Jak przeciąć rurkę szklaną

Jak przeciąć rurkę szklaną lub probówkę tak aby były równe krawędzie może ktoś zna sposób

--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
Witam,
Z tego co pamiętam to chyba wlewa się do takiej rurki olej (do poziomu, w którym ma być ucięta), a następnie do tego oleju wsadza się rozgrzany do czerwoności drut/pręt. Olej jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i natychmiast po włożeniu drutu przekazuje energię cieplną do otaczającej rurki powodujac rozszerzanie się szkła czego następstwem jest pęknięcie dokładnie w miejscu gdzie kończy się poziom oleju.
Jeśli się mylę to proszę grupowiczów o autopoprawkę ;-)
Pozdrawiam Bart
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
Inny sposób to jeden raz owinąć sznurkiem rurke tak aby końce sznurka były po przeciwnej stronie. Następnie wraz z kolegą pociągając za końce sznurka w przeciwne strony spowodować rozgrzanie sie rurki w miejscu gdzie sznurek ślizga się po rurce . Gdy temperatura wzrośnie znacznie - zanurzyć rurkę w zimnej wodzie . Bardzo ładnie się ucina

Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Oplatasz rurkę sznurkiem w tym miejscu w którym chcesz ją obciąć. Szybkim ruchem sznurka powodujesz rozgrzanie miejscowe rurki. Teraz pod kran z zimną wodą. Rurka powinna pęknąć w miejscu rozgrzanym przez sznurek. Kiedyś tak obcinałem rurki bawiąć się w "Małego chemika". Powodzenia Pawl
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

ktoś

Cześć Należy w miejscu przecięcia rurkę okręcić sznurkiem nasączonym denaturatem i popalić. Po kilkudziesięciu sekundach grzania zdjąc sznurek i polać miejsce nagrzane zimną wodą. Pęknie w podgrzanym miejscu. Grubość sznurka i czas grzania należy dobrać robiąc kolejne próby. Im grubsza ścianka rurki tym efekt pewniejszy. Pozdrawiam Jacek
--
Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl

Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

może
i
miejsce
Z metod termicznych podpowiem jeszcze jedną - elektryczną: nagrzewanie drutem oporowym i szybkie studzenie. W tn sposób precyzyjnie regulujesz miejsce, czas i temperaturę grzania. Metoda mechaniczna: naciąć rysę nożem do cięcia szkła. Rysa na 1/4 obwodu powinna być wystarcająca. Położyć na krawędzi stołu rysą do góry i zdecydowanym ruchem złamać rurę - powinna pęknąć wzdłuż rysy. Metoda cięcia w dużej mierze zależy od średnicy i grubości rury. Do cienkościennych lepsze będą metody termiczne, do grubościennych łamanie.
Tak czy inaczej warto poćwiczyć bo cięcie nie zawsze wychodzi optymalne za pierwszym razem. Ćwiczenia oczywiście w rękawicach, najlepiej skórzanych - szkoda rąk. Jeżeli masz pod ręką okulary to na pewno nie zaszkodzi. Ryzyko odprysków jest niewielkie, ale ostry okruch szkła w oku to średnia przyjemność.
Po przecięciu nigdy nie uzyskasz gładkiej powierzchni. Znam dwie metody wygładzenia krawędzi: szlifowanie i obtapianie. Szlifuje się na mokro na drobnym ścierniwie. Ja praktykowałem na osełce do ostrzenia noży. Koniecznie musi być na mokro, najlepiej pod wodą - nie pryska szkło. Można zeszlifować nawet kilka mm szkła więc tą metodą można usunąć grube nierówności krawędzi. Żeby krawedź była obła i nie miała karbów osłabiających ja mechanicznie warto ją obtopić. Uzyskuje się wtedy jednolitą krawędź z lekkim pierścieniem. Obtopiona rura jest znacznie bardziej wtrzymała mechanicznie i milsza w dotyku. Zwykłe szkło sodowe spokojnie obtopi się nad palnikiem kuchenki gazowej. Powoli nagrzewsz rurkę obracając ją i wykonując koliste ruchy nad płomieniem. Gdy szkło rozgrzeje się jego krawedzie zaczynają lekko świecić na czerwonkawy kolor. Będzie widać gdy krawędzie zaokrąglą się zrobią się błyszczące. Ogrzewamy nad płomieniem, lub w jego utleniającej części - tej górnej pomarańczowej lub bezbarwnej a nie redukującej: wewnętrznej niebieskiej. Szkło słabo przewodzi ciepło, więc jeżeli rurka ma przynajmniej 15cm długości spokojnie da się utrzymać w palcach bez żadnych rękawic ochronych. Po obtopieniu studzi się trzynając jeszcze chwilę wysoko nad płomieniem potem już tylko w powietrzu. Nie wolno studzić szybko ani kłaść na dobrze przewodzace ciepło materiały bo to generuje niepotrzebne naprężenia w szkle.
Do eksperymentów polecam rurkę fermentacyjną do wina. Po kilku próbach będzieszo brabiał szkło jak plasteline :-)
--
Piotrek
http://www.pitlab.pl /
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Polytechforum.com is a website by engineers for engineers. It is not affiliated with any of manufacturers or vendors discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.