Linia wysokiego napi?cia jak pijany zaj?c

Użytkownik "__Maciek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@4ax.com... Tue, 16 Feb 2016 20:21:50 +0100 wowa snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał:

Nawiasem mowiac - w paru miejscach jest sytuacja ze np linia krzyzuje sie z wyciagiem narciarskim, no i nad lina wyciagu jest konstrukcja stalowa - taki niby daszek.

Nie wiem - czy dlatego ze gory i zerwania linii sa czestsze, czy dlatego ze ta sytuacja w razie zerwania grozi porazeniem duzej ilosci osob ... na drogami jakos nie widze.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Powyżej został użyty czas przeszły :)

Reply to
wowa

Użytkownik "wowa" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56c6032e$0$22825$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

A propos - przejezdzalem ze dwa tygodnie temu - miedzy Wroclawiem a Brzegiem druty wlasnie wieszali, ale na razie wzdluz autostrady. I linia wcale tak nie skakala, bo chyba tylko z raz zmienila strone.

A teraz cos slysze, ze A4 bedzie zamknieta w okolicach Brzegu, bo idzie do remontu - to moze skorzystaja z okazji i przerzuca ...

formatting link
O, na dzis planowane "Montowanie oznakowania zastępczego do robót przy remoncie autostrady. " Oraz "Utrudnienia w ruchu spowodowane zamiataniem nawierzchni pasa awaryjnego z zajęciem pasa awaryjnego jezdni południowej." ... sprzataja po Prezydencie ?
formatting link
Calej chyba jednak nie zamkna, wiec problem przerzutu zostaje :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56fcf8df$0$22825 Użytkownik "wowa" napisał w wiadomości grup

No i mamy ciag dalszy

formatting link
"Od soboty, od godziny 7.00, energetyka będzie prowadzić prace na odcinkach Bielany Wrocławskie - Wrocław Wschód. O 8.00, na 10 do 15 minut, autostrada w obie strony zostanie zamknięta. "

Swoja droga - nikt nie sfilmowal wczesniejszych i nie ma na YT ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5707bc1e$0$644$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

No i mamy migawke

formatting link
Tak mi sie cos wydawalo, ze helikopter to za drogo bedzie :-)

Swoja droga - zatrzymaja jeszcze raz, czy licza, ze lina sie nie ma prawa zerwac ?

J.

Reply to
J.F.

Jakiś czas temu albo tutaj albo budowlanej była dyskusja o kiepskim stanie polskiej energetyki. A tu pod Wrocławiem budują. I w moich okolicach wzdłuż A4 też budują. Ostatnio czytałem o Kozienice-Ołtarzew . Więc chyba nie jest tak źle.

Reply to
suryga

Jak by było dobrze to by nie trzeba było budować. A jak skończą, to poznasz czy już jest dobrze po rachunkach za prąd.

Reply to
Konrad Anikiel

no risk no fun no fun no cost

Tylko mam nadzieje że w tym przypadku będzie odwrotnie

Reply to
suryga

W dniu wtorek, 3 maja 2016 08:39:06 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Chyba chciałeś powiedzieć no pain no gain. Ale to tak nie jest. Polski rząd liczy na to że Zachód przeinwestował OZE i będzie miał drogą energię, a my nie przeinwestujemy węgla i będziemy mieli prąd tani. Rzeczywistość jest taka że myśmy przeinwestowali węgiel od lat (kopalnie to zakłady masowego marnowania pieniędzy), a oni spłacą swoje inwestycje naszymi certyfikatami CO2. Nie chce mi się już kolejny raz powtarzać co dodatkowo Polska traci przy okazji uporczywego trwania w nieinwestowaniu w nowe technologie. Popatrz tylko jakie akrobacje musi robić polski rząd żeby przekonać samych siebie że Ostrołęka ma sens.

