Odlew z aluminium...jaki koszt

WItam jesli to nie ta grupa to odrazu mnie stad kierowac gdzie indziej :)) Chce sie dowiedziec jaki moze byc koszt wykonania odlewu z alu, prostopadloscian w wymiarach 10cm x 4cm x 3cm, jeden bok przykrecany na srubki.Odlew nie musi byc dokladny, moze byc nawet powierzchnia chropowata. To ma byc obudowa urzadzenia, ktora i tak bedzie potem w dodatkowej obudowie estetycznej z tworzywa. Ta ma posluzyc za ekran. Wie ktos moze orietnacyjnie jaki bylby koszt formy a potem jednostki? Dziekuje

Reply to
PawelM
Loading thread data ...

A nie taniej byłoby pospawać puchę z aluminium, albo w ostateczności ponitować?

Reply to
Peper

tez moze byc, ponitowac to chyba za male wymiary na nity, wystarczy pozaginac na bokach. jesli tak to pozostaje kwestia wykonania stempla, i mozna bić kształki i je wyginac. a stempel z czego najlepiej zrobic? dzieki pzdr.

Reply to
PawelM

PawelM napisał(a):

Tak na oko to cena powinna być poniżej 10zł za sztukę.Ale na oko to ludzie... By ustalić cenę trzeba znać masę odlewu x stawkę firmy.Model czy modele można wykonać na przykład z sklejki modelarskiej czy zwykłej dykty.Ścianka bedzie musiała mieć minimalną grubość ok 3 mm. Chodzi oczywiście o odlewanie w formach jednorazowych.Forma wielokrotnego użycia zwraca sie dopiero przy ilosciach rzędu kilku tysięcy sztuk Można to wyciąć laserem z blachy i powyginać na prasie krawędziowej. Można samemu wycinać i giąć na kostce stalowej o wymiarach równych wymiarom wewnetrznym kostki. Sposobów jest mnóstwo.Wszystko zależy od wymagań zainteresowanego i kasy jaką ma zamiar wydać.

Bogusław

Reply to
konstruktor

A ile tego ma być rocznie/miesięcznie/tygodniowo? To jest podstawowa informacja do rozważań nad wyborem technologii. Jedną sztukę to najprościej wyfrezować z klocka. Milion sztuk- pewnie odlewać. Pośrednie ilości- blacha, zaginanie, spawanie, lutowanie, czy inne. No i jakie to ma być alu? Może znal? Konrad

Reply to
KA

A jest w odlewnictwie taka zaleznosc od dlugosci serii ?

Jak seria bardzo duza to mozna zrobic forme wielokrotna metalowa i koszta spadaja, ale jak uzywaja form jednorazowych to przeciez ilosc zabawy w odlewni z kazda sztuka jest podobna. I jest im wszystko jedno czy jedna czy 1000 sztuk.

A byc moze latwiej przygotowac wzornik/forme rzezbiac w drewnie, gipsie czy wosku niz w metalu :-)

Tu moze byc wiekszy klopot ze detal malutki, a naklad pracy podobne jak wiekszego detalu, ze trzeba sie przebic przez dzial sprzedazy z jedna sztuka, ze nie majac wlasnej wiedzy trzeba konsultacji technologa.

J.

Reply to
J.F.

Nie, mi chodzi o to, że może ilość jest potrzebna taka,że w ogóle do odlewni nie ma po co iść. Konrad

Reply to
KA

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Jest. Pojemnośc tygla powinna starczyć na wszystkie skrzynki formierskie. Jak jest ich więcej to trzeba rozgrzać tygiel ponownie.

WM

Reply to
Wlodzimierz

Ale przeciez nie musza wszystkie skrzynki byc jednego wzoru ?

J.

