Wodomierz vs zwężenie średnicy rury, w praktyce.

Witam Na doporowadzeniu wody do domu ( rura 1"), mam wodomierz z wejściem również

1". Chcę wymienic na nowy i tak jak widzę to powszechnie dostepne są wdomierze z wejściem 1/2". Teroetycznie wskazanie nowego wodomierza powinny być poprawne (prawo ciągłości przepływu), nie mniej interesuje mnie jak to jest w praktyce. Szukałem w sieci jakichś przykładów ew. zaleceń dotyczących montowania wodomierzy. Bez skutku. Pozdrowienia PP
Reply to
PL(N)umber_One
Loading thread data ...

Użytkownik "PL(N)umber_One " snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:gj3c26$3jd$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Zacznijmy od tego, że średnica 1" rury z czegoś wynika. Pewnie ze zużycia wody. Jak ją zmniejszysz dwa razy, to prędkość wzrośnie cztery. Poza tym wodomierze mają określone zakresy przepływu. Nie może tej wody być ani za mało, ani za dużo. W Twoim wypadku problemem może być zmieszczenie się w zakresie od góry, bo tak się składa, że te wodomierze, jak mają dwa razy mniejsza średnicę, to mają przeważnie cztery razy mniejszy maksymalny przepływ, bowiem wiąże się to właśnie z prędkością przepływu.

Jeśli chodzi o przebudowę zaś samej sieci, to o ile pobór wody nie będzie większy od maksymalnego dla mniejszych wodomierzy, to zasadniczo większego problemu nie ma. Trzeba tylko zobaczyć do instrukcji wodomierza, która najczęściej podaje ile metrów przed i za ma być jednakowy przekrój rury. Czyli nie możesz mniejszego wodomierza wstawić li tylko zmieniając przyłącza, a musisz zmienić przekrój rur na pewnym odcinku. Nie pamiętam ile to jest.

Reply to
Robert Tomasik

Na każdym wodomierzu masz podany przepływ nominalny (qn) czyli taki, który powinien się pojawiać w Twojej instalacji najczęściej. Przy nim błąd pomiaru jest najmniejszy. Przepływ maksymalny dla wodomierzy skrzydełkowych określany jest jako 2 * qn. Drugim dość ważnym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę to strata hydrauliczna. Przy qn wynosi ona 2,5 m natomiast przy qmax = 10 m więc już nie tak mało co może rzutować na komfort korzystania z urządzeń w domu jeśli ciśnienie masz niskie. (piszę tu cały czas o klasycznym wodomierzy skrzydełkowym)

Z drugiej strony przyjmuje się, że wodomierz powinien mieć średnicę równą lub o dymensję mniejszą od średnicy przewodu, na którym jest instalowany. Powód? Właśnie żeby wymusić większe prędkości i móc mierzyć malutkie przepływy, gdyż dla wodomierza nie jest problemem pomiar dużego przepływu a właśnie małego. Przy malejącym przepływie wzrasta błąd pomiaru by w pewnym momencie dojść do 100% czyli po prostu wodomierz przestanie się kręcić. Wpakowanie w jego miejsce urządzenia o mniejszej średnicy przesuwa dolną granicę stosowalności bliżej zera przez co wzrasta wiarygodność pomiarów.

Ktoś poruszył jeszcze temat konieczności zachowania prostych odcinków przed i za wodomierzem. Producent powinien podać te wartości, lecz zazwyczaj jest to 10 średnic przed (czasami 20) i 3 średnice za (czasami 5). Warunek ten wynika z konieczności ustabilizowania strugi cieczy wpadającej na wirnik.

Tyle z głowy mi się teraz wyciągnęło. Jakby były jeszcze jakieś wątpliwości, pytaj.

Reply to
McP

Witam

Dzięki.

