Wiertło do tworzywa sztucznego

Witam !

Mam pudełka wykonane z ABSu. Problem pojawia się przy wierceniu w nich otworów o większych średnicach np. 10 mm. Przy zastosowaniu popularnego wiertła do metalu tworzywo się topi. Czy wiertła o oznaczeniu NWMc będą odpowiednie do wykonywania otworów w tworzywie sztucznym ? Gdzie w Warszawie można kupić takie wiertła w ilościach detalicznych ?

Paweł

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

Pewno tępe masz to wiertło i za duże obroty wiertarki. ABS to mięciutkie tworzywo. Wiertło z klamkowej stali będzie za dobre. Sposób z ciągłym kupowaniem nowych wierteł z wyjątkiem straty kasy nic nie daje. Naucz się ostrzyć wiertła. Tomek

Reply to
Tomek

Tomek napisał(a):

Potrzebne jest wiertło do wykonywania otworów o ładnych krawędziach. Mam kilka wierteł specjalnie zaszlifowanych do tworzywa. Jednak ten zabieg wykonywany ręcznie jest bardzo mało powtarzalny. Tylko nieliczne tak przerobione wiertła nadają się do użytku. Część topi tworzywo a inne wyrywają z niego kawałki. Jednak klika narządzi udało się tą metodą zrobić. Otwory wykonane przy ich pomocy są idealne. Tak więc to raczej kwestia odpowiedniego wiertła.

Paweł

Reply to
Paweł

To popatrz czym się różnią te wiertla co dobrze wiercą od tych co źle wiercą. Czy to takie trudne żeby samemu wymyślić. Tomek

Reply to
kogutek44

Paweł pisze:

A moze by tak jakies chlodzenie uzyc? Chociazby woda?

Reply to
venioo

snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Inny jest kąt pod jakim jest zaszlifowane ostrze wiertła. Jednak przy pomocy zwykłej szlifierki bardzo trudno jest przerobić "zwykłe" wiertło na wiertło do tworzywa. W praktyce więc ostrza tych moich wierteł w różnych miejscach mają różne kąty. W zasadzie więc tylko przez przypadek wykonując kolejne próby udało się uzyskać właściwe narzędzie. Zakładam jednak, że odpowiednie wiertła można kupić. Nie wiem tylko czy typ NWMc będzie optymalny.

Paweł

Reply to
Paweł

A probowales moze wiertel do drewna ? Takich z dosc fikusna koncowka.

J.

Reply to
J.F.

kupowaniem

wiertła.

I myślisz że jak kupisz oryginalne wiertło to będzie naostrzone tak jak Tobie to w sposób przypadkowy wychodzi. Przy jakich obrotach wiercisz. Ja nie pamiętam kiedy ostatnio otwory wierciłem na obrotach większych niż jakieś 300/min. średnice od 4 wzwyż. Materiały do wiercenia rożne. Materiał zawsze umocowany. Bo jak nie umocowany to dziury wychodzą. Wiertło ostre. Tomek

Reply to
Tomek

Myślę, że tak. Podobny problem miałem z wykonywaniem otworu o kształcie fasolki frezem palcowym 3 mm. Kupiłem w końcu odpowiedni frez do tworzywa (dwupiórowy) i teraz wszystko wychodzi idealnie.

Zobacz na taką tabelkę:

formatting link
ł

Reply to
Paweł

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@neostrada.pl napisał w wiadomości news:f9575c$pd0$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Nie mam pojęcia, ale spróbuj wierteł do drewna i małych obrotów.

J.

Reply to
Jarek P.

Wiertła NWMc sa przeznaczone do miedzi czy aluminium czyli mialy by sie nadawac rowniez do ABS-u. Co do topienia to zalezy to glownie od obrotow a takze od ostrzenia wiertla. Jesli masz problem z ostrzeniem wiertel to popros o pomoc kogos kto zajmuje sie tym na codzien. Wbrew pozorom nie jest to taka latwa sprawa. Wietlo w detalu kupisz w kazdej firmie ktora handluje narzedziami.

Boguslaw Zajac

Reply to
konstruktor

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.