belka z obci??eniem trójk?tnym

Mam prośbę, belka jest obciążona obciążeniem trójkątnym, pod środkiem ciężkości trojkąta znajduje sie podpora przesuwna, wzgledem ktorej licze sume momentów dla calej belki, nie wiem jak policzyc moment sil obciazenia trójkatnego wzgledem podpory pod tym obciazeniem. Z jednej strony jest trojkat, a z drugiej trapez... Prosze o radę, Sebastian

Reply to
sebastianwawa
Loading thread data ...

Użytkownik snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@q75g2000hsh.googlegroups.com...

O ile dobrze sobie wyobrażam opisaną przez Ciebie sytuację, to po prostu musisz traktować układ jak belkę utwierdzoną w miejscu podpory przesuwnej obciążoną obciążeniem trójkątnym. Zmienia się długość belki.

Reply to
Robert Tomasik

snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

A jak "wygląda" podpora stała" ? Utwierdzenie , czy taka "przegibna bez przesuwu" ? Jak nie możesz inaczej pokazać to napisz: " belka o rozpiętości.. (np 2a) , podparta na lewym/prawym końcu podporą ......, bądź utwierdzona ,.. w połowie rozpiętości podparta....., obciążona obciążeniem .... i będzie wiadomo co "jest grane". Nawet nie musisz wstawiać wartości liczbowych. Jak się zobaczy jaka, to może i będzie można łatwiej odpowiedzieć/ podpowiedzieć niż zgadywać. Linia ugięcia belki pod obciązęniem nie jest symetryczna względem prostej prostopadłej przechodzącej przez podporę przesuwną.

W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Gedeon Dąb Dębołęcki napisał(a):

Podziel obciążenie dużym trójkątem na obciążenie dwoma małymi, każdy równy połowie dużego. Podział zrób nad podporą przesuwną. W środkach ciężkości tych małych trójkątów przyłóż siły skupione ( wypadkowe, zastępujące obciążenie małym trójkątem). Napisz teraz równania równowagi. Px = 0 ; MA =0 . Rozwiąż je względem RA i RB. Momenty zginające w przekrojach i siły poprzeczne można już porachować używając podręcznikowych wzorów.

W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Gedeon Dąb Dębołęcki napisał(a):

Nie mam jak pokazać Ci na szkicu. napisz na priv, później może wstawisz to na Grupę. Adres jest. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Gedeon Dąb Dębołęcki napisał(a):

strzałkę ugięcia wywołaną prawą stroną obciążenia. Lewy zaś nie. Zatem belka nie odkształca się, nie ugina symetrycznie względem podpory przesuwnej. Zastosowanie takiej zasady jak zaproponowałeś ( i wynikła stąd symetria wykresu momentu zginającego) zawodzi. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Gedeon Dąb Dębołęcki napisał(a):

Pozwól, ze pozostanę przy swoim. A tak dla porównania wyników zrób proszę prosty eksperyment. Weź cienką ale długą linijkę podeprzyj jak na Twoim rysunku ( można z w miejsce podpór podleić zapałki) w równych odległościach od podpory od strony swobodnego końca przyklej z góry tym razem zapałki. Połóż na nich liniał z grzbietem, możliwie symetrycznie, byś nie pomawiał eksperymentatora o błąd , i naciśnij np. ostrzem noża liniał z grzbietem nad podporą. Zobacz jak odkształca sie belka-linijaka. Napisz równanie różniczkowe tej linii w postaci ogólnej. Jeżeli zachodzi symetria działania, powinna zachodzić symetria odkształcenia. Reszta już nie jest ciekawa.

Z pozdrowianiami. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.