Badanie na modelu -jak zacząć.

Witam. Czy ktoś z grupowiczów ma jakieś informacje na temat ogolnych zasad przeprowadzania badań na modelach. Model dość dużego urządzenia miałby zasymulowac jego działanie i ekperymantalnie zbadac pewne własnosci (siły, przepływ substancji itp). Jak sie najlepiej zabrać do takiego procesu ? Domyślam się że nie wystarczy zrobic model w skali a potem po prostu "przemnożyć" wyniki. Chodzi o właśności czysto mechaniczne. Nie wygooglałem nic sensownego.

Reply to
dooh
Loading thread data ...

dooh napisał(a):

Zacznij od : Ludwik Muller, Teoria podobieństwa mechanicznego, (ja mam WNT z 1961 r) i Ludwik Muller, Zastosowania analizy wymiarowej w badaniach modeli ( Biblioteka naukowa Inżyniera, PWN , W-wa 1983). Proste, podejrzewam że miałeś na myśli propocjonalne, przeliczenia wyników z modelu na obiekt nie zawsze są prawdziwe. u w nazwisku jest z "dwiema kropeczkami" nad literą u. Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

dooh pisze:

Nie wiem na ile to ma sens w przypadku jaki chcesz badac (jak skomplikowana jest maszyna), ale wspolczesnie modele bada sie na komputerze w programach symulacyjnych. Zeby wymodelowac dzialanie jakiejs maszyny nalezy najpierw dokladnie przemyslec jakie procesy w niej zachodza i jakie sa relacje miedzy nimi. Pozniej tworzymy schemat modelu. Ja najczesciej widzialem takie schematy robione w Ansys-ie, jutro jak sobie przypomne nazwe drugiego programu to tez podam. I tu pytanie: czy oplaca sie uczyc jakiegos programu zeby to zrobic.

Reply to
venioo

No wlasnie mi sie przypomnialo: drugi program to modul do MatLab-a: SimuLink sie nazywa.

Reply to
venioo

venioo pisze:

ten drugi progam to penie abaqus. a to czy warto sie uczyc programu zalezy glowanie od zlozonosci zagadnienia jakie chce sie modelowac.

pozrawiam

Reply to
Artek

venioo napisał(a):

I tu jest ten pies pogrzebany. Te relacje! Bez podkładu teoretycznego o zachodzących zjawiskach nie ma co modelować komputerowo. Najpierw trzeba coś wiedzieć a później zacząć robić. Nabożny stosunek do "programów" już istniejąsych nie jest właściym zachowaniem inżyniera. Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.