Uklad zamkniety CO

Skoro juz temat naczynia wzbiorczego mam problem:

Jest domek, instalacja CO zamknieta, 2 zawory bezpieczenstwa ( na wylocie z pieca i na wszelki wypadek na dolocie), pompa obiegowa, naczynie wzbiorcze przeponowe i do tego wszystkiego 2 piece: gazowy i weglowy ( nie pracuja jednoczesnie). Wszystki bylo dobrze przez 10 lat, ale padl mi piec gazowy( przecieka).

Przy ogledzinach przed montazem nowego pieca gazowego "fachowiec" stwierdzil, ze tak byc nie moze i piec weglowy mosi miec otwarte naczynie wzbiorcze.

Mam wobec tego kilka pytan do ludzi siedacych w temacie:

- czy jest jakis przepis zabraniajacy uzywania pieca weglowego w ukladzie zamknietym wody kotlowej?

- czy jest jakis przepis zabraniajacy montazu 2 piecow ( gazowego i weglowego ) w jednej instalacji grzewczej?

- czy sa jakies inne przeciwwskazania przy eksploatacji takiej oktlowni?

- czy moze to wymysl "fachowca" od montazu - (chce wyciagnac wiecej kasy za montaz) ?

Pozdrawiam,

MarekP

Reply to
MarekP
Loading thread data ...

MarekP napisał(a):

Tak.

Nie.

Najlepiej zeby byc zgodnie z litera przepisow, kociol weglowy wydziel w swoim otwartym obiegu z wymiennikiem ciepla do reszty zamknietej instalacji.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Cos w tym moze byc - np prad ci wylacza, obieg wody stanie, i co dalej ?

J.

Reply to
J.F.

"Wzbudzony" pompa uklad pieknie przechodzi na prace grawitacyjna: otwiera sie zawor bocznikowy pompy, automatyka przymyka powietrze i moc spada. Male wachniecie a dalej PID wypracowuje nowa charakterystyke i trzyma zadana temperature wody. To mam przetrenowane i dziala. - od 10 lat. Zreszta wystarczy sie zapoznac z krzywymi cisnienie - temperatura wrzenia, aby stwierdzic ze do wrzenia typowego dla otwartej instalacji nie dojdzie.

A wiec nic dalej.

Pozdrawiam, MarekP

ps.Z zawodu jestem elektrykiem - automatykiem.

Reply to
MarekP

Jaroslaw Berezowski napisał(a):

Czyli powinienem dolozyc wymiennik i do niego podlaczyc piec weglowy( bedzie pracowal na bardzo krotkim obiegu?) i otwarte naczynie wzbiorcze. Ale wtedy instalacja nie pojdzie mi grawitacyjnie mysle. Widzialem kilka takich kotlowni z piecami weglowymi i gazowymi ale NIGDZIE nie bylo wymiennika.

Dzieki za odpowiedz, musze teraz przemyslec sprawe. Nowoczesne kotly na paliwo stale pracuja tylko w obiegach zamknietych, wiec musi byc jakis kruczek. Moze na czas wymiany pieca gazowego zdemontuje weglowy? No ale jest juz zimno i czyms musze ogrzac dom. Pogoglam, moze cos znajde.

Pozdrawiam MarekP

Reply to
MarekP

A nie boisz sie ze po awarii [np zasilania] automatyka przestanie pracowac ?

No coz - ja tam problemu nie widze - umieszczasz na projekcie naczynie otwarte, kazesz fachowcowi zrobic wszystko bez zbiornika, przeponowe zamontujesz sobie sam :-)

Albo jesli chcesz byc w zgodzie z przepisami to zamontuj naczynie otwarte, ale z zaworkiem umozliwiajacym odciecie przy pracy na gazie.

No nie wiem - jak grawitacja zawiedzie to chyba dojdzie ?

J.

Reply to
J.F.

A to juz kwestia zabezpieczen, m.in. uklad shut down na silowniku klapy powietrza, calkowiecie niezalezny od zasilania.

W tym wlasnie problem, ze cala instalacja jest gotowa (10lat uzytkowania), a taka "przerobka" jest zbyt kolopotliwa. Chodzi tylko o wymiane starego pieca gazowego na nowy. Normalne cisnienie pracy to 2 - 2.5 bara i taki zaworek zniszczy mi instalacje(zastanow sie dlaczego). Poza tym to tylko piec pomocniczy. Normalnie pracuje gazowy wiec jakiekolwiek przerobki nie maja sensu.

No wiesz co takie bluznierstwa na grupie inzynieria? Praw fizyki tak latwo sie nie zmieni.

