Dopuszczalny prąd ł

Witam. Zakupiłem niedawno jakiś noname-owy pakiet Li-Po WinForce 11,1V 4Ah, napisane na nim jest 15C, czyli maksymalny prąd rozładowania (jeśli Chińczykom wierzyć) to 60A. Chciałem Was za to zapytać jakim maksymalnym prądem można taki pakiet ładować? Skoro ma taki prąd rozładowania to 5A (tyle max. daje mój zasilacz (Unitra Unima 5352)) chyba łyknie spokojnie? Oczywiście zamierzam zbudować i stosować balancer, bo pożaru/eksplozji czy choćby awarii akumulatora nie potrzebuję :-) A jak z większymi prądami? Być może kiedyś jak mi się będzie chciało, przerobię zasilacz komputerowy żeby stabilizował prąd, mógłbym więc ładować prądem np. 15A.

I jeszcze - jak porządne ładowarki wykrywają naładowanie akumulatorów Li-Po, czy aby nie metodą minus delta V, tak jak przy Ni-MH? Bo ładowanie z balancerem to po prostu ładowanie do określonego napięcia. Czy to aby na pewno prawidłowe?

Reply to
__Maciek
Loading thread data ...

Przyjmuje się max 1C.

Prawidłowe. Na pewno rozumiesz, po co się balansery stosuje?

g.

Reply to
gizmacz

Sat, 10 Jan 2009 10:31:11 +0100 gizmacz <giz snipped-for-privacy@wp.pl napisał:

Ok, dzięki. myślałem że trochę szybciej można...

Oczywiście, po to żeby nie przeładować ogniw ponad 4,3V, co mogłoby się stać przy zwykłym ładowaniu, ze względu na różnice pojemności ogniw (wyczytałem że napięcie zadziałania "ogniw" balansera należy nastawić na 4,21V). Ale można wyobrazić sobie ładowarkę która mierzy napięcie na każdym z ogniw podczas ładowania i kiedy wykryje -delta V, wyłącza ładowanie tego ogniwa. Oczywiście musiałby być zrobiona inaczej, zwieranie jak w zwykłym balanserze odpadałoby. Mogłaby się skaładać z odpowiedniej liczby niezależnych, będących "w powietrzu" względem siebie zasilaczy (wymagane ze względu na to że ogniwa aku są ze sobą połączone na stałe) ze stabilizacją prądu i wyłączających się gdy dane ogniwo zostanie naładowane, no ale to niepotrzebne komplikowanie i podrażanie układu.

Reply to
__Maciek

Witam!

Dnia Sat, 10 Jan 2009 10:48:21 +0100, __Maciek napisał(a):

delta V występuje przy ładowaniu ogniw NiMh i NiCd. Jak będziesz czekał na deltaV przy Li-Pol raczej doczekasz się pożaru :) Li-Pol ładujesz stałym prądem z ograniczeniem napięciowym - ja stosuję

4,2V. Przerywasz ładowanie jak prąd ładowania spadnie np. do 10% pierwotnej wartości.
Reply to
Arcimek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.