Jeszcze jedno pytanie o

Teraz mam pytanie o sposób kodowania sygnału. Nie widzę łatwej możliwości modulacji częstotliwości fali emitowanej przez laser półprzewodnikowy. Czy to znaczy, że przy przesyłaniu sygnałów (w światłowodzie jednomdowym) nie można robić tego sprytniej (jak właśnie FM) niż po prostu świeci--nie świeci? Czyli jedno włókno -- jeden sygnał?

Reply to
Michał Wasiak
Loading thread data ...

No - mikrozmiany to by sie dalo. Lustro na piezoelektryku. Mozna tez probowac modulowac faze, kierunek polaryzacji..

Hm, ale AM nie jest zla.

Alez skad. DWDM

J.

Reply to
J.F.

Nawet widziałem coś takiego (na konferencji na prezentacji, nie w naturze). Ale to jest niepraktyczne. Drogie ja nie wiem co.

Polaryzacja nie ulega popsuciu w długim światłowodzie?

Ale jakoś nie słyszałem, żeby była używana w tym celu. Mylę się?

No tak, ale wtedy jedno włókno, 10 laserów -- dziesięć sygnałów. 10 bardzo drogich laserów.

Reply to
Michał Wasiak

Generalnie nie jest takie drogie. Tylko jeden element ekstra. Drogie jak sie wymaga jakiejs precyzji.

Pewnie tak. chociaz prawo/lewo skretna chyba nie powinna..

Teraz nie rozumiem o co ci chodzi - wlacz/wylacz to jest AM [ASK w zasadzie]. W swiatlowodzie AM nie jest taka zla, bo zasadniczo szumow nie ma, propagcja jest tez stabilna..

ale jeden tor i tak = jeden laser. Na wloknach zaoszczedzamy.

J.

Reply to
J.F.

Nie tylko jeden element ekstra. Cena lasera rośnie ogromni, kiedy nie daje się go w jednym procesie wyhodować. Nie mówiąc już o kosztach takiego processingu (jak to się po polski nazywa?)

No niby jest, ale chodziło mi o kilka kanałów na jednej nośnej.

Ale jest używana? Nie słyszałem.

No oczywiście, ale pięknie byłoby móc generować te kanały jednym laserem. Chociaż niedługo pewnie pojawią się tanie lasery do WDWM i przestanie to mieć znaczenie.

Reply to
Michał Wasiak

Gdzies widzialem laserek diodowy do transmisji tv w kablowkach. Liniowa ch-ka i modulowalna do 1GHz.

No to musisz sie zdecydowac co chcesz: a) dajemy kilka nosnych - w sensie kolorow swiatla - no to jest. b) zmieniamy modulacje z AM na FM/PM - w sensie zmiany czestotliwosci/fazy swiatla - wykonalne, trudne, nie widac specjalnych zalet. .. hm, wpuszczam w wlokno czestotliwosc f1, a potem przestrajam laser na f2. Tymczasem f2 sie propaguje w tym swiatlowodzie szybciej. Co otrzymam za 50 km ? moze byc odwrotna kolejnosc ?

c) dodajemy szybki modulator do lasera, na tyle szybki ze poszerza istotnie widmo emisji lasera. Chwilowo niewykonalne. A gdyby bylo .. to czy bysmy kombinowali z jakimis nosnymi czy po prostu zastosowali AM [ASK] z predkoscia modulacji rzedu 10^13 baud ? A dalej sobie podzielili na kanaly

P.S. jak doprowadzic sygnal do modulatora ?

d) mozemy wytworzyc podnosna. Tzn laser emituje impulsy o w miare stalej czestotliwosci, to traktujemy jako fale, ktora modulujemy dowolnie. I to sie robi .. ale raczej nie w swiatlowodach. bo tu wygodniej traktowac kazdy impuls jako 1 bit ..

J.

Reply to
J.F.

Jakbyś jakiś konkret znalazł, to poprosze o namiary. Generalnie bardzo dziękuję za pouczającą rozmowę.

Reply to
Michał Wasiak

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.