Wodomierz , który mam to jest typ Metron, dp=0,1MPa, PN16, qn=3,5 m3/h, B-H (jak rozumiem to ostatnie, to oznaczenie sposobu zamocowania w poziomie) i tak też mam. Zużycie wody mam na poziomie 25 m3 na miesiąc i jest ono znacznie większe niż u kilku sąsiadów, stąd moje zainteresowanie wiarygodnością wskazań mojego wodomierza, a że nie jest to wodomierz zainstalowany prez wodociągi to dochodzę przyczyny sam. Problemów z ciśnieniem i wydatkiem wody w domu nie mam. Gorzej z zachowaniem minimalnych odległości odcinka prostego rury przed i za wodomierzem o jednakowej średnicy, wychodzi po jakieś 5 średnic przed i za wodomierzem. Dodatkowo wyczytałem, że nie zaleca się montowania w pobliżu miejsca przyłączenia wodomierza 2 kolanek o osiach prostopadłych względem siebie, a u mnie tak niestety jest w odległości jakieś 10 średnic przed wodomierzem. W takim przypadku zalecają zastosowanie przed wodomierzem prostownicy strug, tylko ja takiego urządzenia nigdzie w sprzedaży nie widzę. Spróbuję przerobić instalację tak, aby te 2 kolanka wyrzucić. Namierzyłem zakład w Warszawiie na Ząbkowskiej, który legalizuje i sprawdza wodomierze i zamierzam u nich jednak sprawdzić mój wodomierz, bo ma już prawie 10 lat, a spotkałem się z tym, że np. spółdzielnie wymieniają wodomierze mieszkaniowe po ok. 5 latach. PP

Reply to
PL(N)umber_One

Z tego to jakies pojedyncze procenty bledu wyjda. A ty masz pewnie ze

500%.

Zobacz ile ci zlicza przy napelnieniu wiadra, wanny, praniu, sprawdz toalete - przez spluczke potrafi sporo plynac.

A na koniec spisuj licznik jak nie korzystasz - moze jakis sasiad za ciebie nabija ? To jest 800 litrow dziennie.

Tak nawiasem mowiac to w wodomierzu na poczatku jest zwezka/dysza.

J.

Reply to
J.F.

Na moim wodomierzu, oprócz wskażnika głównego (tarczki z numerkami), który pokazuje liczbę całkowitą m3, są jeszcze trzy mniejsze wskaźniki zegarowe o podziałkach: 0,1 m3 , 0,01 m3 i 0,001 m3, czyli teoretycznie widac nawet przepływ pojedyńczych litrów. Pomiar "na wiadro" wychodzi wiarygodnie. Jak nie biorę wody to wszystkie wskaźniki stoją i ani drgną, a zużycie jest takie jakie jest. Zacznę spisywać wskazania co wieczór, może coś wyjdzie, np. tarczki wskaźnika głównego i ich przekładnia napędowa, to jest dosyc prosty mechanizm w dodatku z tworzywa sztucznego.Może zamiast skoku pojedyńczej taczki, przerzuca dwie sąsiednie i zamiast 1m3, mam od razu 11m3. Sprawdzę. Doktorat z wodomierzy zrobię, ale nie odpuszczę :))). PP

Reply to
PL(N)umber_One

PL(N)umber_One pisze:

Dawno dawno temu, gdzieś na początku lat 90tych do BOKu w TPSA wszedł klient i zaczął się drzeć. Że mu rachunek oszukańczy wystawiono, że on prawie nie dzwoni, a tu niby rozmowy na kilkanaście milionów, że w domu go prawie nie było w ubiegłym miesiącu ... . Coraz bardziej czerwony się robił, dobrze że z krzykiem wypuszczał z siebie powietrze bo by eksplodował. Akurat tak się złożyło, że gość był podpięty do dopiero co uruchomionej centrali cyfrowej z pełnym, szczegółowym bilingiem. Kiedy facet krzyczał panienka zdążyła wydrukować i podetkała mu go pod nos. Facet przeczytał, w ciągu sekundy zeszło z niego powietrze, pobladł i wysyczawszy tylko "JA TĘ TEŚCIOWĄ ZABIJĘ" wybiegł z BOKu. Krótko mówiąc, sprawdź najpierw czy Ci się ktoś lub coś w domu nie zalęgło.

