Uchwyt tokarski-ile musz? ?apa? szcz?ki?

Załóżmy,że mamy uchwyt tokarski fi 100 i "normalne" prawe szczęki.Jaka średnica materiału jest do uchwycenia, aby nie złamać norm? Słyszałem opinie, że aby mocowanie było prawidłowe, należy łapać nie mniej niż 2 zwoje ślimaka na szczękę.Czy są jakieś normy na to, jakieś oficjalne zasady? Od innego fachowca słyszałem,że normą jest ,że łapać ma pół szczęki na ślimaku, i-na co mu przytakiwał BHPowiec...

Stefan J.

Reply to
Stefan J
Loading thread data ...

Zapytaj producenta uchwytu. Co innego przetczyc sobie na swoja odp kilka szt czegoś ostrożnie nie stojąc w "osi strzału" i pilnując aby nikt inny sie tam nie znalazł, a co innego jak jakaś ciężka obróbka duze parametry itd. Nie wspominając juz o tym żeby tak kazać pracownikowi robić. Norm nie znam. Na dwa zwoje też się łapało, tyle że jak pisałem nie przesadzasz z dokręceniem, parametrami itd. i to raczej jednostkowe roboty.

K.S.

Reply to
KS

Dnia Wed, 18 Sep 2013 12:22:01 -0700 (PDT), Stefan J napisał(a):

A fi 100 to zewnetrzna, czy tyle producent deklaruje dla chwytanego przedmiotu ?

J.

Reply to
J.F.

Uchwyt 100 to jest zawsze 100 średnicy zew uchwytu. Producent podaje ile można złapać, ale to ile złapiesz - to tak jak KS napisal: jak trzeba skórować, to trzeba trzymac porządnie, jak tylko liznąć, to minimum zdrowego rozsądku wystarczy.

Reply to
cef

Zdrowy rozsądek to wiem. Ale szukam konkretów. Na uchwycie tokarki bodaj 180[szczęki prawe] był zamocowany drugi mały bodaj 80 uchwyt tokarski.Łapał dokładnie 2,5 zwoja [czyli 2.5 pełnych obrotów ślimaka]. Wszystkich zwojów było 6.Pracownik który wiele lat,kiedyś, pracował przy produkcji tokarek podniósł raban. : -Ludzie ! Co Wy robicie ! Chcecie, żeby Was pozabijało?!Opory toczenia prawie zerowe-setki do zbierania przy planowaniu, liczy się bezwładność uchwytu. Pewnikiem są z góry ustalone normy na te sprawy. Co byłoby gdyby wyrwało uchwyt? Jak BHP szukałoby prawideł?

Reply to
Stefan J

Nie pisałeś, że uchwyt w uchwycie :-) W instrukcji uchwytu jest być może informacja, że nie dopuszcza się mocowania kolejnego uchwytu, choć nie sądzę, żeby jakaś bezwładność miała tu coś do rzeczy - mocuje się większe bezwładnosciowo rzeczy i nie ma takich ograniczeń. Przy toczeniu można doświadczyć wielu ciekawych pomysłów pracowników i na prawie wszystko jest jakaś informacja albo w instrukcji stanowiskowej albo w DTR maszyny. Mam akurat świeżo kupiony uchwyt w pracy i jeszcze nie schowałem instrukcji tak, że nie da się znaleźć, to w poniedziałek moge sprawdzić.

Reply to
cef

Dnia Sat, 28 Sep 2013 06:39:47 -0700 (PDT), Stefan J napisał(a):

Watpie. trudno powiedziec - wielkie ryzyko wyrwania, czy znikome.

No jak to co - skoro wyrwalo, to znaczy ze bylo zagrozenie i nalezy ukarac :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-09-29 00:19, J.F. pisze:

I pzy okazji popsuć statystykę wypadkowości :>

Reply to
PeJot

W instrukcji nic ciekawszego ni¿ to co ju¿ napisano nie ma. Jest tabelka ze ¶rednicami, które mo¿na mocowaæ. Z pobie¿nego sprawdzenia tabelki wynika, ¿e szczêka powinna trzymaæ wszystkimi zwojami.

Reply to
cef

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.