Przenoszenie ciep³a przez wa³

Stal jest absolutnie wystarczająca. Przez blaszkę pośrednią nie przeniesiesz wiele ciepła, nawet gdybyś ją miedzianą zrobił.

Czy to hamulec grzeje oś, czy odwrotnie - jest grzany? Bo już nie jestem pewien.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.
Loading thread data ...

W dniu sobota, 14 grudnia 2013 18:22:13 UTC+1 użytkownik PeJot napisał:

Tobie chodzi o obnizenie temperatury przy napedzie, a nie o chlodzenie hamulca. To zmienia postac rzeczy bo trzeba odprowadzic zaledwie 10W.

Oszacowanie ilosci ciepla plynacego przez przewodzenie wzdluz walu. Stal ma przewodnosc cieplna k= 58W/(m*K), przekroj poprzeczny walu S=0,001 m^2, dlugosc walu L=0,17 m, roznica temperatury dt= 30C

Q= 58*30*0,001/0,17 = 10W

Tyle trzeba odebrac ciepla przy napedzie.

Sprobuj samych tarczy i przewezenia.

WM

Reply to
WM

Dnia Sat, 14 Dec 2013 08:20:01 -0800 (PST), WM napisał(a):

Vortex tube ? To ten demon Maxwella ?

formatting link
J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-12-14 19:02, Irek N. pisze:

Hamulec się nagrzewa. Dodatkowo grzeje wał. Ciepło przez wał hajcuje mi napęd, co chcę ograniczyć.

Reply to
PeJot

W dniu 2013-12-14 19:25, WM pisze:

OK, proszę o oszacowanie minimalnego bezpiecznego przekroju, żeby przenieść te 20 Nm z niewielkim zapasem ? Przewężenie mogło by mieć z

50, może 70 mm długości.
Reply to
PeJot

W dniu 2013-12-14 18:46, J.F. pisze:

Drewno wygląda hardkorowo, ale np. tekstolit ? 35 mm średnicy, 20 Nm do przeniesienia. Aha, jak się urwie, ofiar w ludziach nie będzie.

Nie mam tyle miejsca.

Reply to
PeJot

Tekstolit czyli te "szmaty w miodzie" (niemieckie Hartgewebe)? Jak najbardziej. Zależy jaka tam jest w ogóle temperatura pracy.

Reply to
cef

W dniu 2013-12-14 20:18, cef pisze:

Maks. 50 stopni. Wewnątrz hamulca pewnie więcej. Ale wg

formatting link
spokojnie powinno dać radę. To jest pomysł łatwy do zrealizowania i chyba najskuteczniejszy w tym o co mi chodzi. Grupo, dzięki za naprowadzenie.

Reply to
PeJot

Dnia Sat, 14 Dec 2013 20:04:53 +0100, PeJot napisał(a):

tekstolit OK, tylko przeliczyc trzeba na wytrzymalosc.

Przy innych plastikach ostrzezenie - czesc mieknie na goraco, a wal przeciez goracy.

J.

Reply to
J.F.

Ja bym siê ba³ czego¶ innego. Elastyczny wa³ z hamulcem to mo¿liwo¶æ oscylacji. Zupe³nie nie wiem jak maszyna wygl±da, ale mogê sobie wyobraziæ j ak powstaj±. Cierny by³ by gorszy, proszkowych nie u¿ywa³em, wiêc mo¿e przesadzam.

Mi³ego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

W dniu 2013-12-15 00:31, Irek N. pisze:

Zbyt elastyczny jak na te 20 Nm. ¦rednicê wa³u mogê powiêkszyæ, jest przestrzeñ.

Reply to
PeJot

Jeśli to hamulec jest żródłem ciepła (nie napisałeś ile tego ciepła tam się wytwarza, czyli ile mocy tam zrzucasz), to łatwiej by było chłodzić hamulec niż wał. Masz dwa wyjścia: odizolować napęd od hamulca i co najwyżej chłodzić hamulec jak się zacznie przegrzewać, albo użyć wału jako radiatora dla ciepła wytwarzanego przez hamulec. W pierwszym wypadku potrzebujesz materiału kiepsko przewodzącego ciepło, w drugim- dobrego przewodnika. Materiał kiepsko przewodzący nie musi być idealnym izolatorem, wystarczy jak będzie miał trochę mniejszą przewodność. Na przykład austenityczna nierdzewka, choćby zwykła 304. Drugie rozwiązanie jest moim zdaniem nieporozumieniem, ale też wykonalnym. Kwestia czy to ma być ładne, małe, tanie itd. Pierwszy pomysł z głowy: przylutuj kilka krążków z miedzianej blachy, co kilka milimetrów, z otworami. Zwykłym lutem cynowym, da radę. Obroty wału masz niskie, więc może sie okazać że trzeba dać na to mały wiatrzaczek. Konrad PS. Moment skręcający podzielony przez wskaźnik wytrzymałości na skręcanie ma nie przekroczyć 0.35 granicy plastyczności. Znaczy się masz w tej chwili 2.38 MPa naprężenia. Tyle to papier wytrzyma.

Reply to
Konrad Anikiel

20Nm to w rękach zakręcisz czyli to nie za dużo jest, 35 mm tekstolitu bakelitu czy rezotexu wystarczy ja nie pamiętam czy przy 50st już śmierdzi czy jeszcze nie

jeffrey

Reply to
Jeffrey

W dniu 2013-12-21 19:39, Jeffrey pisze:

Materiał w postaci wałków jest w handlu. Po N. Roku będę robić prototyp, ale wygląda to na najtańsze i najskuteczniejsze rozwiązanie problemu. Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Reply to
PeJot

W dniu 2013-12-13 06:53, PeJot pisze:

Postąpiłem tak jak radziliście. Zredukowano średnicę wału do 18 mm i wykonano go ze stali nierdzewnej, gatunek taki jak był pod ręką. W efekcie, gradient temperatury na całej długości wału jest ok. 10 stopni, podczas gdy w pierwotnym projekcie, przy wale ze zwykłej stali, w tych samych warunkach, gradient był ok. 1 stopnia. Mam co chciałem, dzięki za pomysł.

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.