rozkłady matematyczne materiałów inżynierskich

Gdzie znajde rozkłady gaussa lub logarytmo-normalne dla materiałów inżynierskich takich jak stal i staliwo....szczególnie ineteresują mnie rozkłądy granicy plastyczności......widział ktoś coś takiego gdzieś kiedyś :) ??

Reply to
Dawid
Loading thread data ...

No, ale rozkłady na jakiej próbie? Różne pomiary np twardości w różnych miejscach na tym samym arkuszu, czy na różnych arkuszach z tej samej palety, czy z różnych partii z tej samej walcowni, czy od kompletnie różnych wytwórców, czy z tego samego okresu, czy w ujęciu historycznym?

Konrad

Reply to
KA

Dawid napisał(a):

Ja widziałem takie ale bardzo dawno temu. Jeże mnie skleroza nie dopadła, to nazywały się : Karty materialowe i były wydawane przez Instytut Żelaza i Stali. Byly tam takie rozkłady z kilku, a moze kilkunastu tysięcy wytopów. Pamiętam, że były tam wartości dla 1-2-3-sigma, ( odchylenie standardowe) dla rozciągania, ścinania, udarnoći. I to dla bardzo wielu gatunków stali ( każdy miał oddzielna kartę). Drogie to było nawet wtedy. Może ta informacja naprowadzi Kolegę na trop. Oby. Ciekawe to było wtedy dla mnie bo rachowałem ustrojstwa na "wieczną trwałość" stąd zakupiono dla Biura takie Karty. Ale może w: "Poradnik niezawodności. Podstawy matematyczne. Warszawa:WPM "WEMA" 1982. Choć więcej będzie o rozkładach obciążeń dla różnych elementów maszyn. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

no wiec wlaśnie, generalnie wszystko jedno skąd, i jak i po co .....najważniejsze zeby było cokolwiek do czego mógłbym się odnieść w mojej pracy dyplomowej :P ......Generalnie chodzi mi jedynie o rozkłady normalne a lepiej log-normalne dla granicy plastyczności tych materiałów. np. staliwo x ma Re=800 Mpa, odchylenie standardowe wg. literatury wacha się w granicach

5%.....Wykres sobie smigne sam :PPP wazne zeby dane były....im wiecej tym lepiej ......robie analize niezawodności pewengo el. maszyny o masie 5ton......mam wyniki z mesu....teraz robie sobie niezawodność.....narazie mam czysto teoretycznie m.in dla takich danych jakie podałem.....a chcialbym to troche urzeczywistnić....stąd moje zapytanie o rozkłady......szukałem na
formatting link
duzo danych podają....niestety rozkłądów nie znalazłem.
Reply to
Dawid

Dawid napisał(a):

Znalazem takie pozycję: Ryś J. Korelacja między wytrzymałością na rozciąganie Rr , a wydłużeniem a5 w stalach konstrukcyjnych węglowych normalizownych. "Hutnik" 1962, nr 4 . Ryś J. zależność statystyczna Rr i a5 od składu chemicznego w stalach konstrukcyjnych węglowych wyższej jakości. Archiwum Hutnictwa. 1961, tom IV, zeszyt 2. Może tu będą jakieś informacje albo źródła danych.

Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Oj, to chyba będziesz musiał pójść w łachę do działu zapewnienia jakości w różnych hutach/walcowniach. Stawiam dolary przeciw guzikom że cię oleją, ale może nie wszyscy. Porządne firmy jak Ilsenburger albo Ugine to może nawet oficjalnie takie dane w swojej propagandzie dają. Myślę że najłatwiej by było u amerykańców, ale oni tam mają inne stale. Konrad

Reply to
KA

Czy u ciebie nie bedzie wiekszym problemem zmeczenie materialu ?

Bo tak, hm .. dac do statycznego obciazenia element pracujacy na granicy plastycznosci, bez wspolczynnika bezpieczenstwa .. to chyba nie jest dobra praktyka inzynierska. No chyba ze chcesz w pracy wykazac dlaczego wspolczynnik ma byc 1.6 :-)

J.

Reply to
J.F.

Dlatego wlasnie potrzebuje rozkład normalny Re, .....czyli przyjmujący wartość 800 tylko w 1 punkcie.... naturalnie teoretycnie przyjmuję odchylenie standardowe....na poziomie 5-10 %....Mając drugi rozkład od naprezenia........licze prawdopodobieństwo kilkoma metodami.....wychodzi bardzo podobnie....np First Order Reliability Method, albo Importance Sampling..czyli zmodyfikowana monte carlo.....Jedynym problemem zdaje się być tutaj funkcja zinterferowana....ale to mam juz za sobą....teraz tylko rozkłady "nie teoretyczne" mnie interesuja :)))

Reply to
Dawid

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.