Jak zrobić szkło?

Chciałbym sobie w warunkach domowych zrobić szkło :-). Tak dla zabawy. Potrafili to 1000 lat temu zrobić to mnie też się chyba powinno udać, jak na razie tylko zajrzałem na stronę

formatting link
oraz
formatting link
chciałbym to zrobić bez użycia gotowych półfabrykatów takich jak krzemionka. Czyli najpierw chciałbym z piasku uzyskać krzemionkę (w tej chwili nie mam zielonego pojęcia jak), a następnie z tej krzemionki zrobić szkło. Może ktoś coś poradzić (może jakaś literatura?) czy też mam się udać na grupę chemiczną?

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

trzeba obrac okno (*)

Reply to
pluton_

Pytanie zadałem na poważnie. Wiem że może z powodu braku wiedzy na ten temat napisałem coś głupiego, ale jak najbardziej chciałbym uzyskać poważną odpowiedz. Także nie śmiać się tylko odpowiadać :)

Reply to
Kurciok

Ja Ci nie pomoge bo sie nie znam, ale chetnie zobacze jak sie watek rozwienie. Zastanawiam sie tylko czy uda Ci sie osiagnac wysokie temperatury w domu, prawde mowiac to nie znam sie na spalaniu i ogrzewaniu, ale... chcialbys skladniki topic na jakiejs kuchence? w starym piecu kaflowym? hmm... a tak BTW, to probowales stopic piasek? taki zwykly z piaskowinicy? Pewnie szklo nie wyjdzie,ale moze cos podobnego :) Jestem ciekawy eksperymetru. Jak co to wyslij fotki z aparature :))

pozdr i zycze powodzenia Jacek

Reply to
wolany_jacek

Temat zaciekawil mnie na tyle , ze posiedzialem troche przy Google. Oto efekt : "According to Robert H. Doremus, professor of glass and ceramics science at Rensselaer Polytechnic Institute in Troy, N.Y., commercial glass is about

70% by weight silica (SiO2). This compound is obtained from sand and is ideal for making glass because it does not absorb visible light, making the finished product transparent. The glass in fiber-optic cables is made of pure silica because its high transparency speeds the transmission of photonic signals.

Melting pure silica requires temperatures up to 2,000 °C, so most manufacturers save fuel costs by mixing raw sand with about 18% sodium carbonate (Na2CO3), also known as soda. The carbonate brings down the melting point, but the added sodium causes the finished glass to dissolve slowly in water. Adding about 10% limestone (CaCO3) contributes calcium, which helps protect the glass from weathering. Heating these ingredients together yields a molten mix of calcium silicate (CaSiO3) and sodium silicate (Na2SiO3) that, when cooled under controlled conditions, creates what is known as soda-lime-silica glass."

Wydaje mi sie, ze sprawa temperatury to tajemnica firmowa , lacznie z dodatkowymi duperelami dodawanymi do tzw. "smaku". Pozostaje metoda prob i bledow. Inne strony zwracaja szczegolna uwage na powolne chlodzenie.

tyle

nynek

P.S. Daj cynk do jakiegos swojego bloga

Reply to
nynek

piasek, soda - skladniki sa proste.

Szklo popularne mozna stopic w plomieniu domowej kuchenki gazowej. Z ogrzaniem tygielka moze byc problem.

Szklo mozna podgrzewac .. pradem. Po podgrzaniu zaczyna przewodzic, a wtedy prad podgrzewa jeszcze bardziej :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik <wolany snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Temperatura 1500 nie jest przecież taka trudna do osiągnięcia, zwykły palnik acetylenowo-tlenowy ma zdaje się temperaturę około 3000 stopni. Nad palnikiem kuchenki też chyba można stopić szkło (a przynajmniej je uplastycznić). Tak jak już mówiłem nie chce tego wytwarzać w kilogramach, wystarczy mi jak zrobię 2cm^2 :) np. nad takim palnikiem. No ale nic widzę że tutaj się chyba nie dowiem także idę zadać to samo pytanie na grupę chemiczną. A z gwałtownym oziębianiem to chyba też nie jest taki problem, w hucie wkłada się po prostu do wody.

Piasku stopić nie próbowałem (ale pewne spróbuje jak już zacznę się tym bawić. Na razie tylko zbieram informację :) podejrzewam że piasek owszem stopił by się ale po oziębieniu wyszło by z niego coś na kształt ;) bobka zastygniętej lawy. Aby ostateczny produkt był przeźroczysty z piasku trzeba chyba wcześniej wydobyć krzemionkę i jeśli miałbym zgadywać to być może piasek z nad morza by się nadawał bo kolorem przypomina krzemionkę także może ma jej dużą zawartość (ale pewnie głupoty gadam :).

Reply to
Kurciok

Hm, z praktyki to wiem ze szklo nalezy studzic powoli, bo peka ..

Z tyglem bedziesz mial klopoty .. bo w czym to stopic ? Stalowy ?

J.

Reply to
J.F.

A moze taki piec do ceramiki ?

Reply to
pluton_

Kurciok snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> napisał(a):

Szkło jenajskie topi się w stosunkowo niskiej temperaturze 400 C.

formatting link
łównymi składnikami szkła jenajskiego są: SiO2 (74,5%), Al2O3 (8,5%), Na2O (7,7%), B2O3 (4,6%).
formatting link
ądzę, że aby osiągnąć dobre stopienie trzeba bardzo drobno zmielić skladniki i dobrze je zmieszać.

Pozdrawiam WM

Reply to
Wlodzimierz

Kurciok snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> napisał(a):

Dobrze kombinujesz aczkolwiek palnik acetylenowy trudno mi zaliczyć do "warunków domowych" ;) Widzę to tak: mieszasz składniki wg jakiejkolwiek np. wyguglowanej receptury, kładziesz to na cegłę piecową i grzejesz do skutku palnikiem. Uwagi:

  1. krzemonkę się wydobywa a nie otrzymuje
  2. w hutach które widziałem jednym z obowiązkowych elementów wsadu była stłuczka np. 10%
  3. szkła float choćbyśsięwściekł nie uzyskasz, już raczej coś na kształt obsydianu lub prędzej marblitu. pzdr., PB
Reply to
Paweł Bochenek

polecam linki:

formatting link
- hobby foundry
formatting link
- homemade foundry

Reply to
sturn

Tu juz jest wszystko napisane. Nalezy przyjac, ze piasek to krzemionka. Trzeba sobie piasku przyniesc, czystego i do dzieła. Piasek się topi w wysokiej temperaturze, dlatego trzeba dodawac sody i boraksu. Ale i tak temperatura będzie wysoka. Mozna pocwiczyc na fiolkach po zastrzykach, to jest szkło niskotopliwe. Najpierw trzeba otrzymac szklaną kulę, a szybę to dopiero pozniej.

Reply to
WT

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.