Pozdrawiam

MarekP

Reply to
MarekP

MarekP napisał(a):

Bo nie da sie ukryc, ze wlasciwie zwymiarowane zawory w ilosci min 2 sztuk zapewnia przynajmniej taki sam poziom bezpieczenstwa, ale nie jedyny to przypadek, kiedy przepisy maja do tylu z technika. Niewykluczone, ze sie to zmieni.

ZTCW w starej EU mozna juz miec zamknieta.

W "Muratorze" te tematy sa co i rusz walkowane.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

J.F. napisał(a):

Tyle ze zgodnie z przepisami na tym odcinku nie moze byc zadnego odciecia.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Przewidujacy ten minister :-)

No to nie pozostaje nic innego jak zrobic z cienkosciennej miedzianej rurki, ktora potem sumiennie zagnieciemy - mam nadzieje ze przepisy nie zabraniaja ? :-)

Dobra jest tez poxylina :-)

J.

Reply to
J.F.

No to juz zupelnie nie rozumiem - fachowiec dostaje zlecenie wymiany pieca gazowego i nie powinna go reszta interesowac :-)

Hm - nie potrafie sie domyslec ..

Murphy tez byl inzynierem :-)

J.

Reply to
J.F.

Jaroslaw Berezowski napisał(a):

Naczynie przeponowe, wlasnie ze wzgledu na kociol weglowy ma pojemnosc

50l ( na 100 l w obiegu). Otwarcie takiego zaworka spowoduje wyrzucenie ok 10-20l wody (tyle szacuje jest w naczyniu przeponowym przy 2 barach). Po przejsciu na gaz tyle swiezej wody wpadnie do obiegu. Po kilku takich operacjach mam 100% gwarancji, ze osadzi sie kamien w kotle gazowym. Przez 10 lat uzytkowania dolalem moze w sumie 30l wody.

Ale mam jeszcze pytanie o techniczne przeciwwskazania bezposredniego podlaczenia kolla weglowego do ukladu zamknietego z naczyniem przeponowym - zakladam oczywiscie, ze automatyka zapewnia mi wymagany poziom bezpieczenstwa.

Znalazlem ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 ale tam TYLKO zabrania sie. To tak jak z kotlami z zamknieta komora spalania o mocy 24kW i wiecej - na calym swiecie sie uzywa (z wiadomych wzgledow), a u nas ZABRANIA sie i serwis ogranicza moc do 21kW. A moze juz ten przepis jest nieaktualny?

Dziekuje za uzyskane odpowiedzi i pozdrawiam,

MarekP

Reply to
MarekP

J.F. napisał(a):

A kuku... niestety to Polska wlasnie.

1 Wykonac nowy projekt instalacji gazowej - kara zachcialo sie dwufunkcyjnego 2 Uzyskac zgode odpowiedniej komorki urzedu miasta na przerobke instalacji 3 zalozyc dziennik budowy i zatrudnic kierownika budowy 4 Tu wchodzi dopiero fachowiec i zaklada piec 5 Przychodzi przedstawiciel producenta na tzw pierwsze uruchomienie 6 odbiory kominiarski, gazowy i moze urzedu 7 mozna uzywac

Calosc trwa 2 do 4 miesiecy, w zaleznosci od szybkosci wydawania decyzji administracyjnych. A jest zima, piec gazowy cieknie, wiec nie mozna uzywac (odciety na zaworach). I jezeli nie byloby pieca awaryjnego to co ? Wyprowadzka jak na Alternatywy 4? Za kilka dni wracam do domu i czeka mnie ta cala droga. Moja zona juz sie poddala, oczywista glupota powyzszego ja dobila. Mam tylko nadzieje, ze moze cos zle zrozumialem i to bedzie prostrze i szybsze.

Przed chwila napisalem w sasiednim watku, to nie bede powtarzal.

Murphy to WIELKI czlowiek. I to sie sprawdza.

Pozdrowienia

MarekP

Reply to
MarekP

MarekP napisał(a):

Tu nie chodzi nawet o pojemnosc buforowa, tylko o zrzut awaryjny cieczy i gazu (pary wodnej) z instalacji. Tak wiec musialyby byc min. dwa odpowiednio zwymiarowane zawory bezpieczenstwa na wyjsciu z kotla weglowego.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Jaroslaw Berezowski napisał(a):

Wielkie dzieki, rozumiem, ze nie ma innych technicznych przeciwwskazan. Jeszcze tylko jedna watpliwosc: Jezeli doloze plytowy wymiennik ciepla i wykonam drogi otwarty obieg na kociol weglowy, to czy obieg ruszy grawitacyjnie? Bo wlasnie pod tym katem byla robiona poprzednia instalacja. Jezeli nie ruszy to przerobka traci dla mnie racje bytu - wszak to awaryjne zrodlo ciepla na wypadek chociazby usterki kotla gazowego, lub zaniku zasilenia elektrycznego. W muratorze online wyczytalem, ze na wymiane kotla trzeba tylko opinie kominiarska, wiec mize nie bedzie klopotu?

