Mosty i wiadukty

Witam Grupe. Mam za zadanie napisac projekt systemu, ktory bedzie zamykal ruch na mostach/wiaduktach w przypadku, gdy silnie wiejacy wiatr wprawia konstrukcje w niebezpieczne drgania. Bedzie trzeba tez zbierac dane o przegieciach/naprezeniach mostu do badan okresowych. Chcialem Was spytac, czy wiecie gdzie mozna umiescic czujniki (moze znacie jakies modele czujnikow)? Jakie drgania moga byc niebezpieczne dla mostu? Bo wydaje mi sie, ze taki most drga caly czas, ale np w zaleznosci od warunkow roznie (np. gdy schnie). P.S. Mozecie mi podsuwac jakies luzne pomysly, jesli macie. O czym powinienem pomyslec? pozdrawiam Karol.

Reply to
fighter
Loading thread data ...

fighter napisał(a):

Zwróciłbym uwagę na częstości własne, poziome i pionowe.

Pozdr,

Reply to
Lukasz Kozicki
Reply to
Robert Tomasik
Reply to
Robert Tomasik

Robert Tomasik napisał(a):

Mysle, ze wlasnie zajme sie pomiarem odksztalcen. Bo problem mam bardzo ogolnie postawiony. Mysle o zastosowaniu tensometrow. Czy wiecie gdzie takie tensometry sie montuje? Chodzi o to, czy moge zastosowac tensometry do istniejacych juz konstrukcji, czy raczej powinienem projekt wdrazac w momencie budowania mostu? Dzieki za rady. Pozdrawaim, Karol.

Reply to
fighter

fighter napisał(a):

Są różne rodzaje tensometrów, np. takie które można przykleić do elementów konstrukcyjnych.

Pozdr,

Reply to
Lukasz Kozicki
Reply to
Robert Tomasik

Ten projekt to takie zaliczenie przedmiotu (Systemy czasu rzeczywistego). Nie zajmuje sie konstrukcja, jestem na informatyce i mam zaprojektowac system, ktory wstrzyma ruch (czesc sprzetowa i programowa). Czytalem o tych tensometrach i jesli chodzi o rozmieszczenie i ilosc, to mysle ze powinien to zrobic ktos kompetentny (raczej nie ja :) ). Wiem, ze moga byc one wrazliwe na wilgotnosc i inne warunki atmosferyczne, ale problemy beda tez z reszta systemu, zeby dzialala w temp. powiedzmy -40%. Dzieki za wszystko, jesli przychodzi Wam cos jeszcze do glowy to na pewno mi sie przyda kazde spojrzenie na problem. Pozdrawiam, Karol.

Reply to
fighter
Reply to
Robert Tomasik

Robert Tomasik napisał(a):

Dzieki wielkie, ale to na prawde wielkie. Bardzo mi pomogles.

Reply to
fighter

Eee, skoro tak to mozesz rozwinac fantazje :-)

Mowiac szczerze to najbardziej bym sie bal starzenia i stabilnosci tych termistorow. Czy one raz zamontowane i wyzerowane/skalibrowane utrzymaja to przez wiele lat ? Bo bedziesz mial sytuacje taka ze oscylacje, przejazdy pojazdow odnotujesz, ale w obciazenia statyczne nie bedziesz mogl wierzyc. A tu przyjdzie zima i spadna dwa metry sniegu .. a potem wojsko uprze sie czolgami przejechac.

Jak czesto trzeba czujniki od wag kalibrowac ?

Laserek. Laserek na jednym koncu, fotokomorka na drugim, a na srodku przeslona. Jak sie most za bardzo ugnie to przeslona przesloni.

Pod most sie imho nie nadaje, ale w Katowicach moze by sie przydalo. A na projekt moze wystarczyc :-)

J/

Reply to
J.F.

Dnia 2006-06-15 19:07, Użytkownik fighter napisał:

Przyczółki - czujniki mierzące przemieszczenia poziome. Jeżeli coś niedobrego dzieje się z przyczółkami (na tle współpracy z gruntem np.) warto to wyłapać. Jeżeli most ma filar zafundowany w rzece to może warto mierzyć jego przemieszczenia poziome w kierunku poprzecznym do osi mostu - przynajmniej w warunkach powodziowych.

Reply to
Michał Grodecki

Robert Tomasik napisał(a):

Tu się raczej nie zgodzę. Po długim weekendzie będę mógł zajrzeć do książki, ale AFAICR w przypadku mostów mamy do czynienia nawet z częstotliwościami poniżej 1 Hz i gdzieś w tej okolicy należy szukać minimum.

Pozdr,

Reply to
Lukasz Kozicki

J.F. napisał(a):

Też o tym pomyślałem w pierwszej chwili, ale troche to zależy od długości mostu. Obawiam się że w czasie mgły, deszczu lub opadów śniegu laser może się stać bezużyteczny.

Pozdr,

Reply to
Lukasz Kozicki
Reply to
Robert Tomasik

Robert Tomasik napisał(a):

Całkowicie się zgadzam. Może już za późno i nie doczytałem uważnie co miałeś na myśli w poprzednim postingu ;-)

Pozdr,

Reply to
Lukasz Kozicki
Reply to
Robert Tomasik

Dzieki za obszerny opis, chociaz tak na dobra sprawe wydaje mi sie, ze im dluzej w tym siedze, tym mniej rozumiem. Staram sie zrobic "najprosciej jak sie da ale nie prosciej" :) . A co myslicie o czujnikach przyspieszenia? Np za pomoca pomiaru przyspieszenia statycznego sprawdzac o ile sie most odchyla (o jaki kat). Wole te czujniki od tensometrow, bo z tymi ostatnimi rzeczywiscie moga byc problemy. Pozdrawiam, Karol.

Reply to
fighter

Przeciez nie proponowalem do mostu, ale do studenckiego projektu :-)

Natomiast w Katowicach mogloby cos takiego zadzialac ..

Enkoder absolutny dajemy. I nawet nie pytamy ile kosztuje - na pewno duzo mniej niz most :-)

A zadziala sprawnie od -30 do +40 ? A jak lod osiadzie na lince ?

Laser tez kosztuje wielokrotnie mniej niz most, a w tym przypadku to istotne jest jak wyglada belka :-)

I tak i nie - zobacz jakie rozdzielczosci maja kamery, a jaka jest potrzebna.

No i co bedzie jak ptak, mgla, rosa, szron.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Robert Tomasik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.