"prześwietlanie" spoin rurociągów

Witam, piszę i pytam: Szef zastrzelił mnie (i nie tylko mnie) pytaniem: jak rurociąg jest spawany, to ciach go rentgenem i po sprawie - widać co w środku połączenia rur. A co się robi w przypadku spoin doczołowych rurociągu np. Dn 250 mm PE SDR 11? Jak w sposób nieniszczący sprawdzić jakość spoiny? Jest to problem dlatego, że mamy mało czasu na odpowiedź - zaledwie parę dni. Podobno w Warszawie taśmowo sprawdzają rurociągi tłoczne z PE. A więc teraz pytanie: Jak sprawdzić tanio i szybko sprawdzoną metodą w sposób nieniszczacy spoinę doczołową w rurociągu z PE(chodzi o przewód tłoczny ze sporej przepompowni ścieków komunalnych prowadzony przez obszar szkód górniczych, więc jakość połączeń jest raczej istotna).

pozdrowionka zairazki

Reply to
zairazki
Loading thread data ...

Zadaj to pytanie producentowi rur albo urządzeń do łączenia. omek

Reply to
Tomek

A próby ciśnieniowe to nie sprawdzą jakości spoin?

Taśowo to mają w magazyne Wavinu w Buku (np)

Może próbą ciśnieniową?

Reply to
Łagoda

Użytkownik Łagoda napisał:

No właśnie nie bardzo. Próba ciśnieniowa sprawdzi spoinę na tu i teraz. Nie uwzględnia upływu czasu. A teren jest ruchliwy bo są szkody górnicze. I taki bardziej felerny zgrzew może rozlecieć się szybciej niż reszta świata. I jak na oględzinach wyjdzie, że zgrzew był felerny, to mogą być poważne kłopoty z odszkodowaniem z kopalni za uszkodzenie infrastruktury. Stąd propozycja zbadania zgrzewu metodzmi nieniszczącymi, najlepiej wprost w wykopie.

To pewnie sprawdzają jakość rur - z tym miewają problemy nawet najwięksi producenci. A tu chodzi o zgrzew, a nie rurę. I jak plotka niesie ponoć stolica sprawdza spoiny, bo jak chodzi o inwestycje dofinansowywane z UE, to z biurokratami nie pogadasz. Więc lepiej podmuchać na zimne i zapytać. Więc pytam.

[...]

Tak więc pytanie nadal otwarte - czy ktoś wie, jak REALNIE sprawdzić jakość spoiny PE SDR 11 Dn 250 na przykład, wprost w wykopie, tak jak to robi się prześwietlając, rentgenem na przykład, spawy elementów stalowych, na przykład rurociągów.

pozdrowionka zairazki

Reply to
zairazki

Użytkownik "zairazki" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d99s7o$50u$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Witam, A może Panowie z Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach coś poradzą ? Próbowałeś zasięgnąć tam info? Pozdrawiam

Reply to
Robert

zairazki napisał:

Dla plastykowych rur jedyna sensowna metoda to chyba badanie ultradźwiękowe. Jest wiele firm, które badania takie robia, ale w tym przypadku trzeba znaleźć kogoś, kto ma odpowiednie doświadczenie.

Metalowe rurociągi też się tak testuje, ale badania rentgenowskie lub przy pomocy promieniowania gamma mają dla metalowych rur też duży sens. Dla plastyku to juz. jest mało realistyczne (za mała gęstość, wady nie te).

W razie czego oferuję pomoc.

Pozdrawiam Wieslaw Bicz

---------------========== OPTEL sp. z o.o. ===========---------------

------===== R&D: Ultrasonic Technology/Fingerprint Recognition ====------ ul. Otwarta 10a PL 50-212 Wroclaw Tel.:+48 71 3296854 Fax.:+48 71 3296852

--------==== mailto: snipped-for-privacy@optel.pl -=-

formatting link
====-------

Reply to
Wieslaw Bicz

Użytkownik Wieslaw Bicz napisał: ...

Dzięki. Te ultradźwięki wyglądają sensownie. Spróbuję poszukać jakichś konkretów, bo jak na razie nie mam odpowiedzi od kogoś, kto miałby jakieś bezpośrednie doświadczenia. Dziękuję wszystkim, którzy próbowali pomóc. Idę jutro przed oblicze szefa mojego szefa i zobaczymy, co będzie.

pozdrowionka zairazki

Reply to
zairazki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.