[Narzędzia] mini młot

Witam Mam pytanie do modelarzy. Problem jest taki. Mam kółka zwinięte z drutu stalowego, fi 1,4, kółka mają średnicę wewnętrzną 12 mm. Potrzebuję każde kółko spłaszczyć, rozklepać jak kto woli, tak aby osiągnąć średnicę zewnętrzną około 17 mm, i mieć w miarę powtarzalne wyniki klepania. Takich kółek potrzeba kilka tysięcy. Młody robi z nich kolczugę. Każde kółko jest nawiercane i końce po sklepaniu są nitowane. Problem w tym, że klepanie kółek jest bardzo czasochłonne i niestety przy ręcznym obrabianiu mocno niepowtarzalne, i często kółka nie są równo sklepywane. A teraz pytanie, czy ktoś zetknął się z maszyną typu młot pneumatyczny, hydrauliczny ale w wersji mini? Czy może ktoś się spotkał z czymś takim? A może ktoś widział, robił, takie coś? Pozdrawiam Krzysiek

Reply to
Krzys59
Loading thread data ...

Witam Do uzyskania powtarzalnych rozmiarów, w grę wchodzi raczej rozwalcowanie, niz kucie. Spróbował bym poszukać zakładu zajmującego się przeróbką plastyczną i zlecił im tę robotę. Jeżeli w poblizu nie masz zakładów specjalistycznych, to szukał bym w ogłoszeniach typu : kowalstwo, lub regeneracja resorów samochodowych itp.

Reply to
PL_(N)_umber_One

Moze wykorzystać gotowe podkładki? Koszt podkładek to pewnie promil ceny rozwalcowania czegokolwiek.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Jeśli myślisz o sprężystych to bez szans, kosz duży i nie ten materiał, w tym wypadku jeszcze dochodzi efekt historyczności. A co znaczy wiesz sam z rozmów z redukcyjnymi :-) Z podobnych powodów odpadają zwykłe podkładki, zresztą jak nitować takie kółka. Cała zabawa polega na tym, że trzeba kółko z drutu rozklepać, końce mocniej rozklepać, tak aby na siebie nachodziły, potem je przewiercić i zanitować 1 mm drutem. Zabawy z tym co niemiara. Na taką kolczugę potrzeba kilka tysięcy kółek, więc sam rozumiesz, trzeba to jakoś zautomatyzować, 1 kółko - 10 s na rozklepanie, pół minuty na wiercenie i nitowanie, odpad około 3-5%. Licząc 15 tys kółek na małą kolczugę z długim rękawem łatwo policzyć ile czasu na to trzeba. No i przestałem się dziwić że kiedyś można było kupić wioskę za zbroję :-) Widzę że chyba nikt nie ma pomysłu na to, szkoda, ale nie tracę nadziei że może ktoś coś wie :-) Pozdrawiam Krzysiek "Doktorek"

Reply to
Krzys59

Pomysł ciekawy, tego nie brałem pod uwagę. Może powtarzalność nie jest tu najważniejsza, ważniejsze jest to że trzeba rozklepać 15-20 TYS kółek, a to trochę czasu zajmuje :-) Pozdrawiam Krzysiek "Doktorek"

Reply to
Krzys59

Witam

A jesli nie tak to moze po prostu prasa??? Zwykla prasa srubowa powinna dac rade a kosz takiej prasy jest naprawde niewielki nawet w zakupie... Jesli nie srubowa to hydrauliczna. W jednym i drugim przypadku ustawic odpowiednia sile i juz.... Jednak moze przemyslec nalezy wykorzystanie gotowych "podkladek" i postarzyc je...???

Pozdrawiam

Robert

Reply to
Bishop

Użytkownik "Krzys59" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ffvd1u$n06$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Witam. Myślę, że takie kółka powinny być wykonane z drutu uprzednio walcowanego (można to zrobić za niewielką opłatą np. u jakiegoś złotnika). Przewalcowany drut należy pociąć na kawałki o odpowiedniej długości, końce spłaszczyć na małej prasce śrubowej, potem zwijać je w odpowiednim przyrządzie i wiercić już zwinięte kółka. Uważam, że jest to najprostszy i najszybszy sposób na wykonanie takich kółek w domowych warunkach. Jednak bez zainwestowania w prasę (chociaż można ją pożyczyć od kogoś znajomego - jeśli taką posiada) oraz w przyrząd do zwijania kółek chyba nie da się tego zrobić. Pozdrawiam. B.

Reply to
Barto

Użytkownik "Barto" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:fg812v$bo8$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Może jeszcze niklowanie lub chromowanie? A gdzie prawda historyczna? :-) Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Si? Pan czepia Panie Kolego :-) A co brzydkie by by?o? Takie ?adne b?yszcz?ce. Krzysztof z Dobczyc

Reply to
Krzys59

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.