ciecz/ciało stałe trudno rozpuszczalne

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś jest mi w stanie doradzić jaki środek użyć do pewnego eksperymentu opisanego poniżej.

Mamy przezroczysty pojemnik z rożnymi komorami i kanałami w kształcie prostopadłościanu. Na ścianie o najmniejszej powierzchni jest doprowadzona rura wlotowa, a na przeciwległej wylotowa. Rurami jest dostarczana woda pod ciśnieniem.

Chodzi o to, żebym mógł zaobserwować czy przez specjalnie zaprojektowane komory ta woda przelatuje. Wszystkie dzieje się dość szybko i potrzebny jest jakiś środek barwiący, który jest trudno rozpuszczalny w wodzie, żeby możliwa była obserwacja. Może to być ciecz bądź ciało stałe.

Z góry dziękuje za każdą sugestię.

Reply to
Limak
Loading thread data ...

A po co Ci ta informacja czy jest lub nie jest "w stanie" ?

Otwarty czy zamknięty? Przed uruchomieniem pusty czy napełniony wodą?

To ile jest tych rur doprowadzających? Jedna czy kilka ? Jakie jest ciśnienie wody w rurze ( a może w rurach?) doproawdzającej ?

Woda nie przelatuje przez naczynie. Woda, jak każda inna ciecz przepływa przez naczynie.

Można użyć np. barwnika spożywczego podawanego do rury przed wlotem do tego pojemnika. Ilość naprawdę maleńka a barwienie wąskiej strugi intensywne. Kolory od oranżu do krwistej czerwieni, zielony, ale i niebieskie są do kupienia. Rozpuszczony w małej ilości wody, taki koncentrat, można podawać np. wstrzykawką sporządzoną ze strzykawki i dźwigienki do drobnej regulacji wstrzyknięć. Będzie widać strugi barwne w przeźroczystej wodzie. Do następnego eksperymentu wypłukać urządzenie i powtórzyć doświadczenie.

W.Kr.

Reply to
kruszewskiWYTNIJTO

Limak pisze:

"Pogromcy mitów" używali do tego płatków owsianych OIDP; było to w odcinku o wpływu jazdy z podniesioną i opuszczoną klapą pick-upa na spalanie. Bawili się modelem w wodzie.

Reply to
PeJot

Limak snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Do demonstrowania jak powstają wiry Karmana używano w pewnym laboratorium kryształków nadmanganianu potasu przyklejonych (wciskanych) do otworu wywierconego osiowo na koncu drutu wkładanego w strugę cieczy.

WM

Reply to
WM

Ale dlaczego ma byc nierozpuszczalny ? Atrament dolac do dolotu.

J.

Reply to
J.F.

Tu istotne będą nie tylko rozkłady ciśnień w poszczególnych komorach, w rurach, ale też opory na krawędziach a na nich mogże przyklejać się owsianka i zmienić charakter przepływu, zawirowania. Po za tym owsianka będzie tonąć jak nasiąknie albo wypływać jak będzie sucha. Tylko barwnik wprowadzany do cieczy i możliwie kilkoma odzielnymi stugami. Zagięte odpowiednio igły "zastrzykowe" spełnią zadanie. Jak będziesz przeprowadzał eksperymenty warto je filmować.

Pozdrowienia i życzenia sukcesów. W.Kr.

Reply to
W.Kr.

Najlepiej aby to były drobne kolorowe kulki, z materiału odblaskowego. Będzie dobrze widać ich ruch.

Reply to
WT

Limak pisze:

Proponuję wprowadzić bąbelki powietrza o małych średnicach. Przy odpowiednim oświetleniu dobrze je widać, a nie trzeba niczego płukać i czyścić.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Jesteś tego pewien ?

W.Kr.

Reply to
W.Kr.

Witam i dziękuję za udzielone wskazówki. Teraz odpisuję na co niektóre pytania.

"Otwarty czy zamknięty? Przed uruchomieniem pusty czy napełniony wodą?"

Pojemnik zamknięty. Przed uruchomieniem pusty.