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Tue, 3 May 2016 01:52:34 -0700 (PDT), Konrad Anikiel napisał(a):

Watpie, to za dalekie myslenie, jak na nasz rzad. Raczej mysli "zapewnimy gornikom prace i pieniadze".

Marnotrawia, ale w energetyke to chyba glownie Gierek z Jaruzelskim inwestowali.

A na pewno nie ma ? Hm ... drogie te technologie. I imo - srednio uzyteczne. I klopotliwe. Jakbysmy przy okazji mieli sie stac wiodacym producentem wiatrakow i paneli - prosze bardzo, popieram. Ale na razie to chyba wszystko z importu.

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 4 maja 2016 03:26:12 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Bełkot o "przeinwestowaniu Zachodu" to jest oficjalna retoryka rządu. Która zresztą nijak się ma do rzeczywistych poczynań, więc trudno tu mówić o jakiejś wielkiej wizji. We wschodnich Niemczech są trzy ogromne elektrownie (gotowe, na chodzie, z własnym źródłem paliwa) do kupienia w pakiecie za miliard PLN, a PGE (czyli rząd) planuje zacząć budowę jednej u siebie (inwestycja na ileś tam lat, zanim zacznie zarabiać) za 30 miliardów. Oczywiście żaden bank nie pożyczy im na to ani grosza, więc zgadnij kto za to zapłaci.

Bardzo mnie to podbudowało. Od razu poczułem się lepiej.

Teraz, kiedy działa LitPol Link i NordBalt, a w perspektywie jest Ostrowiec i być może Kaliningrad- na pewno nie ma. Skutkiem głupich prób zaklinania rzeczywistości przez PIS (PO też się przyłożyło) jest utrata wiarygodności jako poważnego partnera u najbliższych sąsiadów (krajów bałtyckich) na przykładzie Ignaliny 2 (plus dalsze skutki np Możejki). Możesz marudzić że technologie drogie, ale jak udajesz że nie widzisz wpływu takiego marudzenia na rzeczywistość, to nie masz nic do powiedzenia.

Nie rozumiesz jak działa gospodarka. Najpierw trzeba poprzeć, dopiero potem jest sukces. Inaczej to możesz równie dobrze popierać chrzest Polski.

Wszystko z importu (choć wieże nie) bo rynek nie ma dużego wsparcia (kolejny rząd ma w dupie OZE). Jak by był program rządowy, czyli stały strumień pieniądza, przewidywalny w jakiejś tam perspektywie, to przemysłowi by się opłacało zająć się własnymi produktami. A tak- rozwijamy przemysł duński, niemiecki, chiński...

A, perowskity jeszcze są. Chcesz się założyć jak skończy ten projekt?

Reply to
Konrad Anikiel

Zaraz zaraz przecież żyjemy w UE. Wolność gospodarcza itd itp

A na poważnie Jak chcesz zainwestować to można: Pierwsza strona z brzegu:

formatting link
Tylko dlaczego chcesz to zrobić z kasy mojego urzędu skarbowego :)

Reply to
suryga

W dniu środa, 4 maja 2016 11:21:13 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Sranie w banie. Pokaż mi chociaż jeden przykład z nowoczesnej historii, gdzie jakiś dział gospodarki rozwinął się sam bez udziału rządu, albo wbrew jego posunięciom.

Dziękuję, ja mam swoje pomysły.

Z kasy Twojego urzędu skarbowego są pensje jego pracowników. Owszem, ich też pewnie dałoby się jakoś zmotywować do innowacji w swoim zakresie, ale z ich kasy ja niczego nie chcę robić.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu środa, 4 maja 2016 03:26:12 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Ja watpie w to, ze rzad liczyl na to, ze bedziemy miec tani prad. To zbyt dalekie myslenie, jak na rzad :-)

Oficjalna retoryka ? Gdzie to znalazles ?

Rzadowi sie nie chcialo doplacac do odnawialnych zrodel, zreszta nie bardzo mial z czego.

