Re: Tego nie piszą w podręczniku do rysunku techniczne

Użytkownik "Wlodzimierz " snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:cas5v2$ert$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

T. Dobrzański "Rysunek techniczny maszynowy", rozdział drugi, pierwsze dwie strony. Podstawowy podręcznik rys. technicznego na wielu wyższych uczelniach...

Reply to
Mic
Loading thread data ...

Mic snipped-for-privacy@adres.zwrotny.w.sigu> napisał(a):

Ja mam wydanie szóste tego podręcznika i nie znalazłem nic (również w rozdziale drugim) na temat skąd się bierze magiczna proporcja. Dlatego przytoczę obliczenia, które to wyjaśnią jednoznacznie:

----------------------------------------------------------------------------- Z właściwości formatów można napisać trzy równania: Równanie 1: (długośćA0) = 2 * (szerokośćA1) Równanie 2: (szerokośćA0) = (długośćA1) Równanie 3: (długośćA0) / (szerokośćA0) = (długośćA1) / (szerokośćA1)

Podstawiamy 1 i 2 do 3 i otrzymujemy :

2 * (szerokośćA1) / (długośćA1) = (długośćA1) / (szerokośćA1)

Mnożymy obustronnie przez prawą stronę równania otrzymując:

2 = [ (długośćA1) / (szerokośćA1) ] ^ 2

Teraz wiadomo skąd ta magiczna proporcja.

Gdyby kolejne arkusze powstawały z trzech, a nie dwóch to ta magiczna proporcja wynosiłaby pierwiastek z trzech.

Pozdrawiam WM

Reply to
Wlodzimierz

Włodzimierz napisał :

-----------------------------------------------------------------------------

Konstrukcja platońska, liniał i cyrkil. Narysuj prostą p. Obierz na niej punkt O. Wystaw w O prostopadłą do p . Oznacz ją s. Na p i s odmierz (cyrklem) odcinki OS i OP równe a . Na prostej p ( lub s ) odmierz odcinek ( cyrklem ) równy SP. Wystaw w S prostopadłą do s . Odmierz na niej ( też cyrklem) odcinek SR równy SP. Wystaw w R prostopadłą do s . Przecina ona p w punkcie Q. Punkty OSRQ są wierzchołkami prostokąta o bokach: OS=a i SR= SP= a*sqrt2 . Wtedy SR do OS ma się tak, jak sqrt2 ma się do jedności. Pozdr. Wiesiek.

Reply to
Wiesiek.

Wiesiek. snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Przedstawiłeś konstrukcję wykreślną sqrt(2) . Dwukrotnie odkładasz odcinek SP , o jeden raz za dużo. Albo nie za dużo, ale w takim razie zrezygnuj z wystawiania w R prostopadłej do p (a nie jak piszesz do s) celem wyznaczenia punktu Q, bo on już został wyznaczony przez odłożenie odcinka SP na p . Ale ogólnie to jest dobrze!

Maksymalna dokładność konstrukcji geometrycznych w praktyce:

Średnica punktu zaznaczonego na papierze = 0,2-0,3mm Grubość linii wykonana dobrze zaostrz. Ołówkiem = 0,1-0,2mm Błąd celowania w punkt = 0,03-0,08mm Błąd wyznaczania punktu przecięcia prostych = 0,1mm Błąd przyłożenia linijki do dwóch punktów = 0,03mm Rozdzielczość oka = 0,03mm Rozdzielczość kątowa oka = 1’

Podaję za źródłem :Tablice Matematyczne , Wydawnictwo Adamantan, Wa-wa

1999r .

Pozdrawiam WM

Reply to
Wlodzimierz

Wlodzimierz snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

W tejże książce znalazłem konstrukcję złotego podziału odcinka:

1.Rysujemy kwadrat jednostkowy ABCD (o boku równym 1). 2.Rysujemy odcinek z wierzchołka kwadratu A do punktu E w środka boku nie należącego do tego wierzchołka. 3.Przedłużamy ten odcinek poza punkt E o wartość równą połowie boku kwadratu ,otrzymując punkt F.

Odcinek AF i bok kwadratu tworzą odcinki złotego podziału (AF/AB= φ) .

Gdzie: φ =0,5*(1+sqrt(5)) = 1,61803..

Złoty podział odcinka jest rozwiązaniem następującego zadania:

Podzielić dany odcinek tak, by dłuższa część miała się tak do krótszej, jak całość do dłuższej części. Stosunek części dłuższej do krótszej przy takim podziale zwany jest złotą (boską) proporcją φ=1,61803.. .

Ciekawe czy architekci nadal stosują złoty podział w swoich konstrukcjach?

Pozdrawiam WM

Reply to
Wlodzimierz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.