kolo zebate - obliczanie modulu

Wzor a propos ktorego mam pytanie znajduje sie na tej stronie:

formatting link
brzmi on tak: Mo = (M*Kp*Kv)/Ke gdzie Kv = 1,5; Ke = 1; Kp = 1,1;

Co oznaczaja Kp, Kv, Ke ? I dlaczego przyjmuja takie a nie inne wartosci? Z jakichs tablic?

Pozdrawiam

Reply to
venioo
Loading thread data ...

venioo napisa (a):

Kp to wspó czynnik uwzgl dniaj cy zmienno obci enia. Kp=1,1 to taka rednia warto (110%) obci enia nominalnego. Taka zachodzi ( rednio) w nap dach np lekkich d wignic pracuj cych przez

1/3 doby, czy w nap dach posuwu obrabiarek. Jak przek adnia pracuje w a cuchu kinematycznym nap du np. prasy to Kp= 2. Tak podaj dla u rednionych warunków pracy tebelki, tablice, w podr cznikach PKM-u dla technikum.

Kv to wspó czynnik uwzgl dniaj cy wp yw pr dko ci obwodowej i dok adno ci wykonania zaz bienia. Kv = 1 + (v / vo) dla v< 20 m/s a jak v>20 m/s to Kv = 1 + (v / vo)^1/2; vo za ma wymiar w m/s i warto ci liczbowe zale ne od dok adno ci wykonania ko a ( w cz ci dotycz cej zarysu).

3- dla pospolitych, 6 - dla dok adnych, 10 - dla bardzo dok adnych. Taki wspó czynnik uwzgl dniaj cy obci enie z ba od pr dko ci zachodzenia zmian i amplitudy tego . ( Drgania i rezonanse) Te w tabelkach, PKM-u dla technikum.. Ke- cz ciej K\epsilon, to uwzgl dnienie liczby przyporu .

Z pozdrowieniami. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Przepraszam za literówkę. Coś "padło" w klawiaturze ? Pisząc miałem dobry tekst. Usterki zauważyłem po wysyłce. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

snipped-for-privacy@gmail.com naskrobał(a):

Wina Google Groups, coś tam mają skopane z kodowaniem PLiterek. Nie przejmuj się tym. Po prostu pisz bez polskich znaków jak za starych czasów, albo przez normalny czytnik.

Pozdrawiam,

Reply to
Doc

snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Nie ma za co, literowka nieistotna, wazna zawartosc merytoryczna :) Jeszcze raz dzieki :) Pytanko: w dzisiejszych czasach mozna zalozyc wieksza dokladnosc wykonania elementow (kol zebatych) przekladni, niz jest to uwzglednione w podrecznikach z lat 60-70? Czy moze nikt nie zwracal na to uwagi i dalej dokladnosc wykonania jest jaka byla?

Reply to
venioo

venioo napisał(a):

To też lepiej posługiwać się nowszymi podręcznikami, np PKM pod red.Marka Dietricha. A do Wiki nie trzeba mieć nabożnego stosunku. Reszta z sugestiami poszła na priv. Sugestie dotyczą autora. Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Mysle ze metody masowej produkcji sa niewiele lepsze.

Chociaz .. silniki samochodowe nie wymagaja juz docierania :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.