Jak uzyskać ciśnienie 20 at?

Mam zrobić badanie urządzenia pod ciśnieniem od 10 do 20 at. Ponieważ badanie będzie bardzo w wysokiej temperaturze, więc jako medium musi być gaz. Z cieczą nie byłoby problemu, ale z gazem nie bardzo wiem jak uzyskać te 10-20 at. Butla z CO2 i reduktor? Standardowo reduktory na CO2 mają sporo mniejszy zakres ciśnienia. Jakieś pomysły? Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Sprezarka od lodowki. Szkoda ze nie napisales ile tego gazu na raz, na minute itd potrzebujesz.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik kogutek napisał w wiadomości

Jesli proba cisnieniowa, to moze bez przeplywu. Napompowac pompka rowerowa czy samochodowa do 10 at, wsadzic do pieca - samo wzrosnie. Tylko manometr trzeba, zeby wiedziec do ilu wzroslo :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 23.11.2016 o 21:39, J.F. pisze:

Nie wiem jaką masz pompkę, ale gratuluję. Moja nożna daje max 7, a ręczna 6,5, a nie są to pompki z najniższej półki. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 23.11.2016 o 19:35, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Przepływ bliski zeru. Chodzi o próbę ciśnienia urządzenia o objętości 20 cm3 przy 20 at i temperaturze ponad 1000 stopni. Jacek

>
Reply to
Jacek

J.F Ci podpowiedzial. Policz najpierw do ilu bedziesz musial napompowac przy dwudziestu stopniach zeby przy tysiacu zrobilo sie 20 atmosfer. Oczywiscie idealnie nie trafisz. Napompuj 20% wiecej zaloz manometr i zawor bezpieczenstwa ustawiony na 20 atmosfer.

Reply to
4kogutek44

W dniu czwartek, 24 listopada 2016 00:42:21 UTC+9 użytkownik Jacek napisał:

Tak z ciekawości: czy pneumatyczna próba w podwyższonej temperaturze to wymóg jakichś przepisów? Wymagania klienta? Co ma na celu ta próba: sprawdzenie wytrzymałości zbiornika ciśnieniowego, czy jego szczelności?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 24.11.2016 o 06:32, Konrad Anikiel pisze:

Nie, po prostu budujemy prototypowe urządzenie laboratoryjne, którego komora powinna wytrzymać ciągłe ciśnienie 15 at (chwilowe 20) w temp. max 1300 stopni. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu czwartek, 24 listopada 2016 17:36:49 UTC+9 użytkownik Jacek napisał:

No ale wiesz że w tej temperaturze to głównym mechanizmem zniszczenia wcale nie jest doraźne rozpęknięcie się, tylko pełzanie, LCF i ratcheting? Próbę toto wytrzyma, a potem pierdyknie po kilku cyklach i kilku godzinach w piecu. Próba ciśnieniowa na taką okoliczność jest nic nie warta. No chyba że projektujesz to metodą zgadywania, znaczy w ogóle nie masz pojęcia czy to się nie rozpadnie od samego patrzenia.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 24.11.2016 o 10:17, Konrad Anikiel pisze:

tylko pełzanie, LCF i ratcheting? Próbę toto wytrzyma, a potem pierdyknie po kilku cyklach i kilku godzinach w piecu. Próba ciśnieniowa na taką okoliczność jest nic nie warta. No chyba że projektujesz to metodą zgadywania, znaczy w ogóle nie masz pojęcia czy to się nie rozpadnie od samego patrzenia.

Nikt tego nie badał i nie ma danych o wytrzymałości żaroodpornego stopu w takich temperaturach. Muszę sprawdzić doświadczalnie, inaczej się nie dowiem. Jacek PS co to jest LCF, bo na razie wyszło mi London College of Fashion ;-)

Reply to
Jacek

W dniu czwartek, 24 listopada 2016 21:32:48 UTC+9 użytkownik Jacek napisał:

Że co? Że w literaturze nie ma wysokotemperaturowych własności żaroodpornego stopu? Tylko co jest? Własności ołowiu w 1300C?

LCF=Low Cycle Fatigue.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 24.11.2016 o 13:46, Konrad Anikiel pisze:

Ano nie ma. Dane kończą się na 1000 stopni. Pierwszy z brzegu przykład:

formatting link

Reply to
Jacek

Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o15pb2$jtg$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... W dniu 23.11.2016 o 21:39, J.F. pisze:

Jak grzejesz do 1300 C, to 6 at starczy :-) Problemem jest raczej piec/bunkier - jak to p*, to lepiej nie byc w poblizu.

A z pompka ... musze sprawdzic swoje. Cisnienie w pompce moze ograniczyc "przestrzen martwa", ale 1/7 do dosc sporo, a wytworcy powinno zalezec na jak najmniejszej. Moze po prostu slaby w rekach jestes ?

