Jak ekonomicznie ustawić piec gazowy

Jestem posiadaczem pieca gazowego Vissman 200 Typ KW2 . Jak ustawić ekonomicznie parametry pieca aby grzanie było tanie i ekonomiczne. Posiadam dwa obiegi.

  1. obiegi tzn ogrzewanie podłogowe - Jak uważcie w jakich godzinach najoptymalniej ustawić grzanie. Jaką ustawić temperature pomieszczenia.
  2. ogrzewanie grzejnikami - Jak uważcie w jakich godzinach najoptymalniej ustawić grzanie. Jaką ustawić temperature pomieszczenia.

Serdecznie prosze o wskazówki Piotr

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

Dnia 2007-11-17 10:15, Użytkownik Piotr napisał:

Ja bym widział nie tyle sztywne godziny grzania ile termostat, który włączy ci ogrzewanie wtedy kiedy temperatura spadnie powyżej założonej i wyłączy kiedy przekroczy założoną. Ważne żeby skok pomiędzy włączeniem a wyłączeniem był nieduży (u mnie skok wynosi 0.5 stopnia - ogrzewanie włącza się przy temperaturze o 0.25 stopnia niższej od założonej i wyłącza się przy temperaturze o 0.25 stopnia powyżej założonej - i jest dobrze). Używam czegoś takiego w instalacji grzewczej bazującej na piecu gazowym i grzejnikach, jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie polecam ustawienie nieco niższej temperatury na noc, lepiej się śpi. A jakie konkretnie temperatury i godziny przejścia z trybu dziennego na nocny sobie ustawisz to już musisz sam wypróbować, każdy ma swoje własne nawyki termiczne. Moje domowe ustawienia jako ewentualny punkt wyjścia do dalszego eksperymentowania: temperatura dzienna (od 9 do 21) - 20 stopni temperatura nocna - 18 stopni.

Reply to
Michał Grodecki

jakie masz sterowanie ? od temp zewnetrznej (pogodowe) czy od temp wewnatrz ? (z regulatorem pokojowym) jezeli masz pogodowe to zmien na to z regulatorem pokojowym. ustaw sobie okresy grzania, tzn. jak jestes w pracy nie musi grzac. ustawiaj zawsze o godzine wczesniej niz wracasz z pracy zeby sie nagrzac zdarzylo. temperature w pomieszczeniu ustaw wg upodoban 19-21 , oslabienie nocne ustaw na 17-18 stopni.

Reply to
pawel

Sprawa temperatury jest wtórna. Przede wszystkim trzeba za pomocą analizatora spalin ustawić piec na optymalny skład mieszanki gaz-powietrze. źle ustawiony piec potrafi spalić do 50% gazu więcej. Tomek

Reply to
Tomek

trzeba za pomocą analizatora spalin ustawić piec na optymalny skład mieszanki gaz-powietrze

Kto taki pomiar wykonuje czy można samemu to zrobić czy to jakas skomplikowana sprawa

Użytkownik "Tomek" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Reply to
Piotr

Nie wiem kto robi takie pomiary. W zasadzie powinien to robić sprzedawca albo ten co instaluje piec. Dawno temu pracowałem w fabryce robiącej pewnego rodzaju urządzenia gazowe. Zanim kupili elektroniczny analizator spalin to pomiary były robione za pomocą rurek wskaźnikowych. To była szklana rurka napełnioną substancją zmieniająca kolor pod wpływem tlenku węgla. Obłamywało się końcówki rurki, z jednej strony wkładało w taką śmieszną pompkę. Potem zaciągało się za pomocą tej pompki określoną ilość spalin. Miejsce na rurce do którego był zmieniony kolor pokazywało ile jest tlenku węgla w spalinach. Na pompce była skala. Pomiar był prosty. Mógł go zrobić każdy. Tak działały wtedy alkoholomierze zwane balonikami i milicjanci to potrafili zrobić. To chyba świadczy ze nie było to skomplikowane. Gdzie takie coś kupić nie mam zielonego pojęcia. Pamiętam że pomimo tego iż wszystkie palniki były takie same, bo to fabryka była. To tak samo ustawione palniki w czasie montażu przy sprawdzeniu miały czasami skraje parametry i wymagały regulacji. Na oko płomień był prawie taki sam ale skład spalin był zupełnie inny. Potem zaczęli zakładać palniki takie jak w termach gazowych. Było dużo lepiej ale i tak prawie wszystkie wymagały korekty. Pewno jakby doregulować palnik do konkretnego komina to nic by sie złego nie stało.

Reply to
Tomek

Użytkownik "Tomek"

To może dobre piece powinny mieć taki czujnik i same sobie regulować na bieżąco skład mieszanki?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

A dlaczego tylko dobre, czyli drogie. Może wszystkie powinny mieć takie czujniki. W samochodach dało się to zrobić. Teraz chyba nie można kupić nowego samochodu bez sondy lambda bez względu na to czy drogi czy tani. Masowe zastosowanie takich czujników nie dość że byłoby dobre dla kieszeni użytkownika to jeszcze by trochę atmosferę oszczędzało. Bardziej by były takie piece ekologiczne niż zbieranie śmieci do różnych pojemników. Tomek

Reply to
Tomek

wszystkie nowe kotly maja to juz ustawione i nie trzeba nic z tym mieszac. w czasie serwisu kotla (ktory powinien odbywac sie raz na rok lub dwa) serwisant powinien sprawdzic sklad mieszanki

Reply to
pawel

Od 10 mniej wiecej lat normy spalin sa takie ze bez sondy nie podchodz.

Nawiasem pytajac - czy da sie zastosowac taka sonde do pieca ?

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.