Reply to
J.F.

witam pytalem o odlew gdyz odlew moze pelnic role obudowy i ekranu, bo mozna zaokraglic boki itd, i bedzie w miare estetyczny. z blachy tez moze byc ale wtedy calosc wkladam do osobnej obudowy z platiku. Owszem sa gotowe obudowy ekranowane ale sa 2..3x drosze niz zrobienie tego z blachy+plastik lub odlew aluminiowy.a powloki emc sa takze drogie. zapotrzebowanie na obudowy 500-1500szt/rocznie. chyba najprosciej zrobic stempel i wycinac w blasze, ladnie pozaginac i gotowe, to chyba najtansze rozwiazanie. tylko z jakiej stali ten stempel sie robi? drogie to jest? chyba cos jak noze tokarskie...a moze nie;) pzdr.

Reply to
PawelM

Ale byc moze do frezera tez nie ma co isc :-)

To ile moze kosztowac odlanie powiedzmy trzech malutkich obudow i czy w ogole da sie to gdzies zalatwic ? :-)

A moze w domu ?

formatting link

Reply to
J.F.

Przy takich ilościach to się tnie laserem i zagina prasą krawędziową, nie potrzebujesz żadnych narzędzi do tego majstrować. Firm zajmujących się taką obróbką blachy jest jak psów, powiedz z jakiego regionu jesteś, może ktoś coś poleci. Kwestia czy na krawędziach trzeba czy nie trzeba łączyć- spawanie alu przy takich ilościach wchodzi w rachubę w zasadzie wyłącznie ręczne, albo lutowanie- nie znam się na alu, nic mądrego nie doradzę. Konrad

PS. A dlaczego ekran robisz właśnie z alu?

Reply to
KA

Jak ma być gładki to się odlew szlifuje i poleruje. Nie wiedzialeś. W fabrykach tak robią. Tomek

Reply to
Tomek

Już cie kieruję. idz do jakiejś odlewni. Tam będą wiedzieli najlepiej. Tutaj większość to teoretycy od pogaduszek i opowieści dziwnych treści. Z grubsza możesz to oszacować z 50% blędem. Z reguły cena odlewu wynosila podwojną cenę aluminium w hurtowni. Jak masz model, a jeszcze lepiej kilka to możesz się potargować bo odleją od razu kilka sztuk. W odlewni gdzie leją w piasku nie ma bariery ilości. Zrobią sztuke i dużo sztuk. Tylko uważaj. Jak nie wysezonujesz to sie załamiesz przy wierceniu i gwintowaniu. Bo nie masz co liczyć że zrobią z gatunkowego aluminium. Takie drobne, nie odpowiedzialne detale robi się ze złomu. Odlanie czegoś takiego co chcesz to chyba najlepszy wybór. I co najważniejsze. Odlew sprawia na kliencie wrażenie pelnego profesjonalizmu. I chociaż to nieprawda z tym profesjonalizmen to klient z reguly jest głupszy od młotka i się będzie podniecał. Ogólnie odlewanie jest fajne. Jest przede wszystkim tanie. Przy skomplikowanych kształtach jest bardzo malo drogich obróbek. Czasami wystarczy otwory pod łożyska zrobić i ma się obudowę przekladni. żadną inną metodą nie wyjdzie tak tanio. A jakie wygibusy można odlewać to się głowie nie mieści. Wcale nie musi być kształt formy taki że będzie ją można wyjać po uformowaniu. Bez problemu można odlać np. kulę pustą w środku i nie bęzdie w niej śladu składania formy i dziur żeby piasek wysypać. Tomek

Reply to
kogutek4

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Nie, ale jak odlewnik nie ma innych zamówień to zapłacisz sam za podgrzanie calego tygla. Cena podgrzania tygla rozłozy się na mniej odlewów zwiększając ich koszt jednostkowy. W cenę odlewów wchodzi jeszcze koszt wykonania formy z drewna. Forma starczy na ograniczoną liczbę formowań.

WM

Reply to
Wlodzimierz

Nie wypisuj banałów bo to nie ta grupa. Idź popracować do jakiejś fabryko co coś z metalu w niej robią a potem pisz ile wlezie. Gwarantuję Ci że Twoje odczucia rozminą się z rzeczywistością. Tomek

Reply to
Tomek

A to mnie zaskoczyles. forma obrotowa ?

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.