Pytanie, czy sie zwroci. Bo jesli zdazy na siebie zarobic ... to moze i dobrze, ze nam kaze zainwestowac :-)

Efekt taki, ze potem w energetyke dlugo nie trzeba bylo inwestowac, a i tych certyfikatow weglowych duzo nam przyslugiwalo. A teraz sie zmienia - m.in. stare elektrownie dobiegaja konca technologicznego zywota.

A sam wiesz, ze ekologoczne zrodla wymagaja rezerwowej elektrowni ... i co, na rosyjski gaz stawiac ?

A jak tam czytam, ze dzieki LitPol polski prad sprzedaje sie na Litwie. No to trzeba go produkowac. Najlepiej z taniego, rosyjskiego wegla :-)

A co bylo pierwsze ? Bo za numery z Mozejkami, to g* powinnismy Litwinom dawac. Sprzedawac.

Zaraz - marudze przeciez w okreslonym celu. Jesli sa tansze technologie ... to zle, ze idziemy w tansze ?

No to popierajmy z glowa. Najpierw poprzyjmy pare projektow badawczo rozwojowych opracowania konstrukcji takich generatorow, potem poprzyjmy wdrozenie ich w eksploatacje. A nie popierajmy budowania elektrowni na obcej technologii.

No to po ch* doplacac jeszcze do stawiania takich elektrowni ?

Nawiasem mowiac - istnieje mozliwosc uzyskania unijnej dotacji na opracowanie takich generatorow, no ale jeszcze trzeba miec odpowiednio mocna firme,

No coz, nauke opanowal marketing. Aby dostac grant, trzeba dobrze sprzedac wlasny temat. Gazety tez szukaja sensacji i pisza w tym tonie, bo sie lepiej sprzedaje.

W efekcie - nie wiem jaki w tym potencjal lezy i nie wiem jakie my mamy atuty. Mozliwe, ze by i tak niewiele z tego wyszlo.

Ale na pewno takie badania trwaja wiele lat - i to raczej 20 niz 5. Myslisz, ze rodzimych inwestorow na to stac ? No, taki Tauron moglby.

Zalozysz sie, jak sie skonczy ITER ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 4 maja 2016 13:08:23 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

W oficjalnej retoryce. Ostrołęka C to przeciez pomysł PISu, jakoś to muszą uzasadniać. PO dotychczas tak samo uzasadniała sypanie kasy w kopalnie. Chcesz to szukaj.

Do kopalni miał z czego.

Ależ oczywiście, zwróci się. Dostaniesz regularnie rachunek, spłacisz wszystko co do grosza.

Ach, nagle się budzimy z długiego snu, a tu elektrownie nam dobiegły dokądś. Wina Gierka.

Wymień jeszcze kilka złych pomysłów, utwierdzisz się jeszcze bardziej w przekonaniu że słuszny kierunek obrała nasza partia.

Źle czytasz. Prąd płynie głównie w naszą stronę.

Brawo miszczu!

Jeszcze dopisz że powinniśmy ich zbombardować.

Tak, bo akurat źle Polska wybrała. Wybrała brak rozwoju i nieunikniony konflikt z silniejszym Zachodem. Zresztą w tym przypadku nie ma czegoś takiego jak "idziemy w tańsze". My nigdzie nie idziemy. Siedzimy i czekamy aż porośniemy mchem.

No i w efekcie nie popieramy niczego.

Że co? Do stawiania których elektrowni nie chcesz dopłacać?

Ale generatory są. Zamawiasz, przychodzi. Dużo go nie poprawisz. Ile chcesz włożyć wysiłku, czasu i kapitału żeby podwyższyć sprawność o jeden procent? O ile go drożej sprzedasz potem od konkurencji żeby spłacić inwestycję? Gdzie znajdziesz kapitał, skoro nie masz lokalnego rynku na którym wiesz że go dasz radę sprzedać? Wreszcie: ile LOI musisz zebrać od potencjalnie zainteresowanych klientów żeby w ogóle jakiś bank zechciał to sfinansować? Pamiętaj że konkurujesz z firmami które mają kolejkę klientów, bo ich rząd zbudował cały ekosystem wokół ich produktu i choćby jutro słońce zgasło, to oni będą mieli biznes zapewniony na wiele lat do przodu.

