Jak oprawić obraz?

Witam.
Pytanie jest raczej techniczne. Mam obraz na płótnie i jak umocować go blejtramu? Jak go naciągnąć, a może się nie naciąga? Czym się mocuje? Gdzie
się mocuje płótno z przodu czy z boku ramki? Próbowałem na alt.pl.sztuka i alt.pl.technika ale tam cisza. Proszę o pomoc.
Pozdrowienia.
Robert
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
Witam
Kumpel artysta przybijal gwoździami z boku ramy lub z tyłu zależnie od wielkości ramy i płótna. Co do naciągu, to naciągał ręcznie, na oko. Jak nie naciągniesz to obraz będzie wyglądał jak transparent w dzeszczowy dzień. Tylko nie przesadzaj z naciąganiem by nie podrzeć obrazu lub go nie zniekształcić.
--
Pozdrawiam!
Bruno

Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Czyli żadnych czarów nie ma. Nie chciał bym wyjść na dyletanta. Uspokoiłeś mnie. Dziękuję.
Robert
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
W: snipped-for-privacy@news.atman.pl,
Było:

Proponowałbym jednak nie przybijać gwoździami tylko nawinąć brzeg płótna na cienką, sztywną listewkę przycisnąć drugą (na przykład ramą) dopiero listewki proponuję przybić gwoździami w narożach (tam gdzie płótno nie sięga), skleić czy co tam jeszcze bez naruszania płótna obrazu. Ewentualnie naruszyć w dużych odstępach. Ważne jest żeby płótno było przytrzymywane na całej swej długości a nie punktowo.

Jak są listewki to one pełnią rolę ramy i płótno jest już naciągnięte
--
---------------------------------------------------
Sławek SWP
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Jesli dobrze rozumiem obraz jest juz namalowany. Ciekawe czy jest namalowany od brzegu do brzegu, czy tez ma marginesy wolnego plotna. Jesli jest namalowany od brzegu do brzegu to lepiej byloby oprawic go w rame z plyta pilsniowa lub mdf lub tektura z tylu. Jesli ma marginesy wolnego plotna, to moze byc na blejtramie.

Plotno jest zwykle zagruntowane, i jezeli bysmy je naciagali, to grunt wraz z warstwa farby moglby chciec sie oddzielic od plotna. Mocujac zamalowane plotno do blejtramu robie tak: plotno klade na podlodze obrazem do ziemi, tak zeby tworzylo gladka plaszczyzne, na nim klade blejtram wlasciwa strona (tzn. z tymi wystajacymi listewkami w kierunku plotna) i ustawiam w dobrym miejscu.

Mozna gwozdziami, pinezkami, ale najwygodniej jest zszywaczem tapicerskim - takim co strzela zszywkami.

Z tylu blejtramu "naprzeciwko" obrazu, ewentualnie z bokow - nie z przodu.
I teraz tak: lezy plotno, na nim blejtram - zawijamy jeden brzeg plotna, powiedzmy gorny, na blejtram i posrodku przyszywamy zszywka (albo wbijamy gwozdz). Nastepnie zawijamy brzeg dolny, uwazajac zeby nie przekosic, lekko napinajac ale nie naciagajac i posrodku przyszywamy zszywka. Zawijamy lewy brzeg i posrdku przyszywamy zszywka, no i prawy, lekko napinajac i posrodku zszywka. Tak na krzyz. I teraz mozemy po kolei od srodka w kierunku brzegow przyszywac zszywkami - na przemian gorny - dolny, lewy - prawy, az do naroznikow - powinno sie ladnie ulozyc bez naciagania. Narozniki wyrabiamy tak mniej wiecej, jakbysmy pakowali paczke w papier - tak trojkatnie. I przyszywamy zszywka. Nie powinny wystawac. I to wszystko. Oczywiscie mozemy jak mowilem uzyc zamiast zszywek gwozdzi albo pinezek.
Latwiej jest w rame oprawic - jesli mamy dobrana wielkosc ramy. Przycinamy ewentualnie do rozmiaru brzegi plotna. Przycinamy do ramy tylna plyte - z grubej tektury, albo plyty pilsniowej lub mdf. Nakladamy plotno na ten przyciety tyl ramy, mozemy pomocniczo przykleic w jakichs dwoch punktach malymi kawalkami tasmy dwustronnie klejacej. Wpasowujemy tyl ramy wraz z plotnem (czyli obrazem) w rame. Ukladamy calosc np. na podlodze tak, zeby obraz byl skierowany do dolu, a tylna plyta ku gorze. I zabezpieczamy tylna plyte przed wypadnieciem wbijajac w rame (zakladam ze drewniana lub z mdf)cienkie gwozdziki tak, aby czesciowo byly wbite w rame, a czesciowo wystawaly blokujac tylna plyte, wystajaca czesc gwozdzikow musi przylegac ciasno do plyty. Metalowe ramy na ogol maja wlasne blokady.
Pozdrawiam
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Polytechforum.com is a website by engineers for engineers. It is not affiliated with any of manufacturers or vendors discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.