Fizyka w przemyśle (w inżynieri)

Co z fizyki wykorzystuje się najczęściej w inżynierii? Innymi słowy co każdy inżynier powinien z fizyki wiedzieć? :)

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Prawa Maxwella

J.J.

Reply to
J.J.

Możesz jeszcze napisać do czego ich ostatnio użyłeś?

Reply to
Kurciok

napewno zasady dynamiki Newtona

Reply to
Tomek

Przede wszystkim całkowity brak wiary w cuda. Potem właściwości materiałów: gęstość, przewodność el. i cieplna, szereg el-chem, param. wytrzymałościowe, ciepło właśc. itp. itd.

Dz.

Reply to
Dziadek

Dnia 2005-12-08 08:04, Użytkownik Dziadek napisał:

Dodał bym jeszcze prawo Hooke`a (w tym definicję modułu Younga i współczynnika Poissona).

Reply to
Michal Grodecki

To są własności. Można jeszcze dodać ileś tam, zależy od dziedziny techniki. Ale oprócz własności materiałów są zjawiska. Takie jak przewodzenie ciepła, opór elektryczny, grawitacja, bezwładność, ściśliwość, przemiany fazowe, zjawiska falowe, radiacja i wiele innych. Inżynierowie wyczuwają je intuicyjnie, właściwie nie zastanawiają się często nad nimi- bo to jest jak powietrze, którym oddychamy. Nie przeszkadza (dopóki się nie siedzi w przeciągu).

Konrad

Reply to
KA

G=m*g ;)

Pozdrawiam, robal.

Reply to
Gamon

Równania Maxwella wykorzystuje się w wielu dziedzinach inżynierii, np. w Akustyce, obliczeniach pół elektromagnetycznych, Biocybernetyce i Inżynierii Biomedycznej, i wielu innych.

Reply to
J.J.

Dźejdżej nasza ty wyrocznio! Opowiedz nam coś więcej o swoich osiągnięciach w wykorzystywaniu równań Maxwella w inżynierii biomedycznej!

Konrad

Reply to
KA

Np. w EEG

yorek

Reply to
Jarosław Żelazko

Ze co?.... Ze gdzie sie wykorzystuje?...

A.L>

Reply to
A.L.

Eee tam - mozna zaprojektowac procesor o 10 mln tranzystorow i nie miec pojecia o sprzezystosci :-)

Ba - mozna nawet nie miec pojecia o chemii i krzemie w szczegolnosci, ani nie znac sie ni w zab na elektryce :-)

J.

Reply to
J.F.

W Biocybernetyce - spontaniczna aktywność mózgu / EEG / NMR / SQUID i kupa innych rzeczy. Właściwie cała Inżynieria Biomedyczna (i nie tylko) opiera się na Prawach Maxwella, bo właściwie wszystko się na nich opiera ( po pewnych przekształceniach ).

J.J.

Reply to
J.J.

Konkrety? Szczegóły? Cokolwiek?!

Konrad

Reply to
KA

No i gdzie sie tam wykorztuje te rownania ?

J.

Reply to
J.F.

Do obliczenia wektora elektromagnetycznego reprezentującego aktywność obszarów mózgu na podstawie wektora zmierzonego poza czaszką. wystarczy?

w czasach gdy zaczynano się w to bawić na konferencjach chwalili się, że w wyniku rozwiązywania tego zagadnienia odwrotnego udało się uzyskać wektor mieszczący się w obszarze czaszki a nie 2 metry za nią ;) taka anegdotka od wykładowcy

yorek

Reply to
Jarosław Żelazko

Konkrety ? To są właśnie konkrety!

Reply to
J.J.

Synku, idź do piaskownicy, bo przy komputerze dostaniesz szkorbutu.

Konrad

Reply to
KA

Takie mam skojarzenie. Początek 7.dekady XX wieku. Wydział Lotniczy lub MEiL na PW. Wykład prof. Wójcickiego (ksywa Loczek), swiezo po powrocie z USA z czerwonym VW. Wykład dotyczy jednego z praw z termodynamiki. Wykladowca mowi z taką pasją ze z audytorium nie pada zadne nawet mrukniecie. A ostatnie zdanie wykładu - "Sa ludzie, ktorzy to, co panstwu dzisiaj powiedzialem uwazaja za dowód istnienia Boga."

Wiktor

Reply to
Wiktor

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.