Mechanika żyrandola

Cześć!

Jestem tylko prostym informatykiem i mam problem z powieszeniem żyrandola. Wymyśliłem sobie żyrandol w postaci lekko wypukłej płyty szklanej o obłych i dość nieregularnych kształtach. Pani malarka, znająca się na szkle, wygięła i pięknie pomalowała mi ową płytę. Ale nie umiem wymyśleć metody powieszenia pod sufitem tej płyty. Płyta waży 3.5 kg. Dziury wiercić?

Może znajdzie się na grupie jakaś pomysłowa i dobra dusza i zechce mi coś podpowiedzieć?

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski
Loading thread data ...

Użytkownik "Krzysztof Tabaczynski"

Najbezpieczniej wiercić dziury. Fi 2 mm jakimś drimelkiem. Linka stalowa zakończona... no właśnie czym? Kulką ale jak to zrobić? Jeżeli był gięty to nie będzie płaskiej powierzchni aby przykleić uchwytów na klej UV.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Użytkownik "Robert Wańkowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:fu05bl$rtp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Można by włożyć stalowe sztyfty z rozklepaną główką i otworem na drugim końcu.

A nie popęka przy wierceniu? Czy jak zawieszę taką płytę 3.5 kg na trzech linkach stalowych o średnicy 1 mm, to będzie bezpieczne?

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

patent z wierceniem i końcówką blokującą (np. kulka ja proponuję przedmówca) how to... linka hamulca od roweru jest zakończona takim walcem. On jest chyba wlutowany (lut twardy). Można by więc wlutować taką końcówkę na linkę, lub wykorzystać wspomnianą linkę i dla zwiększenia estetyki założyć coś na ten walec.

klejenie Odpowiedni klej do szyb i metalu oraz przeszlifowanie szkła w miejscach, w których miały by być klejone końcówki linki. Powierzchnia będzie w tych miejscach matowa ale zwiększy to wytrzymałość łącza (lepiej rozwinięta powierzchnia).

można też zastosować takie jak by wsuwki łapiące tą płytę za brzegi i połączone z linkami.

Reply to
poprostup

Użytkownik "Krzysztof Tabaczynski"

Wiercisz z dwóch stron. Jeżeli nie było to hartowane to nie popęka.

Będzie. Trzy linki nie urwą się jedna po drugiej, tak samo kołki rozporowe, i zakończenia linek.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Jak nie będzie płaskiej powierzchni to nie widzę możliwości przyklejenia. Sprawdzałem cyjanoakrylowe metal szkło dało się oderwać. Typu poxipol też się urywało. Jedynie UV się nie urwało. Klejenie na UV może być niemożliwe jeżeli szkło nie jest przejrzyste. Tak miałem jak przykleili mi zawiasy do szyby laminowanej (dwie warstwy szkła, między którymi była żywica mleczna). Jeden zawias odpadł.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Za krótko naświetlali, sam kleję szkło UV i przy niektórych kolorach szkła trzeba czasem 15 minut naświetlać i do tego z rożnych stron żeby UV wnikło w całą spoinę. Przede wszystkim nie należy matowić szkła, im cieńsza warstwa kleju tym lepiej, dobrze utwardzony klej przy odrywaniu zerwie warstwę szkła więc jego przyczepność do gładkiej szyby jest doskonała a szkło zmatowione jest w miejscu klejenia mocno osłabione. Jeśli szkło w miejscu klejenia nie jest idealnie płaskie i szczelina będzie większa niż 0,1 mm należy stosować inny klej, który wiąże w całej objętości. Ten sam klej który w szczelinie 0,01 mm zwiąże w kilka sekund naświetlania, kiedy umieścimy małą kroplę na wierzchu płytki szklanej wytrzyma w postaci płynnej kilka minut naświetlania.

Reply to
Padre

Użytkownik "Padre"

Możliwe, że nie chciało im się tracić tyle czasu. Albo ten laminat/żywica nie przepuszcza UV. Można domowymi sposobami określić ile przechodzi ilościowo w porównaniu ze zwykłym szkłem?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Sa jeszcze silikony - akwaria sa klejone, zarowki sa klejone/kitowane.

Z tym ze to niekoniecznie musi potem ladnie wygladac po podswietleniu.

Mozna jeszcze sprobowac w metal oprawic.

J.

Reply to
J.F.

Na razie wywiercę otwory... Myślałem o oprawieniu w metal, ale to by mi zaburzyło "wyraz artystyczny"... :-)

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Proponuję linkę od przerzutek, cieńsza a i baryłka mniejsza.

Reply to
PeJot

PeJot napisał(a):

A ja proponuje strune, mocna i cienka a koncowke albo wlutowac na twardo albo zagniesc

Jesli szklo nie jest calkowicie przezroczyste to moza przykleic na klej polireutanowy np Sika (kolor bialy) grubosc warstwy kleju okolo 1.5-2mm wytrzymaly i elastyczny

Pozdrawiam

Reply to
gg

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.