konstrukcja z plyt warstwowych

Na razie rysuje ale docelowo chcialbym zrobic w realu cos na
podobienstwo tego:
formatting link

Chcac uniknac technlogi "mata-polimal" znalazlem cos
takiego:
formatting link
poducent rzekomo nic nie wie.(nie chce powiedziec?) co i jak
sie sie z tych plyt robi (uzyskalem odpowiedz typu "my produkujemy a
firmy to biora ale na co to ja nie wiem " :-)
W sieci jest sporo literatury dot. plyt warstwowych do stawiania hal i
chlodni ale te maja zwykle blaszane otuliny z blachy stlowej trapezowej
i sa znacznie grubsze a przez to i ciezsze
Mnie interesuje na poczatek:
a) jak taka plastikowo-piankowa plyte 24 mm łaczy się (szczelnie i
wytrzymale)
b) czym sie zabezpiecza tzw. "sztorce" (miejsca przeciecia)
c) jak "to" sie nazywa po angielsku
PZDR
Piotr
Reply to
Adampio
Loading thread data ...
a) się przykręca do szkieletu; być może istnieją jakieś systemowe rozwiązania z zaciskaniem płyt w słupkach i ryglach, ale raczej nie dla tych konkretnych płyt.
b) przy złączach na styk - pasek taśmy samowulkanizującej albo czegoś podobnego; ew. odrobina pianki między płyty dla uszczelnienia. Przy połączeniach prostopadłych podobnie, z tym że potrzebny jest piankowy kształtownik "ćwierćwałek"
problem można mieć przy próbach obłego kształtowania naroży, tak jak pod pierwszym linkiem; nie obejdzie się bez laminowania naroży na wygiętych płytach z pianki; niestety poliester słabo się trzyma PVC, no i wynikowy wygląd może być nieciekawy...
Osobiście mam poważne wątpliwości czy użycie takich płyt do konstrukcji jak z linku będzie znacząco szybsze, łatwiejsze i tańsze niż wylaminowanie całości na arkuszach sztywnej pianki. Ale to tylko moje zdanie, rozumiem, że masz uraz do laminatów ;-)
Reply to
jakub tarczewski
jakub tarczewski pisze:
No to kiszka, bo mialem nadzieje na konstrukcje mozliwie samonośną. Jesli juz musi byc szkielet to latwiej ponitowac cos z kwadrtowych rur aluminiowych i poszyc z obu stron czmys cienszym wkladajac pianke/stropian do wnetrza.
To mnie od samego poczatku meczylo stad moje pytanie :-(
:-) Coraz trudniej znosze wszchobecne "swędzące" szklo, a poza tym do laminowania trzeba miec pomieszczenie, raczej ogrzewane, podczas gdy wydawalo mi sie ze takie plyty moznaby bez pospiechu docinac i skladowac nawet w piwnicy, a potem przy ladnej pogodzie w pare dni zlozc wszystko pod golym niebem. Przed technologia one-off (bo o taka chyba Ci chodzilo) powstrzymuje mnie dodatkowo perspektywa szlifowania-szpachlowania-szlifowania-szpachlowania-szlifowania-szpachlowania i tak ad mortem defecatum Gotowa elegancko wygladajaca plyta dawala nadzieje na unikniecie tego pasjonujacego etapu....
Reply to
Adampio
no niestety :-( A myślałeś o starej, poczciwej sklejce? Zwłaszcza tzw. elastyczna daje ciekawe możliwości kształtowania bryły, ale niestety też trzeba ją porządnie zeszlifować i poszpachlować, żeby to jakoś wyglądało. Tyle że jakby to przyjemniejsze niż obróbka laminatu... Oczywiście nie namawiam, tak tylko mi przyszło do głowy...
jakub
Reply to
jakub tarczewski
jakub tarczewski pisze:
Jest to jakis pomysl. Pytanie jak sie bedzie zachowyac pomalowana sklejka (poddawna drganiom podczas jazdu) przy dlugotrwalym wystawianu na dzialanie deszczu/snieg? Poniewaz budowalbym to na samchod, ktorego nie uzywa sie na codzien w ruchu miejskim to jak znam zycie nadstawka stalaby na nim miesiacami, czyli warto by gore zalaminowac, a skoro laminat to... ;-)
Reply to
Adampio
dobrze pomalowana i najlepiej nasycona epoksydem lepiej niż się spodziewasz. Dla lepszego wyglądu i trwałości można zazbroić końcową warstwę lakieru (nie "zalaminować") cieniutkim welonem szklanym (~20g/m2); to łatwiejsze od laminowania i nie wymaga grubego szlifowania, ale upierdliwe też niestety jest :-( Łódki ze sklejki pływają po morzu dziesiątki lat i są poddawane bez utraty szczelności całkiem sporym obciążeniom. Inna rzecz że "plastikowej" gładkości sklejka raczej nigdy nie będzie miała...
jakub
Reply to
jakub tarczewski
Hm, a warto to ? Ciasno, duszno, auto niestabilne, trzeba zwolnic, spalanie wysokie...
Nie lepiej jednak namiot, przyczepke, hotel, campera, dostawczaka przerobic ?
Albo .. ponoc w Xantii kombi jest calkiem plasko i wygodnie z tylu.
A jak bardzo chcesz - sa podobne pomysly, ale skladane
formatting link
uniknac technlogi "mata-polimal"
Ale to dobra, sprawdzona technologia :-)
J.
Reply to
J.F.

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.