Wyginanie rur precyzyjnych - kilka pytan do ekspertów.

Witam wszystkich.

Wktótce zaczynam prace nad konstrukcja ramy do pojazdu opartego na polskim malym fiaciuku. Pojazd zwany popularnie szayowozem. Chcialbym uzyskac kilka porad od ekspertów, których na tej grupie pewnie nie malo.

Mam dobre zaplecze techniczne poniewaz nasza rodzina od kilkunastu lat prowadzi zaklad slusarski. Postanowilem wiec ze bede konstruowal gietarke do rur o srednicy 48 mm. Jednak tutaj powstaje kilka pytan na ktore sam nie jestem w stanie sobie odpowiedziec.

Gietarka bedzie skonstruowana na podstawie projektu zamieszczonego na stronie:

formatting link
zeszlym tygodniu przy okazji wizyty w Centrostalu w Kielcach kupilem juz rury precyzyjne bez szwa fi 48 mm ze scianka 2 mm - oferta ze strony centrostalu:

formatting link
tam takze podany gatunek i rodzaj stali. Niestety ja sie na tym nie znam.

Pierwsze pytanie:

W róznych zródlach czytalem rozne opinie na temat tego jaki minimalny promien zgiecia powinien posiadac talez na którym rura jest zawijana? Jedni pisza ze 4xOD inni ze 5xOD (OD - promien zewnetrzny rury). I czy chodzi tutaj o promien wewnetrzny( po wtoczeniu rowka na rure) czy zewnetrzny taleza (materialu z ktorego talez bedzie wytaczany)?. Jest to dla mnie bardzo wazne poniewaz wykonanie takiego taleza, wiaze sie ze spora iloscia pracy przy tokarce.

Czy tego rodzaju rure, po zastosowaniu sie do ww wzoru bedzie trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczac przed faldowaniem? Jak widac na rysunku gietarki rura opasana jest z obu stron.

Czy jesli zaistnieje taka potrzeba nadaje sie do tego suchy gips naturalny? - tzn wsypac go do rury ubic i zakorkowac na koncach?

Wolalbym ominac faze ustalania takich rzeczy metoda prób i bledów poniewaz tego tybu rury wyszly mnie dosyc drogo (22 zl brutto/m)

Czy instnieje jakas fachowa literatura gdzie móglbym poczytac na temat wyginania rur stalowych?

Z góry bardzo serdecznie dziekuje za kazda adekwatna informacje

pozdrawiam Lukasz Kucharski

lkuchars@NOS_P_AMstudents.depaul.edu

Reply to
Lukasz Kucharski" <lkuchars NO
Loading thread data ...

Aby wygiąć rurę cienkościenną bez falowania powinno się użyć gietarki trzpieniowej, która wygląda mniej więcej tak:

formatting link
tym rura fi 48 to już jest górna półka mocnych gietarek.

tak, wewnętrzny,

OOO OOO O O O O O O O O O O O O O OOOO O - tutaj O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

-.-.-.-.-.-.-.-.-.--- oś symetrii rolki

zewnetrzna średnica talerza powinna siegać do połowy srednicy rury.

moim zdaniem, mimo, że rura bedzie "opasana" z obu stron to najlepiej wypełnić ją materiałem sypkim - piasek powinien być wystarczający i korki na końcach, o gipsie nie słyszałem, nie wiem.

no wiele chyba nie pomogłem.

pozdrawiam Tomasz

Reply to
Tomasz

Błąd! Powinna wystawać parę milimetrów poza połowę zarysu. 5 wystarczy. Czyli powinna mieć kształt litery U.

t/d=4.2%, więc profil jest dość sztywny. Może bez rdzenia się obejdzie (raczej nie), ale tego piachu trzeba sypać, ubijać, kołkami zabijać. Węglówy trzeba chyba podgrzewać, wtedy lepiej się gną, ale na takich stalach się nie znam dobrze. Co do promienia gięcia- to jest niestety tak, że patrząc w sufit nie da się zgadnąć, czy poniżej 5D da się zejść, szczególnie z piaskiem. To zwykle kosztuje dużo prób i dużo błędów.

Konrad

Reply to
KA

Na błędy niestety nie mogę sobie pozwolić. Zrobie więc talerz o promieniu 25 cm. Powinnien to byc bezpieczny rozmiar dla rury bez szwa. Mam nadzieje, że jakoś to pojdzie. Talerz prawdopodobnie zrobie na frezarce ze stolem obrotowym, bo w tokarke material o srednicy 50 cm to mi raczej nie wejdzie.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Lukasz Kucharski" <lkuchars NO

Jeśli dla konstrukcji taki duży promień będzie wystarczający- to pewnie. A jaki kąt chcesz uzyskać? 90deg? 180? Bo może lepiej kupić półtoracalowe kolanka i je wspawać?

Konrad

Reply to
KA

Nie beda to standardowe kąty. Zrobie najpierw szablon z drutu a pozniej bede wyginal rury, tak zeby dopasować do szablonu. Mam nadzieje ze wygna sie bez wiekszego problemu.

Pozdrawiam

Łukasz

Reply to
Lukasz Kucharski" <lkuchars NO

"PORADNIK OBRÓBKI PLASTYCZNEJ" - W.P. Romanowski [WNT] "GIĘCIE RUR CIENKOŚCIENNYCH" - J.W. Korzemski [WNT]

Reply to
zbigzab.SKASUJ

Nie bardzo rozumiem po co tak kombinujesz. Jedziesz do pierwszej-lepszej firmy posiadajacej gietarke cnc i powyginaja ci wszystko bez pofaldowan i zbytnich przewezen. Dla gietarek z wypelniaczem promien giecia R przyjmuje sie jako ok. 2 x srednica zewn. rury (wymiarowany do osi rury). Podany przez Ciebie material powinien giac sie bez problemu (na moje to zwyklizna, slowo "precyzyjne" odnosi sie do tolerancji wykonania)

- tlumikarze najczesciej gna chromoniklowki W1.4512 (ferrytyczna) lub W1.4301 (austenityczna). Uwaga: jak nie maja oprzyrzadowania (rolka, szczeka, wypelniacz) pod Twoj wymiar to sobie odpusc. Ewentualnie mozesz zglosic sie do firm robiacych wezownice do bojlerow. Tam sposob giecia jest nieco inny (przepycha sie rure pomiedzy odpowiednio ustawionymi rolkami).

Reply to
QF3L

formatting link
strona tego samego autora gdzie zamieszczone zostały zdjęcia lepszej jakości.

Pozdrawiam LUkasz

Reply to
Lukasz Kucharski" <lkuchars NO

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.