Modele latające ze styropianu

Witam. Jestem kompletnym amatorem, który już kilkakrotnie przymierzał się do modelarstwa. Interesują mnie modele sterowane radiem, ale na początek chciałbym zająć się czymś prostszym. Chciałbym zrobić skrzydło ze styropianu. Trochę tego zostało po ociepleniu domu. Czytałem trochę o metodzie traconego styropianu do uzyskiwania form, ale nie o to chodzi. Chodzi mi o obróbkę styropianu i przeraziła mnie ilość okruchów styropianu która powstaje przy takiej obróbce ( rozumiem, że ta sama technika obróbki służy do otrzymania dowolnych elementów styropianowych modelu). Niestety nie za bardzo wiem, czym i jak obrabiać styropian. Na pewno termicznie (rozgrzewany drut pod prądem). Ale jak obrobić wewnętrzne części modelu styropianowego?

Co chcę zrobić:

- w pierwszej kolejności chcę zrobić proste pudełko ochronne z otworem na aparat podczepiany do latawca.

- być może prostsze - chcę zrobić skrzydło do modelu szybowca ( niesterowanego)

Jakich narzędzi potrzebuję?

Pozdrawiam, Paweł W.

Reply to
"Paweł W."
Loading thread data ...

Paweł W. pisze:

Witam. Wycinanie rdzeni ze styropianu niejest latwa rzecza poniewaz potrzebna jest odpowiednia "maszyna". Najpierw odpowiednie zasilanie potem drut oporowy, naciagi. Problem robi sie ze skrzydlami do szyboli poniewaz naogol sa to cienkie profile - recznie bardzo ciezko bedzie dokladnie je wykonac - troszke lepsza jakosc wychodzi w metodzie grawitacyjnej. Jezeli przez wewnetrzne czesci modelu maz na mysli kadlub i przestrzen w srodku to poprostu wsawiasz dosc gruby drut oporowy w zaciski lutownicy i wyginasz go do ksztaltu ktory chesz ciac. Szczerze powiedziawszy to styro nadaje sie predzej tylko na skrzydla - reszte lepiej pokleic z depronu - bez wtrysku jest kupe babraniny zanim osiagnie sie pozadany ksztalt, np sprobuj szlifowac styro - strasnie mozolna robota a gdy za duza gradacja to zadziory jak sie patrzy.

Co do samego skrzydla: Wycinasz w materiale odpornym na cieplo profile, przyklejasz je z dwoch stron plyty styro. Najlepiej jak na profilach jest jeszcze jakas skala. Potem przeciagasz tyko rozgrzany drut po krawedzi profilu. Trzeba pamietac ze drut topi zawsze troche wiecej styropianu niz jest obrys profilu. Napiecie, drut i predkosc przesuwu dobierasz eksperymentalnie.

To tak w skrocie ... jak chesz wiecej to jest kilkanascie dobrych polskich stron poswieconych wycinaniu w styro.

Reply to
Sco

Sco pisze:

Poproszę o te strony, bo jakoś nie natknąłem się na więcej niż wzmianki o styropianie i tutorial o metodzie traconego styropianu jako formy.

Pozdrawiam, Paweł W.

Reply to
"Paweł W."

Użytkownik "Paweł W." <pawelek snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:fqs538$b45$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Co prawda nie po polsku, ale sporo wiedzy

formatting link
pozdr Darek_J

Reply to
Darek_J

Można też wycinarką CNC . A jak masz trochę talentu , to ze styropianu ociepleniowego możesz wykonać wiele różnych kształtów . Ja np. manekin człowieka zrobiłem tylko przy pomocy :

  1. brzeszczot piłki do metalu
  2. zwykła szczotka druciana / to podstawowe narzędzie /
  3. papier ścierny różny - na drewnianych klockach Uwaga - co 10 min przerwa na odkurzanie . Zbyszek
Reply to
Zbyszek

Paweł W. pisze:

formatting link
formatting link
Dwa ponizsze linki moze tez Ci sie przydadza

oklejanie

formatting link
laminowanie
formatting link
W powyzszych linkach znajdziesz kupe innych linkow - poszukalbym jeszcze ale niestety obowiazki gonia.

Reply to
Sco

Czołem ! Zrobiłem parę modeli ze styro. Do wydrążania wnętrza kadłuba aby pomieścic tam wyposażenie używam zwykłej transformatorowej lutownicy tyle, że grot jest dluzszy o kształcie ramki, co pozwala wycinac "frytki" styro bezpyłowo. Nie da się tym sięgnąc nie wiadomo jak daleko ale te 10 cm da radę . Powodzenia! Tomek

Reply to
tk333

Witam. ...mogę jeszcze dodać, że styropian jak i inne pianki, aby nie kruszył sie i nie "łykały" wilgoci warto lakierować, a do tego jest super środek jakim jest klej polimerowy rozcieńczony denaturatem do gęstości lakietu, po pomalowamo 2, 3 krotnym tworzy sie skorupa usztywniająca całość modelu, coś jakby oklejone folią.

Pozdrawiam Zdzisław

---------------------------------------------------------------------- Szybki przepis na smaczne danie? Sprawdz! kliknij >>

formatting link

Reply to
Tramp

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Przejaśniło mi się trochę i zachęciło mnie to do zabawy. Muszę teraz tylko wykombinować sobie wycinarkę zewnętrznych kształtów. Myślę o jakiejś procy z dużej gałęzi i rozciągnięcie drutu oraz podłączenie do bateryjki. Ciekawe, czy da radę rozgrzać.

Pozdrawiam, Paweł W.

Reply to
"Paweł W."

Muszę teraz tylko wykombinować sobie

Czesc Zdaje mi się, że rozwieszanie drutu na gałęzi i podłączenie go do bateryjki pozwoli Ci uzyskać podobn efekt jakbyś próbował zbudować np auto za pomocą jedynie scyzoryka-mało możliwe/wykonalne. Koledzy podali Ci masę przydatnych linków. Polecam się na nich wzorować. Na własne, twórcze metody przyjdzie jeszcze czas. pozdrawiam serdecznie bronek

Reply to
bronek

Z mojego doświadczenia, to potrzeba w drut 'wtłoczyć' ok. 30-40W/mb czyli od razu zapomnij o bateryjce. Lepiej wziąść dwie grubsze listewki, strunę od gitary, prostownik samochodowy lub zasilacz z komputera, kawałek sznurka i piła gotowa.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.