Pozdrawiam

MarekP

Reply to
MarekP

Jaroslaw Berezowski napisał(a):

Wielkie dzieki, rozumiem, ze nie ma innych technicznych przeciwwskazan. Jeszcze tylko jedna watpliwosc: Jezeli doloze plytowy wymiennik ciepla i wykonam drugi otwarty obieg na kociol weglowy, to czy obieg ruszy grawitacyjnie? Bo wlasnie pod tym katem byla robiona poprzednia instalacja. Jezeli nie ruszy to przerobka traci dla mnie racje bytu - wszak to awaryjne zrodlo ciepla na wypadek chociazby usterki kotla gazowego, lub zaniku zasilenia elektrycznego. W muratorze online wyczytalem, ze na wymiane kotla trzeba tylko opinie kominiarska, wiec mize nie bedzie klopotu?

Pozdrawiam

MarekP

Reply to
MarekP

MarekP napisał(a):

MNusza nyc spelnione warunki obiegu termosyfonowego: zrodlo ciepla (kociol) ponizej odbioru (wymiennik) i odpowiednio niskie opory hydrauliczne, przy czym wymiennik jest zrodel w obiegu wtornym. W rzeczywistosci moze byc to trudne do spelnienia.

O ile zaniki pradu nie sa kilkudniowe, propnowalbym raczej zakup UPSa z sinusoidalnym falownikiem. Za kwote 250-400 zl na Allegro mozna zaopatrzyc sie w uzywany APC Smart 700 z wymienionymi akumulatorami. Do tego mozna pomyslec nad zewnetrznym bankiem aku, ktory pozwolilby uzyskac czas podtrzymania przynajmniej kilkugodzinny.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Jaroslaw Berezowski napisał(a):

Tego sie wlasnie obawiam, ze nie zadziala. Najwyzej odlacze kociol weglowy na czas montazu/odbioru kotla gazowego.

To bedzie jeden z najblizszych zakupow, mysle tylko czy UPSa czy przetwornice 12/220sinus. Ups akku nawet 12ah dlugo nie pociagnie. Zewnetrznego akku moze nie doladowac, byla na ten temat dyskusja na elektronice niedawno. I zalecali wlasnie przetwornice, wada trzeba dolozyc uklad ladowania. Chce podpiac do niego takze automatyke nowego kotla gazowego, wiec ze 100-200W moze moze sie uzbierac. Przerwy nie sa czeste ani dlugie, kociol weglowy pracuje naprawde rzadko głownie poza sezonem tym bardziej szkoda fatygi i kasy na przerobki.

Dzieki za pomoc, jutro wracam do domu to zaczynam, a wlacciwie bede kontynuowal "walke" o wymiane kotla.

pozdrawiam

MarekP

Reply to
MarekP

MarekP napisał(a):

Aaaa pamietam. Niemniej wniosek jest raczej falszywy - UPS nie jest przewidzialny przeciez do pracy cyklicznej tylko buforowej, czyli bedzie mial wystarczajaco czasu na doladowanie aku. Uklad ladowania CC-CV poradzi sobie ze zwiekszona pojemnoscia, nie wiem tylko czy kontroler UPSa nie zglupieje w czasie okreslania stopnia naladowania.

Trzeba pamietac, ze odbiory, zwlaszcza pompa obiegowa, maja duze reaktancje, i przetwornice trzeba zwymiarowac na moc pozorna rowniez, takoz na wieksze prady zalaczeniowe.

Powodzenia.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Jaroslaw Berezowski napisał(a):

Jak dostane jakis UPS do regeneracji to sprawdze, ale mysle ze to zwykly pomiar napiecia na baterii zelowej - z akku kwasowym moze byc klopot, bo inna charakterystyka ladowania. A zelowe wiekszej pojemnosci to wydatek.

I dlatego najpierw montaz uruchomienie pomiary, a potem okresle co potrzeba.

... rezerwacja odwolana, odlot dopiero 11 listopada.

Pozdrowienia.

MarekP

Reply to
MarekP

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.