Wiadomo co z tego wyjdzie. Tanie powłoki do pokrywania ogromnych powierzchni typu autostrady, dachy hal albo parkingi. Ale powiedz kto na tym będzie kasę zarabiał.

Tak jak JET, albo LHC. Zbudują a potem będą mieć zabawę na wiele lat, co jakiś czas wysyłając komunikat do prasy że jest nieźle a będzie nieźlej. A Ty czego oczekujesz?

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu środa, 4 maja 2016 13:08:23 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

formatting link
Ja tam nic nie widze o przeinwestowaniu ani tanim pradzie. No ale to dawno bylo, prosze wiec o wskazanie tej oficjalnej retoryki.

No i na inne doplaty zabraklo :-) Czy zreszta poprzedni tak duzo doplacal ? Nowy tez jakos niechetnie doplaca ...

Przy innych elektrowniach dostalbym mniejszy rachunek ?

Po prostu - czas na nowe inwestycje w energetyce. I tak ogolnie wydaje mi sie, ze i na elektrownie weglowa jest w nich miejsce. Niekoniecznie w Ostrolece, no i dobrze byloby troche w odnawialne zainwestowac.

A wymienisz lepsze pomysly ? Same wiatrowe i sloneczne stawiac ? Czy moze wodne ?

Ale nie zawsze

formatting link
Za trzecim razem trafilem na te date, wiec to chyba nie taki unikat

Nie, ubezpieczyc w litewskim Allianz i podpalic :-)

No, poczekamy zobaczymy. Na tym zachodzie sa milosnicy syryjskich uchodzcow, "zieloni", zywotnie zainteresowani ociepleniem klimatu Holendrzy, ale jak widac jest chocby VW, ktory mowi "chcecie ekologicznych samochodow, to wam damy" :-)

Nie zebym przyklaskiwal Kaczynskiemu, ale wkrotce bedzie pierwsza runda - w sprawie uchodzcow. Jak sie okaze, ze ten Zachod wcale nie taki jednomyslny ...

Pchanie sie w slepa uliczke to tez nie jest dobra droga rozwoju. No ale przyznaje - odnawialny prad neci, a wydaje sie, ze juz jest na granicy oplacalnosci.

Mysle, ze cos tam popieramy, ale w znikomej ilosci. Nie majac jednak dobrego pomyslu na popieranie - moze lepiej nie popierac ?

A nie mylisz normalnych inwestycji z doplacaniem ?

No i jaki z tego zysk dla Polski ?

Nawet sie nie upieram przy podwyzszaniu, Moze byc 1% gorszy, jesli bedzie 2% tanszy :-) Ba - moze nawet byc 2% drozszy, jesli bedzie krajowej produkcji - zawsze to zysk dla spoleczenstwa. A jesli uda sie wyeksportowac, to zysk bedzie podwojny.

Do inwestycji doplaci unia, to mniej bedzie do splaty :-)

Ale o co chodzi - zamienilismy sie miejscami ? Teraz ja chce rozwijac krajowy przemysl, a Ty mowisz "nie oplaca sie" ? :-P

No widzisz - kapital panstwowy ... i unijny. A potem panstwo jeszcze zbyt zapewni :-)

Ale ten system zostal wdrozony i u nas. W poprzednich latach sie ponoc wywrocil zreszta.

Czyli jestes optymista. A ja chyba zostaje umiarkowanym pesymista - nic z tego nie wyjdzie. Ale moze sie myle.

Jak w przeciagu 10 lat bedzie to publicznei dostepne, to mozesz sie zglosic po flaszke whisky czy co tam lubisz. Ale naprawde dostepne - a nie "mamy jedna mala instalacje, bo to jest nieoplacalne". Choc za 20 lat moze sie okazac, ze jest juz oplacalne ...

