Klasa wytrzymałości śrub mocujących słupy reklamowe

pluton snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

ad.a) Jak będzie potrzeba pozwolenie to i tak nie ominie Cię podpisanie projekty przez kogoś z uprawnieniami.

ad.b) szkoda. Pierdyknie Ci ten bilbord i zatęsknisz za kontaktami z projektantami.

ad.c) - ad.d) chyba jak każdy :)

Niby zwykły bilbord, ale obciążenia wiatrem mogą równo dać się we znaki. Takie robienie "na oko" może źle się skończyć dla Ciebie, a może i innych. Obciążenia środowiskowe są bardzo różne (obciążenie wiatrem, osadzanie podłoże itd, itp) dla różnych rejonów Polski. Widziałem jak w Kotlinie Kłodzkiej takie słupy na wiosnę leżały na ziemi.

A zastanowiłeś się co się stanie jeśli taki bilbord spadnie na kogoś? Zaraz ktoś będzie chciał spojrzeć w projekt, będzie szukał odpowiedzialnego za konstrukcję. Znam przypadek, że porwana przez wiatr wiata z przystanku autobusowego uderzyła w człowieka (podczas większej wichury). Odpowiedzialność za złą konstrukcję poniosła firma, która się tym zajmowała. A w Twoim przypadku?

Reply to
lukaszPK
Loading thread data ...

lukaszPK snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):

A Ty Matka Teresa jesteś że się o kogoś martwisz? I tak postawi. W razie czegoś on pójdzie do pierdla. Jeszcze brakuje żeby ktoś napisał " a jak by tam wasz syn był, sprawdzić czy nie ksiądz." Wiesz coś o śrubach to pisz. Jak nie wiesz to nie pisz.

Reply to
kogutek

kogutek <sok snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):

Nie będę wdawał się pyskówkę, bo nie ma sensu. Akurat sam aspekt prawny oddania takiej konstrukcji ma znaczenie przy jego projektowaniu. Ale ignorancja ludzi nie zna granic i często ktoś, coś robi "na oko" i są wypadki, za które nie ma kto odpowiedzieć. A wracając do tematu - wymiarowanie śrub wg EN 1993-1-1. Nie wiem jak jest w przypadku bilbordów, ale minimalny przekrój śrub kotwiących w zbiornikach magazynowych na ciecze nie może być mniejszy niż

500mm^2. Przy czym, przy uwzględnianiu obciążenia należy brać pod uwagę obciążenie wiatrem, rozkładając siłę na dwie składowe: tarcia i od ciśnienia wiatru. Ilość żeber, oraz przenoszenie sił na płytę dolną oraz fundament można policzyć wg książki Boguckiego ("Przykłady obliczeń ..."). A najpewniej jest skorzystać z katalogów i programów producentów śrub (np. Hilti).
Reply to
lukaszPK

lukaszPK snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):

Miało być EN 1993-1-8.

Reply to
lukaszPK

Savonius, 2 m średnica, 6 m wysokości.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

nieniszczących? Skąd będziesz wiedział że "gotowy projekt" nie jest przystosowany do lokalnych warunków, które u Ciebie mogą być inne? Które z "niektórych pomysłów" zamierzasz pominąć i według jakich kryteriów?

Jak tylko przeczytam projekt, to będę wiedział, co zaimplementować, a co pominąć. Bez przeczytania projektu jakoś nie potrafię odpowiedzieć na te pytania.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

Nie, te matołki wogóle nie dały żadnych srubek. Pewnie pan Mietek zapomniał.

pozdraiwam pluton

Reply to
pluton

Mam kompletnie inny pomysł na maszt. To będzie raczej iglica.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

Oby jak najbardziej, bo to bedzie elektrowienka wiatrowa. Wszystko będzie na mojej działce, jak spadnie na łeb - to mnie.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

To jest w Polsce powszechnie stosowana metoda inżynierska: jak zobaczymy to będziemy się martwić. Ale ja wyjechałem z Polski, łatwo mi się śmiać... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2012-02-16 17:39, pluton pisze:

Jakby nie było śrubek, to słup by się przewrócił, a fundament został w ziemi.

Pozdr,

Reply to
Lukasz Kozicki

pluton snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Czy takiej "elektrowni" nie musi odebrać Ci Loyds, albo TÜV? Jak to wygląda prawnie? Z tego co wiem jest to urządzenie odbiorowe, ale mogę się mylić (musiałbym zasięgnąć opinii panów z ENERCON).

