£atwiejszy rozruch benzyny

Witam. Mam nastêpuj±cy problem, zrobi³em sobie konwersje silnika z pi³y spalinowej i wysz³o ca³kiem ca³kiem, jednak mam problemy z odpalaniem z reki. Wiem ¿e w silnikach modelarskich z wiruj±cym magnesem stosuje siê Easy Start System, czyli pod³±czenie dodatkowego zasilania na czas rozruchu silnika. Czy kto¶ wie jak co¶ takiego dzia³a i jak mo¿na to zrobiæ, jak to podpi±æ, czy wogóle da rade zrobiæ co¶ takiego samemu, czy poprostu potrzebny jest specjalny modó³ zap³onowy aby to stosowaæ? Je¶li kto¶ posiada wiedze na ten temat i chcia³by siê ni± podzieliæ to proszê o odpowied¼ tu b±d¼ na maila. Dziêkujê i pozdrawiam.

Reply to
Michu
Loading thread data ...

Cześć,

Easy Start to jest poprostu podpinany na czas startu specjany zapłon bateryjny mający odpowiednio opóźniony zapłon. Mam to w ZG80 i działa genialnie. Silnik nie ma tendencji do odbijania i bardzo łatwo zapala. Po uruchomieniu silnika i odłączeniu Easy Startu silnik pracuje dalej ale już na zapłonie magnesowym. W pudełeczku z Easy Start jest bateria a poza tym silnik obywa się bez żadnych akumulatorów zapłonowych.

To co Rafał pisze :-))) to miałem w Junaku. To się nazywa odprężnik. Służył do łatwiejszego nadania prędkości obrotowej silnikowi kickstarterem przy uruchamianiu i sztuką było go w odpowiednim momencie puścić tak, by silnik zaskoczył. Zbyt wczesne puszczenie doprowadzało do silnego "odbicia" silnika i potrafiło nawet delikwentowi złamać nogę. Ale - to był Junak - motocykl, a nie samolot ani model :-))

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

U¿ytkownik "Piotrp_de" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Cze¶æ

To mo¿e ja przy³±czê siê do pytania by nie tworzyæ nowego w±tku. Mam akurat na warsztacie silnik benzynowy od podkaszarki - 26 ccm. Jak wyregulowaæ go dok³adnie? Jak± zasad± siê kierowaæ? Na dzieñ dzisiejszy odpala mi dopiero za 7-10 razem ( szarpanka ) przy pe³nym gazie oraz zamkniêtej przepustnicy ( w³±czone tzw. ssanie ). Zawsze wydawa³o mi siê, ¿e silnik benzynowy powinien odpaliæ ju¿ przy zamkniêtej przepustnicy bez dodawania "gazu" - chyba, ¿e do tej pory mia³em z³e informacje. Po kilku sekundach, gdy zminimalizujê gaz i wy³±czê ssanie - silnik zaczyna pracowaæ w miarê stabilnie. Jednak¿e bardzo "mu³owato" w chodzi na wy¿sze obroty. W ga¼niku dostêpne mam dwie ¶ruby regulacyjne. Jedna jest od sk³adu mieszanki, druga od regulacji maksymalnych obrotów ( tak my¶lê ). Czy kierowaæ siê zasadami, jak w silnikach ¿arowych, czy te¿ jest inna metoda ?

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
Max

W silnikach modelarskich (a i pewnie w podkaszarkach) zapalamy silnik nieco inaczej. Mianowicie przy wy³±czonym zap³one - ssanie, pe³em gaz i powoli oraz równomiernie obracamy ¶mig³em, tak by zassaæ benzynê. Ale to wa¿ne - nie przerzucamy ¶mig³em przez kompresjê, tylko krêcimy nie puszczaj±c ³opaty z rêki! I POWOLI!!! Zasysamy dot±d, a¿ s³yszymy, ¿e silnik "mlaska". Jak silnik nie sta³ kilka tygodni to starczy 4 - 6 obrotów na zassanie. Teraz nie zmieniaj±c ustawieñ, w³±czamy zap³on i zapalamy przerzucaj±c ¶mig³em energicznie przez kompresjê. Silnik za 2 - 5 razem powinien na chwilê zaskoczyæ i zgasn±æ. Teraz - wy³±czamy ca³kowicie ssanie, przepustnica tak na prê z±bków do przodu i zapalamy. Silnik powinien odrazu zaskoczyæ i przej¶æ do miarowej pracy. Po krótkim zagrzaniu - mo¿na startowaæ. Gdy silnik jest ciep³y lub niedawno pracowa³, wystarczy zacz±æ od zapalania na ssaniu.