LHC to jednak urzadzenie badawcze, a tu mamy miec dzialajacy prototyp.

No wlasnie tego - ze jest niezle, bedzie jeszcze lepiej, tylko trzeba nam sypnac jeszcze wiecej pieniedzy na ITER2, ktory juz na pewno bedzie dzialal :-)

Tym niemniej - gdyby sie jednak udalo ... zegnajcie elektrownie weglowe, a moze i zegnajcie gornicy :-) A kto nie sprobuje, ten na pewno nie zrobi.

A swoja droga - to juz za pare lat powinno dzialac ... i zobaczymy na ile sie mylilismy :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 4 May 2016 02:52:05 -0700 (PDT), Konrad Anikiel napisał(a):

komputery osobiste/domowe ? Plyty CD, nagrywarki CD, a obecnie to hosting plikow :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 4 maja 2016 18:05:01 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Oj nie marudź. Trzeba szukać po wypowiedziach ekspertów na podstawie których rząd albo rządowe spółki opierają strategie i plany. Dużo tego było, szukaj na cire.pl. Nie mam czasu.

Przypomnij mi ile włożyli w ten PGG. Gdzieś mi jednym uchem wleciała liczba 1.7 miliarda PLN, ale pewien nie jestem. Za Tuska było kilka takich akcji, ostania za Kopacz. Kupiła hałdy węgla którego nikt nie chciał. Ciekaw jestem co z nimi zrobiła potem. Może nic, a Szydło je teraz drugi raz kupi.

Nawet jeśli taki sam, to przy okazji miałbyś ileś tam ofert dobrej roboty i ileś tam ciekawych kierunków na studiach, ileś tam nowych firm oferujących nowy produkt reszcie świata. Dżejef, ja Ci nie będę tłumaczył ile jest warty rozwój technologiczny, bo próbowałem to już wiele razy a Ty dalej, jak ten tonący, trzymasz się mentalnie węgla.

Potrzebne są źródła, wcale niekoniecznie trzeba się martwić ich brakiem ciągłości pracy. Na przykład offshorowe wiatrowe, ale mamy też bardzo duży potencjał na biogaz z produkcji rolniczej albo z hodowlanych alg (doskonały sposób na pozbycie się części CO2 z elektrowni węglowych/gazowych). Oczywiście potrzebne są też magazyny energii. Takie żeby od Niemców tanio kupować ich nadwyżki a potem im to samo sprzedawać drogo jak mają dołek. Tu jest doskonałe pole do rozwoju technologii, można to robić na jakichś durnych bateryjkach jak to Niemcy ostatnio się rzucili, można na pincet innych sposobów, prostszych do opracowania, bardziej ekologicznych, bardziej trwałych. W Ameryce garażowe firmy robiące małe UPSy na wirujących bębnach w próżniowej bańce tak się wygrubasiły że mają po setki milionów godzin przepracowanych w swoich produktach. To już jest niemały przemysł. Pomysłów może być wiele, ważne żeby był rynek.

Prawdę mówiąc jak to napisałem to nie szukałem żadnych liczb, po prostu ogólnie miałem o tym swoje pojęcie. No ale przejrzałem właśnie dane z kwietnia, nie wiedziałem że jest aż tak źle. Te liczby mówią o tym gdzie prąd jest tańszy: w Szwecji czy w Polsce i to nie na rynku detalicznym, czyli patrząc od jakiego klienta da się wyrwać więcej kasy, tylko na hurtowym, gdzie trzeba cenę żyłować do ostatniego cencika, bo konkurencja czyha. Dasz radę jakoś to skomentować w swoim malkontenckim stylu? Że nasz prąd z węgla taki super jest i dalej trzeba w nim siedzieć po dziurki w nosie? A Szwedzi pchają do nas przez Litwę po dumpingowych cenach swój śmierdzący prąd z biogazu?

