korozja 2

Pamietacie jak sie dziwilem ze mi wylewka przy baterii przedziurawila sie w kilku miejscach naraz ?

Rozcialem .. wylewka jest ze zlocistego metalu - pewnie mosiadz. Na nim jasnobrazowy osad, ale w wielu miejscach ciemne placki.

Niektore z tych plackow juz odpadly, a pod nimi stozkowy krater.

Zdjecie kiepskie, bo to jednak malutkie jest, ale pod tym plackiem jest stozek jakby drobnokrystalicznego metalu - na srodku widac jeden taki wydlubany i odwrocony.

formatting link
No i zdziwienie wzroslo:

-co to jest ?

-czemu tak rowno puscilo ? Wyglada na proces ktory szedl latami. Czyzby po prostu ilosc - tych plackow tam duzo, ponad setka chyba, jakby mialy odpasc w okresie 10 lat .. no to co miesiac jedna dziura.

-jak oni w ogole takie wylewki robia ? Scianka ponizej 1mm, wiec raczej nie odlew, gwinty w bocznej sciance - chyba wlutowywane gotowe elementy, ale nawet zasklepienie takiej plaskiej rurki na koncach to upierdliwa robota - a nie wyglada na reczna.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu 2012-09-02 19:22, J.F. pisze:

Wylewka to technologiczny banał, w porównaniu do dętych instrumentów muzycznych.

Reply to
PeJot

W dniu 2012-09-03 07:45, PeJot pisze:

Blaszanych rzecz jasna :)

Reply to
PeJot

Widac, ze ulozone wzdluz linii. Na calej dlugosci wylewki te kratery?

Robert

Reply to
Robert Wankowski

To rurka mosiężna, raczej ciągniona, choć teraz się robi spawane z taśmy. Korozja wżerowa, być może biologiczna. Masz jak zrobić preparat i obejrzeć to pod dobrym mikroskopem? Jaką masz wodę w wodociągu? Konrad PS wcześniej zrozumiałem że w odlewanym korpusie Ci przeżarło. Pisałeś że woda sikała cienką nitką- masz w tej wylewce wysokie ciśnienie?

Reply to
Konrad Anikiel

Moze i spawana, bo jak Robert zauwazyl - wzdluz jednej linii pelno wzerow. Ale wzdluz innej tez troche. A reszta rozrzucona nieregularnie po calej powierzchni. Chyba ze to skutek zaginania/przeciagania.

Woda jak to woda, wroclawska. Ludzie nie umieraja :-)

Dziwne troche te wzery, bo musialby po stozku sie wzerac. Moze raczej slabo rozmieszany stop ?

A moze .. dziurawy nikiel/chrom i wniknal jakis srodek czyszczacy z zewnatrz ?

Wczesniej myslalem ze wylewka odlewana jest :-) Co do korpusu to nie wiem - przezornie kupilem cala nowa baterie, ale na razie wymienilem tylko wylewke.

tyle tylko co opory przeplywu na sitku wylotowym (perlatorze). Widac spore. A na koncu niektorych kraterow malutki otworek i sika.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Mon, 03 Sep 2012 08:05:49 +0200, PeJot napisał(a):

Hm, jak sobie przypominam trabke, to tam raczej nie ma trudnosci wykonawczych. troche giecia rurek, troche lutowania wentyli, troche klepania stozkow.

ale jak zrobic cos takiego:

formatting link
tylko - za 15 zl.

J.

Reply to
J.F.

Chińczykiem. Daje mu się przygotowane detale, palnik, okulary, lut, szlifierkę. Potem się wiezie do galwanizerni. Potem pakuje się do kontenera i wysyła w świat. Teraz to już zresztą opcja luksusowa, bo jak ma być tanio to w Bangladeszu, Birmie, Wietnamie... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Napis na mojej istotnie glosi "made in China", ale juz ci powyzej chwala sie tez zakladem produkcyjnym w Czechach (oprocz tego w Chinach).

Ale to nie wyjasnia jak Chinczyk to zrobi. Jak tak ladnie zasklepic rurke zeby sladow nie bylo ?

Bo sie jeszcze zmobilizuje i przekroj zrobie :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale pokaż o jakie zasklepienie chodzi? Zasadniczo to tak: przyciąć materiał tak żeby z grubsza pasowało, potem nasmarkać lutu, wyszlifować nadmiar, sprawdzić szczelność, naprawić odrzuty i gotowe. Lut może być w postaci pręta, wtedy się ręcznym palnikiem go nakłada, albo w postaci pasty, wtedy nakładasz pędzelkiem/strzykawką na zimno, zbierasz taką partię i ładujesz do pieca. Masz zdolności w szukaniu po różnych "how it's made", możesz sam znaleźć. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Mon, 3 Sep 2012 14:28:00 -0700 (PDT), Konrad Anikiel napisał(a):

Cos takiego:

formatting link
Wychodzimy jak sie domyslam od zwiniecia i zgrzania plaskiej rurki, albo od splaszczenia okraglej. Gotowe "podkladki" z gwintami sie na koncu wlutuje. Ale jak tu zgrabnie przygotowac miejsce na "podkladki" ? trzeba wyciac kawalek scianki (to nie problem), a druga strone jakos tak sprytnie zagiac, zeby sie utworzyla scianka na koncu rurki, ale sie przy tym nie pofaldowaly scianki, bo ma byc piekne.

J.

Reply to
J.F.

To nie origami, można z kilku części poskładać.

Reply to
Konrad Anikiel

A ja nie widzę co w środku. Nie dogadamy się chyba.

Najpierw lutowanie, potem szlifowanie, na koniec niklowanie. Szpachlowałeś coś kiedyś? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Mon, 5 Nov 2012 13:55:55 +0100, Michal Sz. napisał(a):

Owszem, wzdluz pewnych linii gesto, ale duze kropy rozrzucone nieregulalnie.

Tak to wlasnie jakos wyglada, czerwone i jakby porowate ... ale nie sadzilem ze takie "odcynkowanie" jest mozliwe.

To normalne, czy trzeba jakiegos bledu przy produkcji ? A moze za malo miedzi ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu poniedziałek, 3 września 2012 21:40:16 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

To się zapewne wykonuje maszynowo, metodą hydroformowania. Wygina się wstępnie rurkę w S , umieszcza w formie, a następnie wtłacza do środka ojej pod ciśnieniem.

Podobnie robi się mieszki:

formatting link
WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.