Moduł określający położenie czujnika

Szukam moduły który z dokładnością 0,1 mm określi mi położenie czujnika w pomieszczeniu o rozmiarach 5m x 5m x 5m. Efekt działania ma być taki jak w GPS (sama zasada działania oczywiście może być inna) czyli za pomocą komputera chce sobie odczytać gdzie w danym momencie znajduje się mój czujnik (pomiar może trwać nawet parę sekund), może to być pamiar samego przesunięcia. Ma ktoś może informacje o takich czujnikach (gdzie można kupić?), jak w ogóle się nazywa taki czujnik?

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Kurciok napisał(a):

A wogóle jaki to jest czujnik. Na czym jest on zawieszony i w jaki sposób sie porusza?

Reply to
Marcin Zawadzki

Na Twój użytek wymyśliłem czujnik. Jeszcze nie ma nazwy. W trzech rogach tego pomieszczenia umieszczasz szpule z nawiniętą linką. Końce linek przywiąż do tego czegoś co się przesuwa. Linka musi nic nie ważyć i być doskonała pod wszystkimi względami. Nie ma jeszcze takiej linki, może ktoś wymyśli i nazwie. Szpulki z silniczkami zapewniającymi stały naciąg i przetwornikami zamieniającymi obroty na co chcesz. Dokładność możesz uzyskać dowolną. Po co Ci 0,1mm idz dalej. Ja jakbym coś takiego robił to bym przynajmniej chciał mierzyć z tysiąc razy dokładniej niż Ty. Ale na szczęsie nie mam aż takich pomysłów. Tomek

Reply to
Tomek

Nie wiem czy :) to miała być ironia czy co. W każdym razie pytam poważnie czy ktoś miał styczność z takimi czujnikami bo wiem że takie czujniki istnieją i działają w oparciu o pomiar modulacji częstotliwości fali em (zresztą zwykły radar policyjny tak działa). Przykład to transmisja z meczu hokejowego. Prędkość i pozycja krążka hokejowego jest określana właśnie w ten sposób z dokładnością do 1cm (co prawda taki system kosztuje) ale mnie jest potrzebny o wiele prostszy (może o wiele wolniej działać bo czujnik nie będzie się przemieszczał z szybkością krążka hokejowego). Sam jestem w stanie zrobić takie urządzenie ale nie ma na to czasu także szukam gotowego rozwiązania.

Reply to
Kurciok

Może napisze przykład wykorzystania czegoś takiego. Montujemy 4 czujniki dwa na rękach człowieka i dwa na jego nogach (oczywiście im więcej tym lepiej). Następnie człowiek się porusza my rejestrujemy położenie czujników na komputerze i dzięki temu wiemy jak poruszały się jego nogi i ręce i możemy zasymulować ten ruch na komputerze (w grach komputerowych często tak się robi, dzięki temu postacie komputerowe bardziej realistycznie się poruszają). Mnie wystarczy nawet coś prostszego bo pomiaru mogę dokonywać co pare sekund i w czasie pomiaru badany czujnik jest nieruchomy. Następnie przenoszę czujnik w inne miejsce i ponawiam pomiar.

Reply to
Kurciok

Kurciok napisał(a):

Tylko po co dokładność 0.1mm ? Jakiej wielkości ma być ten czujnik ? Bo coś mi się widzi że nanotechnologa potrzebujesz.

Reply to
Adam Moczulski

Eeee tam nanotechnologa. Jak ja bym to miał robić to wykorzystał bym ultradźwięki. Trzy mikrofony ultradźwiękowe (lub w razie potrzeby więcej aby wyeliminować błędy) po rogach pokoju. I jeden nadajnik ultradźwięków (dookulny), który robi za czujnik położenia. Dokładność 0.1mm wyszła by bez większych problemów (a w razie potrzeby można by użyć sieci neuronowej do zniwelowania błędów) i zamontować dodatkowy czujnik wilgotności powietrza aby poprawić błedy wynikające ze zmiennej prędkości dźwięku. Biorąc pod uwagę to że zwykłe czujki wykrywające odległość od przeszkody podczas parkowania potrafią mieć dokładność 1cm (a one mają dużo trudniej bo musza odbierać echo, a nie sygnał pochodzący z nadajnika) myślę że uzyskanie 0.1cm nie było by bardzo dużym problemem. No ale nie mam czasu się z tym bawić i szukam czegoś gotowego (chyba będę musiał zapytać na zagranicznej grupie :).

Reply to
Kurciok

Kurciok napisał(a):

Fajnie, a jaką długość fali mają owe ultradźwięki ?