Co Ty chopie mieszasz uchodźców do energetyki? Chyba kurskiej telewizorni się naoglądałeś. Chcesz mi powiedzieć że Polska da odpór zgniłemu Zachodowi? Może coś o rewanżystach czy reakcjonistach dopisz? Idź do apteki i weź coś na histerię.

Gdzie Ty widzisz ślepą uliczkę? Chiny ostatnio zarzuciły budowę tysiąca (!) elektrowni węglowych, a w pierwszym kwartale zainstalowały więcej PV niż reszta świata. Poszły w ślepą uliczkę, hahahaha!

Człowieku, Ty jesteś inżynierem? To jest myślenie średnioweczne! Nie pomyślałeś że możnaby wziąć i poszukać jednak jakiegoś pomysłu?

Żaden. Ja ci nie mówię o zysku, tylko próbuję dojść o co Ci chodzi z tymi generatorami. Pomyślałeś sobie coś takiego jak Hitler? Że zrobimy sobie jakieś takie wunderwaffe i rozwalimy wroga jednym ciosem?

Czyli chcesz być jeszcze bardziej chińscy niż Chiny. W środku Europy, z otwartymi granicami. A kto zgasi światło?

Że co? Gorszy i droższy chcesz komuś sprzedać? Możesz łaskawie powiedzieć w jaki sposób?

A jak ją do tego namówisz? Tam nie siedzą debile. Owszem, rzucą czasem parę groszy na bele co (kursy bukieciarstwa), ale inwestycje w rozwój są dość szczegółowo prześwietlane. Na zrobienie czegoś co nie ma sensu kasy nie dadzą. A nawet jak się pomylą i dadzą, to nie jest inwestycja, tylko marnotrawstwo. Więc to jest Twój pomysł na rozwój technologiczny w Polsce?

Ja tylko pytam o szczegóły Twojej wizji super duper generatorów droższych i gorszych niż te co już są.

Że państwo zrobi coś na odpierdol i potem drogo sobie samemu sprzeda? Tak, wywrócił się. Tęsknisz?

To już jest dostępne, nie musisz czekać ani 20 ani 10 lat. Możesz sobie kupić ładowarkę do komórki opartą na perowskitach. Udowodnij teraz że nie :-)

Ta sama klasa. Ten "działający prototyp" będzie tak daleki od powtarzalnej, ekonomicznej, niezawodnej i dojrzałej konstrukcji że nie spodziewaj się że od razu zaczniemy jego wierne kopie stawiać po miastach i wsiach.

Ale zdefiniuj co według Ciebie znaczy "działał". Bo "działa" to równie dobrze i kamień do kiszenia kapusty w beczce. Tak precyzyjnie, żebyś potem nie mógł po swojemu odwracać kota ogonem.

Działać? Ja Ci powiem jak będzie: on będzie działać a Ty będziesz krzyczał że nie działa.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu środa, 4 maja 2016 21:16:54 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Rozwinięcie mainframe-ów. Mam Ci przypomnieć po co były mainframy, a potem gdzie pierwsze poważniejsze pieniądze zarobił Gates?

Pytałem o dział gospodarki a nie o produkt.

, a obecnie to hosting plikow :-)

W internecie, tym zbudowanym przez DARPA?

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Wed, 4 May 2016 13:00:55 -0700 (PDT), Konrad Anikiel napisał(a):

Jak tak gleboko chcesz siegac ... No, po co byly mainframy i dlaczego maluchy robia to lepiej ? :-)

Gdzie ? Nie na DOS wlasnie ? Powazniejsze, nie jakies drobne :-)

No, to w zasadzie jest dzial gospodarki.'

Znow glebokosc siegnania ... bo tym razem rzady wyraznie protestuja :-)

A gdyby nie DARPA ... ktos inny by internet wymyslil :-) W koncu pare konkurencyjnych produktow bylo.

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.