Silnik z CD-ROM bez magnesów neodymowych

Witam

Mam pytanko czy ktoś w ramach zabawy próbował uruchomić przeróbkę silnika z CD-ROM ale bez wklejenia magnesów neodymowych? Wczoraj zacząłem przerabiać taki silnik i na razie tylko go przewinąłem i czekam na paczkę z magnesami. Jednak ciekawość przeważyła i podłączyłem taki nie do końca gotowy silnik wykorzystując na razie nie usunięty oryginalny magnes, tyle że taki silnik wcale nie chce się kręcić nawet bez obciążenia jedynie słychać wyraźne "popiskiwanie".

To co coś źle nawinąłem (choć uzwojenie 2 razy sprawdzałem i na kierunek na zwarcie) czy może kontroler nie chce współpracować z silnikiem, a może po prostu te silniki działają tylko z wklejonymi magnesami neodymowymi.

pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja
Loading thread data ...

Może niewłaściwa liczba biegunów? Wsadź wirnik w torebkę foliową i posyp opiłkami. Zobaczysz jak rozkłada się pole magnetyczne. Torebka po to aby nie "zabrudzić" magnesu opiłkami.

Reply to
PitLab

Ja sprawdzałem w ten sposób silnik i zadziałał na zwykłych magnesach ale to nie oznacza że każdy tak zadziała :-( Zwykle oryginalny magnes jest w postaci jednego kawałka i nie widać jak ma położone bieguny. Zrób tak jak radzi Piotrek to się tego dowiesz. Typowy stosunek zębów rotora do biegunów to 3:4 i wielokrotnosci. jezeli jest taki to powinien ruszyć, jeżeli inny to może mieć problemy. Zyczę powodzenia.

Reply to
Teos

Użytkownik Totylkoja napisał:

Witam Jestem właśnie w fazie testów różnych silniczków. Na jednym z nich o parametrach: stojan ilość zębów = 9 średnica = 20mm grubość = 7mm uzwojenie - gwiazda, DNE0.35mm, 15zw/ząb (tak na oko ;-) wirnik średnica zewnętrzna = 24mm magnes oryginalny 12-biegunów

z regulatorem własnej konstrukcji przy zasilaniu 8xKAN1050, śmigło GWS EP-8040 przy prądzie ok 6,5A mam 250g ciągu. Silnik na hamowni dość mocno się nagrzewa. Prób w locie jeszcze nie robiłem.

Pozdrawiam Grzegorz

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Witam. Kiedyś -dawnoooooooo... zrobiłem sporov prób z takimi silnikami -(chyba pierwszy w polsce zrobiłem przeróbki cd :) wnioski -silniki na zwykłych magnesach chodzą dość pewnie powyżej 20 zwoji na ząb (gwiazda) mniej zwoji -to róznie bywa -są problemy z współpracą z wieloma reglami -poniżej 15 zwoji z reguły nie rusza... Dodatkowo dodam,że nie ma sensu robić silników na zwykłych magnesach -kaprysne toto -a osiągi na poziomie zwykłych szczotkowych... -a regle sporo droższe niż do szczotkowych... Jesli już -to na zwykłe magnesy mniejsze śmigła do około 6x3" -na zwykłych magnesach silnik cd ma mały moment! -śmigło np gws 8x4" bardzo go przeciąża - silnik bierze duzy prąd -przegrzewa się -a śmigło kręci słabiutko :( (lub wcale) więcej wiedzy o amatorskich bezszczotkach patrz forum Alexa

-lub patrz "RC przeglad modelarski" 2/2006 chyba będzie też w 3/2006 i pewno dalej jeszcze jeden artykuł będzie... (mojego autorstwa zresztą wszystkie trzy... ;) pozdrawiam. Witek

Reply to
wit0

Użytkownik snipped-for-privacy@poczta.onet.pl napisał:

Możliwe. Mój regler startuje bez najmniejszego problemu, ale jego konstrukcję optymalizowałem do silniczków z oryginalnymi magnesami (oczywiście silnik z neodymkami rusza równie gładko).

J.w. na moim reglu nie kapryszą tylko kręcą jak im się każe :-) Co masz na myśli pisząc <osiągi> ? maksymalny ciąg ? Silnik z CD jest dość lekki. Mój waży ok 25g (z kołpakiem i śmigłem 8x4 waga wynosi 35g) Moja 400-tka z tym śmigłem waży równo 100g.

Próby robiłem na śmigłach GWS EP6030, EP7035 i EP8040. Z tym ostatnim śmigłem ciąg był największy. Przybliżone osiągi.

EP6030 170g 11000RPM 4,7A 36.2g/A EP7035 185g 9200RPM 5,5A 33.6g/A EP8040 235g 7000RPM 6,5A 36.1g/A

[g/A] - gram na amper :-) to taka moja śmieszna jednostka pozwalająca oszacować sprawność napędu ;-) Każde śmigło wymagało innego timmingu dla maksymalnego ciągu. Ze śmigłem EP6030 silnik wydawał się wręcz niedociążony.

Wiedzy na temat silników BLDC mam naprawdę sporo i wygląda mi na to, że fabryczne regulatory do silników modelarskich są zaprojektowane do silnych magnesów i nie radzą sobie ze znacznie słabszym sygnałem zwrotnym indukowanym w uzwojeniach. Amplituda tego sygnału jest proporcjonalna do indukcji magnetycznej, prędkości z jaką magnes przesuwa się nad cewką i ilości zwojów. Słabszy magnes i mniejsza ilość zwojów robią swoje :) Problemem może być również znacznie większy czas demagnetyzacji (w silniczku z oryginalnymi magnesami dochodzi on do

100us, a w silniku z neodymkami, który miałem okazje testować nie przekracza 20us pod pełnym obciążeniem). Regler fabryczny może w takich przypadkach mieć problemy z prawidłową komutacją.

Pozdrawiam Grzegorz

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Grzegorz Kurczyk napisał:

przydaloby sie dorobic zaleznosc od napiecia zasilania, ewentualnie g/W liczyc :)

Reply to
AlexY

Użytkownik Totylkoja napisał:

uruchomiłem bez przewijania i na oryginalnych magnesach 3 silniki:

  1. cd-rom jakis tam
  2. od streamera 12 zebow
  3. od stacji dyskow 3,5

wszystkie sie krecily, tylko od streamera czasem mial problem ze startem nie mierzylem ich ciagu, nawet smigiel nie zakladalem ale slabiutkie byly, na pewno slabsze od przerobki cd

Reply to
AlexY

Użytkownik AlexY napisał:

Dlatego napisałem, że to taka "śmieszna jednostka" ;-) Poprostu w chwili pomiaru miałem podłaczony tylko amperomierz :-) Oczywiście g/W jest bardziej adekwatny.

P.S. Neodymki są już w drodze. Zobaczymy ile wtedy da się wycisnąć.

Pozdrawiam Grzegorz

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.