstaje 128 stronicowa ksiazka a nastepne zagiecie daloby ksiazke o 256 stronach ale wtedy braknie papieru na jej grzbiet i z tego powodu zagiecie to nie jest mozliwe. Na trzecie pytanie nikt poprawnie nie odpowiedzial. Ale dla podreperowania samopoczucia pisze, ze nawet co poniektorzy a nawet smiem twierdzic wiekszosc meteorologow nie potrafi na nie poprawnie odpowiedziec mimo, ze na pogodzie podobnie jak na medycynie wszyscy sie doskonale znamy. Otoz moje tlumacznie jest nastepujace. Powietrze skroplone wazy 1.7 t/m3 a m3 wody wazy tylko tone. Ta sama mniej wiecej proporcja wystepuje dla powietrza i pary wodnej (niewidoczny gaz) w warunkach normalnych. I teraz jesli tej pary wodnej w powietrzu jest duzo, powiedzmy kilka gramow na m3, to slup tego powietrza wazy mniej niz powietrza suchego, zatem cisnienie tego nasyconego para wodna powietrza jest mniejsze od cisnienie wywolanego slupem powietrza suchego. No i dlatego jak cisnienie jest niskie to oznacza, ze powietrzu jest duzo pary wodnej, ktora przy zmianie np temperatury moze sie skroplic i moze byc deszcz a jak cisnienie jest wysokie to deszczu byc ni ma prawa no bo z suchego nawet Salomon nie naleje. Pzdr.

Reply to
tornad

[ciach]

Przyznam, że spodobało mi się. Proszę o więcej pytań!

Reply to
Adrian S.

No i same nieprawdy od poczatku do konca. Po pierwsze gestosc gazu ma dosc luzny zwiazek z jego gestoscia po skropleniu. W przypadku gazow stosunek gestosci jest z grubsza rowny stosunkowi mas czasteczkowych, czyli tutaj ok. 1.56 Po drugie owszem, powietrze wilgotne ma mniejsza gestosc, ale rowniez mniejsza gestosc ma powietrze o wyzszej temperaturze - np. przywialo znad Sahary. Albo na odwrot, z Islandii. I cale rozumowanie sie wywala. Po trzecie, dobrze byloby sie zastanowic, skad mialaby sie wziac ta zmiana temperatury: jezeli z tego, ze noc nadejdzie, to tylko ewentualnie mgla nas czeka, a nie opady. Zauwaz, ze uklady niskiego cisnienia wiaza sie z ruchami powietrza w duzej skali, a wyze jakby mniej. Z powodu mechaniki newtonowskiej zreszta ;-) Stad fronty atmosferyczne, ktore sa wlasnie granicami mas powietrza o roznych temperaturach, zdarzaja sie glownie w obszarze nizow. I tak dalej...

Tak ze Twoja (firmowa?) odpowiedz jest tragicznie splycona.

Natomiast okragle wlazy kanalizacyjne sa swietne. Musze zapamietac.

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

No właśnie, ZTCW istotne są właśnie fronty, które biorą się z ruchu powiertrza - w niżu napływ jest do centrum (wypełnianie niżu) a w wyżyu

- odpływ na zewnątrz. Masy powietrza zasysane przez niż zderzają się ze znajdującymi się w cyrkulacji, powodując ruchy pionowe (różne temperatury mas powietrza) a związane z nimi wachania temperatury powodują osiąganie punktu nasycenia. Jest jeszcze sporo subtelności, ale zasadniczo tak jak stwierdził mój przedpiśca właśnie duża dynamika mas powietrza w niżach jest źródłem zmienności pogody.

Maciek

Reply to
Maciej Szymanski

Dodał bym jeszcze jeden powód - zamykając właz (ciężki i nieporęczny) nie trzeba dopasowywać go kątowo do studzienki. Jakieś znaczenie może mieć też technologia - właz jest przecież odlewem żeliwnym, a przy odlewaniu okrągłego włazu nie ma problemu z wypełnienem naroży formy. Azaliż włazy do studzienek telekomunikacjunych mają postać prostokąta z zaokrąglonymi rogami (te betonowe) i też działają. Czyli pewnie duże znaczenie ma też tradycja...

Maciek

Reply to
Maciej Szymanski

Sqeeb snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Doświadczenie jest miarą poznania świata. Jak będziesz w kibelku to weź listek papieru toaletowego i go poskładaj. Będziesz wiedział a nie trafiał.

Reply to
sok marchwiowy

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.