Reply to
Adam Moczulski

Użytkownik "Adam Moczulski" snipped-for-privacy@daminet.pl napisał w wiadomości news:dpc7ko$kp7$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

343 khz ma długość 0.1mm acz kolwiek częstotliwość nie musi byś aż tak duża można przecież mierzyć czas przelotu impulsu dźwięku.
Reply to
Kurciok

Kurciok napisał(a):

Poważnie ?

Pewnie, tylko po czym mikrofon wtedy pozna że to ten dźwięk co trzeba, a nie jakiś inny ?

Reply to
Adam Moczulski

Nie na niby :) a jaki masz problem w policzeniu tego? Przecież chyba prędkość dźwięku w powierzu znasz.

Można np. nadawać częstotliwość 100 khz (wtedy można uzyskac np. większy zasięg fali dźwiękowej w powietrzu) (powiedzmy że akurat taki nadajnik i mikrofon masz pod ręką) odbierać mikrofonem z filtrem środkowo przepustowym na 100khz (najlepiej cyfrowym) otrzymany sygnał analizować na uC pod kątem jak szybko od nadania dotarł do odbiornika pierwszy szczyt fali. A jeśli chodzi o inny dźwięk który mógłby to zakłucić to raczej zbyt wielu naturalnych źródeł fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości 343 khz (czy tam 100khz) i mocy nie ma także o to bym się nie martwił.

Reply to
Kurciok

Sam jestem w

Tylko proszę - nie zapomnij podesłać informacji, że zrobiłeś i że ma taką dokładność jak trzeba :)

XTC

Reply to
Andrzej XTC

Zejdź z tą dokładnością do 2.5mm, to się znajdzie rozwiązanie.

Konrad

Reply to
KA

Użytkownik "Kurciok" snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> napisał w wiadomości news:dpbl84$e58$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Na wystawie "Machinery" w 1991 r. w Paryżu widziałem taki system - skrzypek grał, a monitor pokazywał ślad jego ręki. Ponieważ rzecz związana była z robotami przemysłowymi, w tym kierunku radziłbym szukać pomysłów - wśród systemów i metod pomiaru dokładności pozycjonowania i przemieszczania organu roboczego robota. Dziadek

Reply to
Dziadek

Kurciok napisał(a):

Ja znam, ale Ty masz z tym problem. Walnąłeś się o rząd wielkości.

A sprawdź jeszcze nim udasz się na zagraniczne grupy np. jakie jest tłumienie w powietrzu ultradźwięków.

Reply to
Adam Moczulski

Dało by sięe i 0.1mm, ale na pewno nie będzie to tanio.

Reply to
Adam Moczulski

Wszystko by się dało. Gdyby Projekt Manhattan, albo Projekt Apollo były prowadzone przez Kurcioka, mielibyśmy dzisiaj śledzenie kwarków w tym jego pokoju pięciometrowym.

Konrad

Reply to
KA

Kilka miesięcy temu była dyskusja na ten temat na grupie elektroników.

Ponieważ się zajmowałem tą tematyką, to powiem tak: Istniejące czujniki tego typu opierają się o analizę pola magnetyczneo i nie osiągają takiej dokładności i takiego obszaru działania. Są to też dość kosztowne systemy.

Wykorzystanie ultradźwięków jest najwyraźniej możliwe, ale nie ma gotowych urządzeń tego typu. Ponieważ to jest dokładnie moja domena, to oceniam, że projekt, mający na celu stworzenie takiego systemu miałby skalę rzędu kilku milionów złotych i niekoniecznie musiałoby to wystarczyć, żeby osiągnąć wymaganą dokładność. Zastanawiałem się nad tym wielokrotnie, z różnych powodów.

Chciałbym też jeszcze skorygować podaną informację: ultradźwięki o częstości rzędu 340kHz mają w powietrzu długość fali rzędu 1mm a nie

0.1. Nie to jest jednak znaczącym problemem, bo pomiar fazy można dość łatwo robić z precyzją rzędu miliradianów. Inne problemy są znacznie bardziej istotne.

Pozdrawiam

Wieslaw Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

No ok masz racje :) acz kolwiek dalej twierdze że jest to do zrobienia i nawet wiem jak :) ale nie powiem.

343khz chyba spokojnie przeleci 5m
Reply to
Kurciok

Wieslaw Bicz napisał(a):

Ja raczej rozwiązanie problemu widzę w laserowej triangulacji. Ale i tak specjalnie tanie by to nie było.

Dobrze zrozumiałem, że ten pomiar fazy kosztowałby kilka milionów ? Poważnie pytam, gdzieś mógłbym poczytac o tym jak to się kokretnie robi w przypadku ultradźwięków ?

Reply to
Adam Moczulski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.