I jeszcze jedno, jak odstawiamy samolot na d³u¿ej, nie wypalajmy zupe³nie paliwa w zbiorniku. Dobrze jest co kilka tygodni zassaæ silnik, tak by nie wysch³a membrana. Zostawmy wiêc odrazu na pe³nym gazie i ssaniu, a potem od czasu do czasu tylko kilka razy pokrêciæ ¶migie³kiem.

Nie wiem jaki masz ga¼nik. Ale zwykle jedna jest od sk³adu mieszanki, a druga od regulacji wolnych obrotów.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

U¿ytkownik "Piotrp_de" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Dziêki Piotrze za cenne informacje.

Czyli jednak mia³em niedok³adne wiadomo¶ci je¿eli chodzi o odpalanie silników benzynowych.

Je¿eli chodzi o ga¼nik - to jest zwyk³y membranowy z wbudowan± rêczn± pompk± ( taki gumowy prze¼roczysty kapturek na ga¼niku :-) ).

Gdy wstêpnie regulowa³em drug± iglic± - to przy pe³nym gazie mog³em regulowaæ maksymalne obroty. Jednak¿e im wiêksze obroty ustawi³em - tym bardziej mu³owato wchodzi³ na nie. Czy to normalne zjawisko ? Czy te¿ trzeba doregulowaæ pó¼niej ponownie iglic± od sk³adu mieszanki ?

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
Max

Tak siê sk³ada ¿e ostatnio regulowali¶my silnik Kryñka ZDZ40. Bêd±c zielonymi je¶li idzie o regulacjê ga¼nika modelarskiego benzyniaka (nie licz±c pi³ i podkaszarek), uda³o nam siê go wyregulowaæ w nastêpujacy sposób:

  1. Odkrêcamy obie iglice 1,5-2 obrotów
  2. Przelewamy silnik (tak jak poda³ Piotr)
  3. Otwieramy przepustnicê 1/8 do 1/4 (zaczynaj±c od najmniejszego otwarcia)
  4. Odpalamy silnik (je¶li nie odpala stopniowo zwiêkszamy otwarcie przepustnicy)
  5. Po odpaleniu dajemy rozgrzaæ sie silnikowi
  6. Zwiêkszamy otwarcie przepustnicy mniej wiêcej do 1/3-1/2 (je¶li silnik ga¶nie to znaczy ¿e ma za ma³o paliwa, odkrêcamy iglicê wolnych o 1/4 obrotu, je¶li wchodzi na obroty bez charakterystycznego pyrkniêcia odkrêcamy o 1/8 obrotu, je¶li pyrkniêæ jest ciut wiêcej to przykrêcamy o 1/8)
  7. Tak wyregulowane wolne obroty staramy siê jeszcze obni¿yæ przymykaj±c przepustnicê jednocze¶nie wykonuj±c regulacjê poprzez kolejne otwarcia przepustnicy (do 1/3-1/2)
  8. Stopniowo otwieramy przepustnicê do maxa, je¶li ga¶nie pod koniec to za ma³o paliwa - odkrêcamy iglicê wysokich. Je¶li nie zgas³ a mamy pe³ne otwarcie przepustnicy to teraz regulujemy tak by uzyskaæ maksymalne obroty i od tej pozycji odkrêcamy 1/16 do 1/8 tak by go lekko wzbogaciæ.

Uwaga!!! W silnikach benzynowych iglica wolnych obrotów wp³ywa równie¿ na wysokie, natomiast iglica wysokich nie wp³ywa na niskie, troche inaczej jak w metanolowym silniku.

Tak wyregulowany silnik pozwoli³ na bardzo majestatyczne przeloty z prêdko¶ci± 15-20 km/h (na opuszczonych klapach) jak równie¿ na pionowe wznoszenie na pe³nej mocy :D Model ma 2,4m rozpiêto¶ci i kilka ³adnych kilogramów masy startowej do tego ZDZ40 i ¶mig³o 22-8.

Reply to
Skazoo Bemowo RC

U¿ytkownik "Skazoo Bemowo RC" napisa³ w wiadomo¶ci news:e8jnnf$18m$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Dziêkujê za porady.

W weekend wezmê siê za ponown± regulacjê silnika.

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
Max

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.