Obróbka płyt z tworzywa sztucznego

Witam,

Z uwagi że obracam się w "metalu" a potrzebuję obrobić płyty z tworzywa sztucznego TECAMID 6MO (PA6 + MoS2). Dokładnie chodzi o obróbkę powierzchni na grubość 6 mm z dokładnością +0,1 mm. Może być dokładniejsza :) Problem w tym że potrzeba obrabiarkę z jakimś stołem podciśnieniowym bo materiał może zostać poderwany przez narzędzie. Czy ktoś wie kto może mieć taką maszynę ? Materiał wyjściowy płyta o grubości 6mm +0,3 do +0,7 lub 10mm. Wymiwr gotowego detalu 405mm x około 250 mm.

Pozdrawiam Gejzero.

Reply to
Gejzero SQ3OGX
Loading thread data ...

Nie potrzebujesz maszyny tylko stołu próżniowego. Taki stół możesz sobie samemu prowizorycznie zmajstrować, metodą McGyvera. Poszukaj na youtubie, jest trochę przykładów. Konrad PS a dla jednostkowej potrzeby to i dwustronna taśma klejąca da radę.

Reply to
Konrad Anikiel

Ale on jest profesjonalistą. Szkoda czasu mu na eksperymentowanie, zwłaszcza, gdy chce dokładność 0,1 mm, to żadne taśmy dwustronnie, czy rzepy nie zagwarantują tego.

Reply to
Robert Tomasik

Użytkownik "Robert Tomasik" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:5123c0cd$1$1224$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dokładnie eksperymentował nie będę do to nie moja działka. Druga sprawa to jest zbyt poważna maszyna żebym eksperymentował. Owszem gdyby to było dla mnie to co innego.

Akurat na codzień zajmuję się dostawą, regeneracją i dorabianiem części zamiennych do obrabiarek, z detalami metalowymi nie ma problemu bo rynek usług mam obeznany ale do obróbki tworzyw sztucznych i to jeszcze w taki specyficzny sposób potrzeba też odpowiedniej maszyny. A niestety nie miałem wcześniej potrzeby zajmować się takimi detalami. Jak napisałem wyżej szukam kogoś kto ma maszynę "frezarkę" ze stołem podciśnieniowym. Podobno stolarze używają frezarek ze stołami podciśnieniowymi do obróbki frontów meblowych ale nie mam w okolicy takiego "wypasionego" zakładu no i druga sprawa jak w nich wygląda dokładność i powtarzalność wymiarów.

Detale są wykładziną ślizgową w tokarce karuzelowej 1525 między stołem a łożem. Troszkę dziwna ta konstrukcja żeby przy takiej dużej maszynie nie dać w tym miejscu porządnego łożyska wałeczkowego ? Radziecka myśl techniczna była niezbadana ;)

Pozdrawiam Piotr.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

Każdy robi misia na miarę swoich możliwości :-)

Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Czemu nie zagwarantują?

  1. Taśma ma odchyłkę grubości i w każdym miejscu płyta będzie oddalona od stołu o inną wartość.
  2. Taśma jest miękka i materiał podczas obróbki wpadnie w drgania.
  3. Materiał obrobi się dobrze, ale podczas odrywania od stołu taśma będzie trzymać za mocno i trzeba będzie użyć siły która zdeformuje obrobiony przedmiot.

Podałem trzy niedorzeczne powody, proszę o podanie jakiegoś bardziej sensownego, bo mi się wyobraźnia kończy. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2013-02-19 14:38, Gejzero SQ3OGX pisze:

A nie możesz zamówić większego o ~30 mm materiału i mocować za pomocą "łap"

Pozdrawiam

Reply to
bilasty

Materiał podczas obróbki będzie drgał jak membrana. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2013-02-20 12:13, bilasty pisze:

Względnie mocować "łapami" na rogach , obrobić środek bez rogów , przełożyć łapy i sfrezować pominięte miejsca

Reply to
bilasty

Jest to możliwe - tylko ja robiłem podobne cuda i wszystko w "rękach" narzędzia , ja używałem starego "ZSRR" wytaczadła z wystającą dużą płytką - powierzchnia ładna i niema zbyt dużych oporów przy obróbce

Pozdrawiam

Reply to
bilasty

Użytkownik "bilasty" snipped-for-privacy@NOSPAMautograf.pl napisał w wiadomości news:5124b07e$0$1223$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Materiał i tak będzie z naddatkiem i po splanowaniu będą z niego robione wycinki okręgu.

