Projekt aluminium ? [troche długawe]

Witam tak od pewnego czasu chodzi mi pogłowie projekt aluminium. Poniewaz mam dostep do wycinarki laserowej zastanawiam się nad wykonaniem modelu konstrukcyjnego samolotu z aluminium zamiast balsy . I tak sobie gdybam ze zastosowanie durala pozwoli na zmniejszenie o połowe grubości elementów wykonanych z balsy pozatym wykonanie np zeber w formie szkieletowej (z dziurami w srodku ) zamiast pełnych przez co uzyskać mozna wagi prawie że identyczne do balsowych przy jednoczesnym zwiekszeniu sztywności. A w niektórych przypadkach nawet minimalne zmniejszenie wagi modelu w stosunku do balsowego. Według moich obliczeń w Mechanikalu w ekstremalnym przypadku na samym kadłubie mozna zystkac 1/3 wagi. Pozatym dostępne są juz na rynku kleje doskonale spajające ten materiał moze nie sa one szczególnie tanie ale do kosmiznie drogich też nie należą. (no bo chyba nie bede tego spawal chyba ;) I tak sie cały czas zastanawiam jakie są szanse powodzenia takiego projektu może ktoś juz coś takiego wykonywał ? Próbował ? Co wy na to ? Może jakiś chętny który chciał by uczestniczyć w projekcie i spróbował zbudować blizniaczy samolot bądz tez nie lot ;) Zainteresowanych zapraszam do dyskusji i na priv. Pozdrawiam Addriano Konin ZONE

Reply to
Addriano
Loading thread data ...

W CSM(Centralna Skladnica Modelarska) w Warszawie, wisi sobie -chyba ze ktos go juz wykupil- duzy model Wilgi na uwiezi(rozpietosc _chyba_ ~2m), ktora to wlasnie z aluminium jest zrobiona. Ciezkie to -podobno- jak cholera. No i niby na RC mozna przerobic =)

Reply to
Doman

Użytkownik Addriano snipped-for-privacy@konin.lm.pl> w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:cmni9n$j7r$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

I tu pojawiły się wątpliwości... jak cienkie/grube możesz (wg obliczeń) zastosować blachy aby uzyskać sztywność żeberka wykonanego z 2 mm balsy z nakładkami (od natarcia do spływu góra i dół) o przekroju 1,5 x 8 mm? ile będzie to ważyć? o kesonie albo balsowym klocku nie wspominając. porównaj klasyczny dźwigar pasowy ze wstawkami ...

Reply to
Renart F.

Użytkownik "Addriano" snipped-for-privacy@konin.lm.pl> napisał w wiadomości news:cmni9n$j7r$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Hej, Mam wątpliwości co do klejenia. I owszem widziałem testy profesjonalnego klejenia aluminium wytrzymalsze od nitowania. Ale tam były spełnione odpowiednie warunki i w czasie klejenia i przygotowania powierzchni i samych elementów. Powierzchnie klejone były tak głatkie i dopasowane że jakbyś między nie wode wkroplił to też by się nieźle przywarły. Jeśli Masz możliwości to zrób model i wypróbuj tak będzie najprościej. W ostateczności katastrofy modeli też są piękne ;)

Pozdrawiam Andrzej

Reply to
Andrzej

Zgadza się!!! Szczególnie cudzych ;-)

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

A wcale nie koniecznie jezeli mam rozbic model i ma wyniknąć z tego jakaś nauka to nie jest to az takie starszne. Zawasze po takiej kraksie mozna przeprowadzić analize zniszczonych elementów i wyciągnoąć wnioski na przyszłość ;) A tak pozatym to chyba cos takiego we mnie siedzi bo oddawna marze o rozbiciu fortepianu to musiał by byc efekt wizualny i dzwiękowy ;) Pozdrawiam Addriano

Reply to
Addriano

Nic trudniejszego, wystarczy ze podlaczysz odpowiednie ladunki z zaplonem na serwo i mozesz sobie taki fortepian odlaic nawet w powietrzu ;)

Reply to
Zdzisiu

Użytkownik "Addriano" snipped-for-privacy@konin.lm.pl> napisał w wiadomości news:cmsg0n$bp1$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Hej, miałem sąsiada, który mozolnie sklejał kartonowe modele samolotów z Małego Modelarza, żeby potem je podpalić i wyrzucić z 8 piętra. Mnie też osobiście się to wtedy podobało. W początkach naszej listy pamiętam ktoś wysadził zdalnie sterowaną łódkę na jeziorze. Pozdrawiam Andrzej.

Reply to
Andrzej

Nie nie no żeby była jasność tak budować modele tylko poto zeby je potem zniszczyc to nie dla mnie. Sam mam dość pokaźną kolekcje modeli kartonowych i jakoś nie wyfruneły jeszcze przez okno ;) Chodziło mi tylko o to ze jak juz sie rozbije model to nie trzeba nad tym rozpaczac i sie załamywac tylko wyciagać konstruktywne wnioski.

To chyba był jakiś kusownik ;)

A co do fortepianu to widział ktos moze plany takiego latajacego ?? ;) a tak na poważnie to zostanie to tylko w swerze marzen szkoda by mi było fortepianu.

Pozdro Addriano

Reply to
Addriano

Popatrz tu:

formatting link
się chce, to wszystko jest możliwe :-)

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Użytkownik Piotrp_de napisał:

to mi wyglada na plastik pomalowany metalikiem zwlaszcza wyglad zbiornika pod kadlubem na to wskazuje

ale przyznam ze efekt niesamowity :)

Reply to
AlexY

Nic podobnego...Widzialem gdzies juz Corsaira F4 zrobionego z aluminium przez jakiegos zboczonego japonca ;-) Model wygladal oblednie ( tez taka konstrukcja gola ) Malo tego..wszystkie ciegna, i to co ma sie ruszac- bylo ruchome i dzialalo....doslownie wszystko....;-)

Reply to
armania

Użytkownik snipped-for-privacy@op.pl napisał:

hie hie :) w koncu ktos wykonal machine do zmniejszania materii :) zapewne to byl oryginal przepuszczony przez te maszyne :)

Reply to
AlexY

Marzenia trzeba realizowac:

formatting link
nie wiem czy to by nie byla zbrodnia :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.