Jakby co, to kompresorki elektryczne samochodowe sie chwala 14at i wiecej ... zupelnie nie wiadomo po co :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu czwartek, 24 listopada 2016 22:36:23 UTC+9 użytkownik Jacek napisał:

Po pierwsze to źle szukasz. Szukaj nie u handlowców, tylko u wytwórców. Haynes publikuje na stronie internetowej dane niektórych materiałów do 1150C. Powyżej też ma, ale trochę lewe, bo to wyniki z badań materiałów dla klientów, na publikację których nie dostali zgoxy, więc dają je po cichu. Poprosisz dobrego repa to może dostaniesz. Poza tym najlepsze źródło tego typu danych to periodyki branżowe. Tam ludzie nieraz publikują wyniki ogromnych badań z rządowych projektów. Podatnik zapłacił, trzeba wydrukować. Trzecie źródło to prace doktorskie i habilitacyjne dobrych uniwersytetów technicznych. No i weź z tyn inconelem daj spokój, to nie jest dobry materiał na pełzanie. Aha, jeszcze znajdź jakieś dane o permeability, znaczy przepuszczalności gazów w wysokiej temperaturze. Szybko się przekonasz że liczenie na wzrost (i utrzymanie na tym poziomie) ciśnienia od samego podgrzania w zamkniętej przestrzeni to brednie.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 24.11.2016 o 15:55, Konrad Anikiel pisze:

W poniedziałek robię próbę, albo pierdyknie od razu albo będę się martwił, że zrobi to za setnym razem. Materiał już kupiony i po obróbce. A co Ty byś zaproponował na 1300 stopni i 20 at? Chodzi o małą komorę (20 cm sześć) która ma takie warunki wytrzymać. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu piątek, 25 listopada 2016 00:03:26 UTC+9 użytkownik Jacek napisał:

Już Ci napisałem: w tej temperaturze najważniejsze jest zniszczenie w czasie (time dependent), albo od cykli. Bez znajomości charakteru pracy, w sensie ile to godzin ma wytrzymać, ile razy i w jaki sposób masz zamiar to uruchomić i odstawić- mogę tylko powiedzieć że HGW. Ale zacząłbym dyskusję od stopów 120 albo 230. Tyle że może się okazać że czas życia wyjdzie rzędu dziesiątek godzin. Bez porządnej analizy to to jest zgadywanie, a to nie jest moja ulubiona metoda inżynierska.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 24.11.2016 o 16:13, Konrad Anikiel pisze:

Godzę się na czas pracy liczony w godzinach. A te stopy 120 i 230 to gdzie szukać i co to za ptica? Jacek

Reply to
Jacek

W dniu piątek, 25 listopada 2016 00:37:58 UTC+9 użytkownik Jacek napisał:

Haynes. Inni producenci też mają podobne stopy, ale nie pamiętam symboli. Jak będzie działać to będzie, ale jak nie- to daj znać, coś tam może doradzę.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 24.11.2016 o 15:49, J.F. pisze:

Jako ojciec chłopaka jeżdżącego rowerem szosowym z oponami pompowanymi do 8 at coś o tym wiem. Nie chodzi i siłę w rękach a o pompkę. No może w przypadku nożnej, jak ktoś waży mniej, niż 80 kg, to za wiele nie napompuje. Jacek

Reply to
Jacek

Popatrz na ten Twój inconel:

formatting link
na tabeli 20. Przy naprężeniu 1.2 MPa w temperaturze 1150C prędkość pełzania jest 0.1% odkształcenia na 1000h pracy. Przy 5% powinieneś to wyrzucić, więc przy naprężeniu 1.2MPa masz 50 tysięcy godzin życia. Nie jest źle. Ale Ty będziesz miał tam wyższą temperaturę i wyższe naprężenie. Nie wiem jak toto wytoczyłeś, ale w spiętrzeniach spodziewaj się naprężenia metalu kilkukrotnie wyższego niż ciśnienie gazu wewnątrz. Może nawet o rząd wielkości wyższego, a może i o dwa rzędy. Czas życia do tych 5% wyjdzie nikczemnie niski, ale nie chcę zgadywać, bo ekstrapolowanie w podwójnie logarytmicznym układzie to nic innego jak zgadywanie. Jedyna nadzieja w jakimś cudownym utwardzeniu wydzieleniowym, takim że trzeciorzędowe pełzanie będzie długie. Ale projektowanie czegokolwiek na trzeciorzędowe pełzanie to nie jest inżynieria, to są czary.

Tabelka 21 jest jeszcze bardziej przydatna: przy naprężeniu w metalu 11 MPa, Twój gadget rozpęknie się w 10h w temperaturze 1093C. Znowu to samo: Ty masz temperaturę wyższą i naprężenie wyższe. Czas życia może wyjść w minutach, a nie w godzinach. Spróbuj ekstrapolować wykres Fig10 (odległości między kolejnymi temperaturami rosną logarytmicznie). Załóż optymistycznie że naprężenie w metalu masz dwa razy wyższe od ciżnienia gazu. Czas do zerwania wychodzi 0.01 godziny. Słabo. Pół minuty. Nawet nie zdążysz nagrzać tego pieca.

No ale może zbiorniczek idealnie się nadmucha, przyjmie formę kulki i spiętrzenia naprężeń się rozłożą tak że wszędzie będzie po równo, znaczy 2MPa. Czas życia: 6 minut. Dalej słabizna, ale zawsze coś. Upewnij się tylko że reduktor da Ci tyle gazu ile w tej temperaturze będzie uciekać przez ten inconel, a zapewniam Cię że to będzie przeciekać jak sito. No i nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa, bo to może rozpieprzyć ten piec w drzazgi.

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.