W sumie to jest niezły pomysł, 2 sztaby, które będą dociskały elemnt do stołu jednocześnie ograniczą drgania i możliwość poderwania detdalu. Obrobić małe pole i przesunąć sztaby dalej i tak kawałek po kawałku. Ciekaw jestem co mi powiedzą na warsztatcie na ten pomysł :) I ile im roboczogodzin wyjdzie na samo przesuwanie sztab :P

Pozdrawiam Gejzero

Reply to
Gejzero SQ3OGX

Wiesz, wszystko można zrobić kiedy się wie jak. Czasem jednak, jak w tym przypadku, nikt nie będzie szukał sposobu na łatwe, szybkie i tanie zrobienie czegoś: obejrzyj "Misia", dowiesz się dlaczego. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Ograniczą, ale nie wiadomo w jakim stopniu. Trzeba będzie doświadczalnie dobrać parametry obróbki przy których drganie materiału będzie w akceptowalnym zakresie. Kiedyś to ćwiczyłem, skończyło się na lizaniu materiału frezem wielkości zapałki przez kilka dni na jedną płytę, a była ich cała paleta. Klient bogaty, więc się nikt nie szczypał :-) Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2013-02-20 12:28, Gejzero SQ3OGX pisze:

powinno dać radę - eksperymentowanie z parametrami i narzędziem obróbki i ok - mogę polecić wytaczadło względnie głowiczkę na płytki z "erem" np. 50 r6 i zostawić tylko 1 płytkę w niej :)

Pozdrawiam

Reply to
bilasty

Czemu nie zagwarantują?

  1. Taśma ma odchyłkę grubości i w każdym miejscu płyta będzie oddalona od stołu o inną wartość.
  2. Taśma jest miękka i materiał podczas obróbki wpadnie w drgania.
  3. Materiał obrobi się dobrze, ale podczas odrywania od stołu taśma będzie trzymać za mocno i trzeba będzie użyć siły która zdeformuje obrobiony przedmiot.

Taśma jest sprężysta, więc materiał będzie się pod narzędziem uginał. Na moje wyczucie oczywiście. 0,1 mm dopuszczalnej odchyłki, o bardzo mało. Nie wiem, czy czasem nie trzeba przy obróbce uwzględniać deformacji samego materiału przy obróbce, a Ty jeszcze chcesz dodatkowo coś podkładać.

Reply to
Robert Tomasik

Nylon to nie jest miękki materiał, nie obawiaj się że go frezem ugnieciesz. Taśmę możesz mieć z kevlaru. Jak już się o tę dychę boisz, to popatrz na odchyłkę grubości samej płyty: między +0.3 a +0.7. Kładziesz na spodzie a dokładność obróbki ma być od wierzchu. Pomorek! Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Kolega pisał "taśma" więc ja od razu pomyślałem o taśmie a nie o piance, taśma ma z 0.05mm grubości to raczej nie ugnie się więcej niż o 0,005mm. A ponieważ jest bardzo cienka to nie trzeba jej będzie użyć zbyt dużo bo będzie odporna na ścinanie, szczególnie ze przy 6 mm grubości i tak można mechanicznie zamocować materiał żeby się nie przesuwał.

Reply to
Padre

W dniu 2013-02-19 14:38, Gejzero SQ3OGX pisze:

Nie wiem, jak u ciebie z narzędziem będzie, ale domyślam się że to jakieś CNC będzie obrabiało... Więc może by tak dodać do tego cnc (znaczy dorobić w okolicy wrzeciona) jakiś "zestaw rolek" na sprężystej podstawie-ramce, coś jak małe gumowe kółka meblowe, które mogą się obracać wokół osi zależnie od kierunku obrabiania, które by jeździły delikatnie po materiale razem z wrzecionem, dociskając materiał do stołu, a przynajmniej pod wrzecionem, tak by zapobiec wibracjom, podnoszeniu materiału lub innym wypaczeniom?

Reply to
BartekK

W dniu wtorek, 19 lutego 2013 14:38:52 UTC+1 użytkownik Gejzero SQ3OGX napisał:

Witam, zapraszam na swoją stronę internetową

formatting link

Na stronie znaleźć można najnowsze informacje z branży tworzyw i chemicznej, ciekawe artykuły i poradniki dla ludzi związanych z branżą. Forum, darmowy serwis ogłoszeń branżowych B2B oraz internetową encyklopedię tworzyw sztucznych poliwikię.

Korzystanie z portalu jest darmowe i dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do czytania informacji z bloga, oraz rozmawiania na forum.

Reply to
Weronika Chwiłka

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.