Dobór silnika i prądnicy do agregatu

Witam,
W jaki sposób dobrać silnik spalinowy do agregatu? Konkretnie chodzi mi o
moc, jaka można uzyskać z danego silnika przy określonych obrotach.
Założenie - silnik spalinowy przy 1500 obrotów daje moc np. 50 KW czy
prądnica może mieć moc max np. 70 KW i po prostu nie będzie pracować na
maksymalnym obciążeniu? Czy należy dobierać prądnice do mocy silnika przy
określonych obrotach? Druga kwestia, zakładając tak jak poprzednio 50 KW
mocy przy 1500 obrotów/min, czy warto zastosować wtedy słabszą prądnice np.
40 KW tzn., aby tyle mocy było pobierane, ze względu na trwałość silnika?
Pozdrawiam
Reply to
CRAY
Loading thread data ...
Moze.
No wiesz - po co ci agregat wiekszy, ciezszy, drozszy ..
no coz, podstawowa zasada dopasowywania - jesli potrzebujesz 40kW pradu, to daj 50kW pradnice i 55-60kW silnika [pamietaj o sprawnosci pradnicy] Silnik bedzie lepiej pracowal, mniej palil !, generator nie bedzie sie przegrzewal itp.
Jesli 40kW potrzebujesz chwilami, to arytmetyka sie zmienia.
J.
Reply to
J.F.
Witam,
Dzięki za odpowiedz, interesuje mnie jeszcze jedna kwestia mianowicie obrotów silnika spalinowego. Zakładając ze prądnica musi mieć ok. 1500 obr/min należałoby albo "ustawić" tyle na silniku ew zastosować przekładnie. W pierwszym przypadku - 1500 obr - wydaje mi się ze jest to za mało jak na silnik benzynowy - co innego diesel, ale zakładamy benzynę. Czysto teoretycznie zakładając ze moc prądnicy jest stała i wynosi np. 25 KW, czy lepiej jest przygotować silnik i przekładnię, aby pracował, np. z prędkością 3000 obrotów (zakładamy ze jego moc maksymalna wyniesie wtedy np 50 KW) czy np. 2000 obrotów i moc max 35 KW? Wiadomo ze biorąc pod uwagę żywotność silnika lepiej ustawić wyższe obroty, ale interesuje mnie tez kwestia spalania. Czy może, znając wykres, dobrać obroty w okolicach maksymalnego momentu obrotowego? Może ktoś się orientuje jak wygląda zużycie paliwa przy niezmieniającym się obciążeniu a zwiększanych obrotach? Zdaje sobie sprawę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ale chodzi generalnie o sprawność przemiany paliwa na moc na zaciskach prądnicy.
Pozdrawiam
Reply to
CRAY
CRAY napisał(a):
No to zakladasz reduktor 2:1 i masz okolo 3000 obr - blisko momentu maksymalnego przecietnego benzyniaka trakcyjnego. Ale i tak powinienes wyjsc od innej strony: Dobrac taki silnik aby pracowal pod maksymalnym obciazeniem z obrotami maksymalnego momentu. I dopiero wtedy dobrac reduktor. Przy czym lepszy bylby reduktor pracujacy bez poslizgu.
Tego sie dowiesz z wykresu charakterystyki silnika.
A co to znaczy wyzsze obroty? Na pewno na obrotach biegu jalowego pracowac nie bedzie ;) ale co masz na mysli?
Zwykle w okolicach Mmax jest najnizsze jednostkowe zuzycie paliwa g/kWh. Tego tez najlepiej dowiesz sie z wykresow konkretnego silnika :)
Zwykle rosnie? :)
To jeszcze zastanow sie, z jakim obciazeniem bedzie przewaznie pracowac ten agregat? Mozesz brac dwa silniki o zblizonej mocy, z ktorych jeden bedzie ekonomiczniejszy pod mniejszym obciazeniem (powiedzmy pod obciazeniem 50%) a drugi z tak malym obciazeniem bedzie marnotrawil paliwo, za to dociazony na maksa bedzie mial mniejsze zuzycie jednostkowe od tego pierwszego. Generalnie podstawa przy tego rodzaju opracowaniach IMO sa wykresy charakterystyki mocy, momentu, jednostkowego zuzycia paliwa. Przy czym te wszystkie krzywe potrafia sie dosc znacznie zmieniac w zaleznosci od obciazenia silnika :)
Reply to
zbigi
CRAY napisał(a):
Niekoniecznie - musisz znać charakterystykę M(n) silnika spalinowego. We współczesnych silnikach benzynowych jest tak, że 90% momentu maksymalnego jest osiągalne w dosyć szerokim zakresie obrotów, np. od 2000-3500 1/min, gdy Mmax jest dla 3000 1/min. Zbijając obroty przekładnią ( na takie moce ) i tak stracisz parę % na sprawności, które ew. zyskałbyś na sprawności silnika.
Reply to
PeJot

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.