Loyds ma wytyczne dotyczące takich projektów. Nie wiem tylko czy za darmo, czy za jakąś konkretną kwotę. Miałbyś wtedy sprawę załatwioną w kwestii obliczeń. Przy czym jeśli dobrze pamiętam to drgania i całą wytrzymałość tych konstrukcji rozwiązuje się MES.

Reply to
lukaszPK

lukaszPK napisał(a):

Tylko jak zawsze trzeba określić parametry na wejściu. Resztę załatwi fajerka. Jak w znanych przypadkach kiedy coś długo nie postało. W.Kr.

Reply to
W.Kr.

Witam,

z prostego zapytania o śrubki zrobiło się nie wiadomo co :) jakieś pozwolenia, zezwolenia, projekty...

W takim razie rezygnuję ze śrubek, wymyśliłem coś znacznie fajniejszego: zakotwię w betonie pręty w rozstawie po okręgu i ew. jeden w środku. Wysokość - ok. 20 cm. ponad beton.

Nie będę się musiał martwić idealnym wypoziomowaniem śrub, ich rozstawem, żeby pasowały do otworów kołnierza, idealnym wygładzeniem i wypoziomowaniem betonu , żeby potem dobrze kołnierz wchodził na śruby i dobrze przylegał itp. itd.

W nowym rozwiązaniu, jak beton dojrzeje, to spokojnie podejdę do tego z fleksem, idealnie wypoziomuję pręty i kołnierz ( a właściwie talerz), przyspawam go prętów i będę miał fajną podstawę do dalszych działań.

A jak mi sie dalsze działania znudzą, to przynajmniej będę miał zajefajny stołek ogrodowy z tony betonu i 50 kg stali, najmocniejszy w całej wsi.

pozdrawiam pluton

Reply to
pluton

Dnia Fri, 17 Feb 2012 10:38:22 +0100, pluton napisał(a):

bo sie pytales o klase srub, a tak naprawde to o porzadny projekt budowlany powinienes zapytac. Klasa srub dowolna - tylko ilosc i rozmiar odpowiedni.

W wroclawiu mamy np takie kwiaciarnie

formatting link
Wydawaloby sie - zwykla wiata, wielkosci moze dwoch "kioskow Ruchu" , tylko ma szerokie boczne daszki. lekka konstrukcja, przeciez to tylko wiata.

a potem spada na to 40 cm sniegu ..

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 16 Feb 2012 12:36:55 +0000 (UTC), lukaszPK napisał(a):

ale czekaj - musza byc przeciez do tego jakies inne wymagania, bo jak - wszystkie zbiorniki ? zbiornik w rafinerii, wieze cisnien dla duzego miasta i beczke na deszczowke takimi samymi srubami mam przykrecac ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Generalnie norma odnosi się do zbiorników magazynowych. Taką normą projektową jest EN 1993-4-2. Są też inne normy jak EN 14015, API itd, itp. Wszystko zależy od tego gdzie jest zbiornik, pod jakie rozporządzenie podlega lub jaka dyrektywa go dotyczy. Więc generalnie masz masz rację :) Wszystko zależy jakie rozporządzenie dotyczy danego zbiornika. Ja odniosłem się do zbiorników an wodę zakładając, że mogę one być w podobnej klasie konsekwencji zniszczenia co ten maszt, czy bilbord.

Co do śrub: w zbiornikach nie ma wytycznych jakie śruby trzeba użyć. Jest jedna wytyczna: mają wytrzymać. A druga mówi, że nawet jak wytrzymają to ich przekrój nie może być mniejszy niż 500mm^2.

Reply to
LukaszPK

Producenci zakotwień udostępniają darmowe programy do doboru śrub (oczywiście ich produkcji). Ściągnij sobie któryś.

Programy są pisane jak dla dzieci, wpisujesz dane i wyskakuje odpowiedź typu: użyj n śrub o średnicy f.

Jest tylko jeden haczyk, żeby wpisać dane trzeba wiedzieć, co wpisać (czytaj: trzeba znać się na projektowaniu tego typu konstrukcji). Odradzam wpisywanie danych ,,na wyczucie''.

AMX

Reply to
AMX

To zaczyna być bardzo interesujące. Napisz więcej szczegółów.

AMX

Reply to
AMX

Savonius - jaki jest - każdy widzi.

Będę gdzieś tam wsadzał fotorelacje z postępów prac.

Reply to
pluton

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.