Jak przeciąć rurkę szklaną

Jak przeciąć rurkę szklaną lub probówkę tak aby były równe krawędzie może ktoś zna sposób

Reply to
Marian
Loading thread data ...

Witam,

Z tego co pamiętam to chyba wlewa się do takiej rurki olej (do poziomu, w którym ma być ucięta), a następnie do tego oleju wsadza się rozgrzany do czerwoności drut/pręt. Olej jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i natychmiast po włożeniu drutu przekazuje energię cieplną do otaczającej rurki powodujac rozszerzanie się szkła czego następstwem jest pęknięcie dokładnie w miejscu gdzie kończy się poziom oleju.

Jeśli się mylę to proszę grupowiczów o autopoprawkę ;-)

Pozdrawiam Bart

Reply to
Bart

Inny sposób to jeden raz owinąć sznurkiem rurke tak aby końce sznurka były po przeciwnej stronie. Następnie wraz z kolegą pociągając za końce sznurka w przeciwne strony spowodować rozgrzanie sie rurki w miejscu gdzie sznurek ślizga się po rurce . Gdy temperatura wzrośnie znacznie - zanurzyć rurkę w zimnej wodzie . Bardzo ładnie się ucina

Użytkownik "Bart" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:d40ot4$r8s$ snipped-for-privacy@korweta.task.gda.pl...

Reply to
Jerzy

ktoś

popalić. Po kilkudziesięciu sekundach grzania zdjąc sznurek i polać miejsce nagrzane zimną wodą. Pęknie w podgrzanym miejscu. Grubość sznurka i czas grzania należy dobrać robiąc kolejne próby. Im grubsza ścianka rurki tym efekt pewniejszy. Pozdrawiam Jacek

Reply to
Jacek Mrozek

Z metod termicznych podpowiem jeszcze jedną - elektryczną: nagrzewanie drutem oporowym i szybkie studzenie. W tn sposób precyzyjnie regulujesz miejsce, czas i temperaturę grzania. Metoda mechaniczna: naciąć rysę nożem do cięcia szkła. Rysa na 1/4 obwodu powinna być wystarcająca. Położyć na krawędzi stołu rysą do góry i zdecydowanym ruchem złamać rurę - powinna pęknąć wzdłuż rysy. Metoda cięcia w dużej mierze zależy od średnicy i grubości rury. Do cienkościennych lepsze będą metody termiczne, do grubościennych łamanie.

Tak czy inaczej warto poćwiczyć bo cięcie nie zawsze wychodzi optymalne za pierwszym razem. Ćwiczenia oczywiście w rękawicach, najlepiej skórzanych - szkoda rąk. Jeżeli masz pod ręką okulary to na pewno nie zaszkodzi. Ryzyko odprysków jest niewielkie, ale ostry okruch szkła w oku to średnia przyjemność.

Po przecięciu nigdy nie uzyskasz gładkiej powierzchni. Znam dwie metody wygładzenia krawędzi: szlifowanie i obtapianie. Szlifuje się na mokro na drobnym ścierniwie. Ja praktykowałem na osełce do ostrzenia noży. Koniecznie musi być na mokro, najlepiej pod wodą - nie pryska szkło. Można zeszlifować nawet kilka mm szkła więc tą metodą można usunąć grube nierówności krawędzi. Żeby krawedź była obła i nie miała karbów osłabiających ja mechanicznie warto ją obtopić. Uzyskuje się wtedy jednolitą krawędź z lekkim pierścieniem. Obtopiona rura jest znacznie bardziej wtrzymała mechanicznie i milsza w dotyku. Zwykłe szkło sodowe spokojnie obtopi się nad palnikiem kuchenki gazowej. Powoli nagrzewsz rurkę obracając ją i wykonując koliste ruchy nad płomieniem. Gdy szkło rozgrzeje się jego krawedzie zaczynają lekko świecić na czerwonkawy kolor. Będzie widać gdy krawędzie zaokrąglą się zrobią się błyszczące. Ogrzewamy nad płomieniem, lub w jego utleniającej części - tej górnej pomarańczowej lub bezbarwnej a nie redukującej: wewnętrznej niebieskiej. Szkło słabo przewodzi ciepło, więc jeżeli rurka ma przynajmniej 15cm długości spokojnie da się utrzymać w palcach bez żadnych rękawic ochronych. Po obtopieniu studzi się trzynając jeszcze chwilę wysoko nad płomieniem potem już tylko w powietrzu. Nie wolno studzić szybko ani kłaść na dobrze przewodzace ciepło materiały bo to generuje niepotrzebne naprężenia w szkle.

Do eksperymentów polecam rurkę fermentacyjną do wina. Po kilku próbach będzieszo brabiał szkło jak plasteline :-)

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.