Dobor wielkosci, ciezaru i pojemnosdi silnika dla modelu

Witam grupowiczow, mam pytanie poniewaz chcialem zaczac swoja przygode z modelarstwem i na poczatek pstanowilem zakupic jakis zestaw do montazu z ktoregos ze sklepow internetowych. Ale zeby kupic trzeba wiedziec jeszcze co i jak dobrac elementy, stad moje pytania:

1) w jaki sposob okreslic jaki maksymalny ciezar moze uniesc dany model aby lecial ;-) Od czego to zalezy i jakie sa zaleznocsic. Wiem ze to trudne pytanie i odpowiedz na nie jest skopmlikowana ale troszke wyjsnien powinno rozjasnic sytuacje.

2)w jaki sposob dobrac silnik (przyjmijmy ze bedzie to silnik spalinowy) slyszalem ze dobiera sie 1ccm na 1 kg masy. Co sie dzieje jak jest silnik za maly i co sie dzieje jak jes za duzy ?? W internecie znalazlem taki oto fajny model na uwiezi

formatting link
przewidywany jes silnik 2,5ccm a masa jego jest 700g wiec nie jest to zgodne z zasada jaka podalem wyzej.

Czy ta taki o tej wielkosic moze miec mniejszy silnik np 1.5ccm w zwiazku z nieduza masa ??

Czy mozna do takiego modelu zamontowac serwa, odbiornik co by zwiekszylo jego mase (nie chodzi mi tu o zmiany w konstrukcji aby byly stateczniki i lotki tylko same zwiekszenie ciezaru) tak zeby byl w stanie latac.

Mile widziane linki na temat konstrukcji i doboru elemtow, jak wiliczyc podstawowe cechy i mozliwosci modelu.

Za wszelka pomoc dziekuje i pozdrawiam KAKA

Reply to
Kaka
Loading thread data ...

Dnia 2004-07-28 12:33, Użytkownik Kaka napisał:

To trochę jak w samochodzie. Wystarczy silnik powiedzmy 30-konny, aby był był w stanie jechać te 90km/h, no nie? A jednak, nawet w normalnej jeździe wolimy nieco mocniejsze silniki, a jeszcze mocniejsze w wozach sportowych... Analogicznie: co innego ledwo-ledwo utrzymywać lot poziomy, a co innego kręcić dynamiczne akrobacje.

Ogólnie, masa modelu powinna być w określonym stosunku do powierzchni nośnej (tzw. jednostkowe obciązenie, liczone zwykle w g/dm2, im wyższe, tym model lata szybciej i wymaga mocniejszego silnika; mniejsze - wolniej) Moc silnika powinna wystarczać na pokonanie oporów ruchu, i jeszcze zapewnić nadwyżkę ciągu będącą w przyzwoitym stosunku do masy modelu, co zapewnia właśnie dobre wznoszenie i przyspieszenie.

Gdy za mały, to lata ospale i wolno się wznosi, ma trudności z akrobacjami. Czasem silnik może być też za duży, za cięzki, co powoduje że samolot lata zbyt szybko i jest trudny do opanowania.

Co do konkretów nt. doboru silników spalinowych, to się nie znam

- ja latam elektrycznie.

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.