Pomiary fotogrametryczne

Loading thread data ...

Wit(old) pisze:

W warunkach warsztatowych czy rzeczywistych ? 0.8 mm to typowa wartość dla kół centrowanych fabrycznie.

Reply to
PeJot

Wit(old) pisze:

W tym przypadku da się zejść poniżej 0.1 mm, tylko nikomu to niepotrzebne, bo niechlujstwo technologiczne producentów obręczy jest większe. W warunkach warsztatowych pomiar czymś innym, bardziej czytelnym i mniej męczącym niż czujnik zegarowy byłby niegłupim rozwiązaniem ( może nie w masówce ).

Reply to
PeJot

Temat bardzo fascynujący i wydaje się, że bardzo praktyczny. Przez dłuższy czas próbowałem walczyć z tematem (ale w bardziej statycznym, geodezyjnym kontekście). Problemem okazało się sformułowanie matematyczne, które we wszystkich materiałach do których dotarłem zatrzymywało się na etapie stereokomparatora a ja potrzebowałem bardziej ,,komputerowy'' opis. Po dłuższych zmaganiach, przy próbie samodzielnego zestawienia równań poddałem się.

Zapewne ktoś już takie rzeczy zrobił, tylko nie umiałem do tego dotrzeć. Byłbym wdzięczny za ewentualne podpowiedzi.

Pozdrawiam

AMX

Reply to
AMX

bujnos@smutec pisze:

Ja tam nie wiem czym _powszechnie_ się posługuje, sam posługuję się zwyczajnymi czujnikami zegarowymi, ale rozdzielczość 0.01 to zbytek łaski.

Reply to
PeJot

[..]

To, że takie systemy są dostępne to wiem. Ja chciałem wiedzieć _jak_ oni to liczą.

Na marginesie do aerotriangulacji akurat jest w miarę spójny model komputerowy. Natomiast ja chciałem mieć 3D a nie 2D i tu się zaczęły schody.

Pozdrawiam

AMX

Reply to
AMX

Miałeś na myśli przemieszczenia?

Sprostujcie mnie jeśli błądzę ale mam wrażenie, że do tego typu pomiarów bardziej nadają się metody geodezyjne. Zdaje się, że laserowe przyrządy dają wystarczającą dokładność, pomiar jest zdalny, wyniki prawie natychmiast a nie ma wpływu optyki, która dla tak precyzyjnych pomiarów jest pięta achillesową fotogrametrii. Nie bardzo widzę przewagę metod fotogrametrycznych nad geodezyjnymi w tym przypadku.

Ale dla zjawisk zmiennych w czasie sytuacja może być odwrotna.

AMX

Reply to
AMX

Użytkownik Wit(old) napisał:

Mieszasz dwa pojęcia. Trwałość nic tu nie ma do rzeczy. Odkształcenie jest pochodną przemieszczenia po długości. Oczywiście zarówno odkształcenia jak i przemieszczenia mogą być trwałe (nieodwracalne) jak i nietrwałe (odwracalne).

Reply to
Michał Grodecki

PeJot pisze:

ATSD, może ktoś mi podpowie: czy istnieje jakaś prosta możliwa w warunkach amatorskich metoda pomiaru odległości, koniecznie bezkontaktowa; zakres 0-10 mm, rozdzielczość 0.1 mm wystarczy. Na dzień dzisiejszy czujnik zegarowy jest OK, ale cokolwiek denerwuje mnie bezustanne tarcie twardej końcówki o aluminiową obręcz.

Reply to
PeJot

nakładka teflonowa?

Reply to
Padre

Do centrowania kol rowerowych ?

Mozna by sprobowac cewki, indukcyjnosc zalezy od obecnosci metali w poblizu. Aluminium jest niestety kiepsko wykrywalne, 10mm to sporo, skalibrowac bedzie trudno .. ale moze to niepotrzebne ?

Sa tez czujniki triangulacyjne, ale cena raczej nieamatorska.

No chyba zeby sie udalo zastosowac mechanizm ustawiania ostrosci z CD czy jakiegos aparatu ..

J.

Reply to
J.F.

Ano tak. Czujnik zegarowy ma zbyt wielką rozdzielczość, i raczej mu nie służy chrobotanie końcówką po szybko przesuwającym się aluminium. Na profesjonalne końcówki *obrotowe* mnie nie stać, chyba żeby zrobić coś takiego z "ciasnego" łożyska. O, i sam wpadłem na pomysł.

Reply to
PeJot ( home
Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Krzysztof Tabaczynski pisze:

Kreda była dobra za czasów Adama Słodowego, a bez urazy, wiek to mamy XXI. Nie ten rząd dokładności, nie ten komfort pracy.

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.