"To ile jest tych rur doprowadzających? Jedna czy kilka ? Jakie jest ciśnienie wody w rurze ( a może w rurach?) doproawdzającej ?"

Jest jedna rura dolotowa i jedna wylotowa. Co do ciśnienia to nie do końca jestem pewien. Powiedzmy, że to standardowa sprężarka.

"Jak będziesz przeprowadzał eksperymenty warto je filmować."

Eksperyment był już filmowany i czynnikiem barwiącym był tusz wstrzykiwany w rurze dolotowej. Niestety nie zdał egzaminu ponieważ na początku pokazał coś czego oczekiwaliśmy im dalej tym gorzej ponieważ całkowicie rozpuścił się w wodzie.

"Najlepiej aby to były drobne kolorowe kulki, z materiału odblaskowego. Będzie dobrze widać ich ruch."

Dostałem również sugestie aby użyć styropianu. Rozdrobnić go na małe kuleczki i wprowadzić do rury dolotowej.

"Proponuję wprowadzić bąbelki powietrza o małych średnicach. Przy odpowiednim oświetleniu dobrze je widać, a nie trzeba niczego płukać i czyścić."

To już było przerabiane. Niestety jest nam potrzebny jakiś środek barwiący.

Mam nadzieję, że to coś pomoże - proszę wybaczyć, ale za wiele też nie mogę zdradzać.

Pozdrawiam

Reply to
Limak

I zapewne taki tez byl rozklad strumienia... jesli oczekujesz innego rezultatu to moze zmien osrodek na bardziej lepka ciecz niz woda...

Tak bedziesz mial zawsze, niezaleznie czy bedzie sie rozpuszczac czy nie, i tak ulegnie rozproszeniu... Mozesz stosować dyspersje pigmentow (jak chcesz lsniace, to np. platki aluminiowe, takie jak w farbie), lub emulsje (np. olej zabarwiony jakims barwnikiem, moze nawet flourescencyjnym), Ale tak czy inaczej - po jakejs odleglosci ulegnie to rozproszeniu, podobnie jak atrament.

Możesz zastosować szklane kulki, 60um, lub mniejsze, beda dawac odblask w kierunku swiatla... podobne jak pasy na jezdni, czy tablice rejestracyjne. Wada - ciężkie, więc przy spowolnieniu strumienia polecą na dno, i z obserwacji nici.

A cos ci to zmieni? Dodatkowo zafalszuje, bo bedzie wyplywac ku gorze.

Kluczowa sprawa jest tutaj droga i predkosc strumienia, nie podales ani jednego ani drugiego.

Reply to
djj8

kolejny ekpserymentator z tajemnicami? ;)

Reply to
djj8

Jest to w pełni zamknięty układ (prostopadłościan z dwoma rurami - dolotową i wylotową), więc styropian nie miałby gdzie uciekać.

Przepływ jest natomiast turbulentny.

Reply to
Limak

Użytkownik "Limak" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:fmo41l$10k$ snipped-for-privacy@news.agh.edu.pl...

W markecie kup kostke do WC. ale taką co sie wklada do spłuczki a nie do muszli. Kolor zapewniony :)

Robert

Reply to
Anonim

Ale co wy chcecie zbadac ?

Naturalne jest ze w turbulentnej cieczy sie rozproszy, ale to trzeba zaczac od przeplywu ustalonego, pelnego zbiornika, i po wstrzyknieciu barwnika filmowac. ewentulalnie przeplukac i wstrzykiwac inne porcje w inne miejsca.

kulki czy inne drobinki tez sie w koncu rozprosza, choc jak duze i rzadkie to mozna analizowac tory ich ruchu.

Styropian jest za lekki, natomiast wiele tworzyw polimeryzuje sie w cieczy i wychodza kuleczki o gestosci zblizonej do wody. Takze styropian jest w polprodukcie jako male kuleczki, ogrzewa sie to w formach i ekspanduje do wielkich kulek i odpowiedniego ksztaltu. To sie daje kupic. Albo granulat do wtryskarek.

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.