Reply to
Adam Moczulski

Oznaczenie B-H to informacja o klasie metrologicznej wodomierza. Klasa B (lepsza od A) w pozycji H jak horyzontalnej, czyli tarcza poziomo. Gdy ten sam wodomierz zainstalujesz tak, że tarcza będzie w pionie to tracisz na dokładności pomiaru i urządzenie spada do klasy A, montowane w pozycji V-wertykalnej (A-V). Dotyczy to praktycznie wyłącznie dokładności pomiaru w zakresie najmniejszych przepływów. Jeśli tarcza jest w poziomie (wirnik w pionie) to są wtedy mniejsze tarcia i urządzenie jest w stanie zareagować na mniejsze przepływy.

Prostownica strug jest zazwyczaj montowana w samym wodomierzu - to może być coś w rodzaju plastikowej rozetki na wlocie.

Jeśli Twój wodomierz ma prawie 10 lat to nie ma się co chwalić publicznie bo jeszcze sąsiad przeczyta i doniesie gdzie trzeba i możesz beknąć karę od stówy do 5 tys w zależności od upierdliwości kontrolera. A spółdzielnie wymieniają co

5 lat bo znają podstawę prawną. Kilka podstaw:

Zgodnie z § 30 ust. 1 i § 33 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych właściciel wodomierza powinien zapewnić okresową ich legalizację >>osobiście<< składając odpowiedni wniosek, lub zlecając rzecz wykonawcy naprawy lub instalacji licznika.

Wodomierze podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach i Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych okres ważności cech legalizacji wodomierzy do wody zimnej, ciepłej i gorącej o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h >>wynosi 5 lat<< okres ten dotyczy zarówno legalizacji pierwotnej jak i ponownej. (załącznik nr 35 do rozporządzenia).

Jeszcze w temacie przepustowości. Piszesz, że masz zużycie 25 m3/miesiąc przy wodomierzu o qn=3,5 m3/h

25m3/m-c /30 dni = 0,83 m3/d 0,83 m3/d /24 godz = 0,035 m3/h

Jak dla mnie, Twoje średnie godzinne zużycie jest o dwa rzędy wielkości mniejsze od nominalnego dla tego wodomierza. Ale nie bądźmy minimalistami, dodajmy sobie kilka współczynników "bezpieczeństwa"

przyjmę z grubą przesadą wsp. nierównomierności dobowej Nd=6 i wsp. nierównomiernosci godzinowej Nh=6

W najniekorzystniejszym przypadku Twój przepływ będzie wynosił:

0,035*6*6 = 1,25 m3/h co w dalszym ciągu jest prawie trzy razy mniej niż przepływ nominalny i prawie sześć razy mniej niż przepływ maksymalny dla tego urządzenia (2*qn)

Wnioski proponuję wysnuć samodzielnie.

A prostkami przed i za to bym się nie przejmował

Pozdrawiam, McP

Reply to
McP

Dzięki. To jest wodomierz "prywatny" do wewnętrznych rozliczeń z sąsiadami. Oficjalny wodomierz MPWiK, jest jeden na 3 domki. Nie mniej wymienię, bo faktycznie 10 lat pewnie zrobiło swoje, naprawa nie opłacalna. Jeszcze jedno pytanie na koniec. Czy przed lub za wodomierzem powinien być zainstalowany zawór zwrotny ?. Róznica wysokości pomiędzy miejscem zainstalowania (piwnica), a najwyżej położonym punktem odbioru to ok 8-9 m. Pozdrowienia PP

Reply to
PL(N)umber_One

Święta trójca, licząc od strony zasilania: zawór odcinający + wodomierz + zawór zwrotny. Pozwala to na wymianę wodomierza bez konieczności spuszczania całej wody z instalacji

Reply to
McP

Tylko latwiej wydzwonic wieksza kwote [dawniej], niz przetoczyc 800 litrow dziennie, albo u energetykow powiedzmy 3kW non stop latem.

J.

Reply to
J.F.

Jakby co to rozkrec i zobacz co sie dzieje.

Uwierzylbym ze zarosl kamieniem i przestal sie krecic, ale zeby tak zaczal sie szybciej obracac ?

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.