Mierzenie czasu, wyścigi, aktualizacja

Cześć

Poprawiłem program OM- CPomiar - teraz działa też pod Win XP, 2000... Może komuś się przyda (freeware)...

Co to właściwie jest? OM- CPomiar 1.1 to prosty program służący do pomiaru czasu, przy wykorzystaniu portu LPT. Dzięki tej aplikacji możliwe jest np. tworzenie wyścigów zdalnie sterowanych pojazdów. Wystarczy, że zrobisz dwie proste bramki (start i metę) a już będziesz mógł się ścigać - mierzeniem czasów, tworze- niem tabelki, historii przejazdów itp. zajmie się program.

Więcej informacji, screen i download na stronie

formatting link

Ten drugi program (OM- Pionier, do sterowania czołgiem, autkiem...) poprawię najprawdopodobniej jutro - póki co działa na Win 9x)

Reply to
OM
Loading thread data ...

Użytkownik "OM"...

Opis brzmi zachęcająco. Chyba po feriach (czyli w marcu) się skuszę i przeprowadzę próby, zwłaszcza, że hardware może być na początek nieprzyzwoicie prosty.

Pozdrawiam,

Kaper

formatting link

Reply to
Kaper

Użytkownik "OM" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:cuahgk$so4$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Cześć, napisz w paru zdaniach jak zbudować takie bramki ? Szczególnie interesują mnie takie bramki "powietrzne", w przestrzeni, do mierzenia czasu latającym. Bo moim zdaniem do takich lotniczych zastosowań bez dwu kamer na statywach się nie obejdzie.

Pozdo Andy.

Reply to
Andrzej

Cześć

Cytat z pliku readme programu: "Aby móc mierzyć czas musisz skonstruować 2 banalne bramki: start i metę. Jak takie bramki wykonać? Aby zrobić start musisz połączyć kabelkiem pin 12 LPT z pinem masy (np. 18), żeby zrobić metę musisz połączyć kabelkiem pin 13 i pin masy (może to być również 18). Chodzi o to by takie połą- czenie kabelków dało się łatwo przerwać. Gdy np. zdalnie sterowany samochód przerwie linie startu zacznie się pomiar czasu, gdy przerwie linie mety, przejazd zakończy się i po- miar zostanie wstrzymany. Ważna uwaga! Tylko piny 12 i 13 mogą być gdzieś podłączone - dopilnuj by żadne inne nie zwierały się w żaden sposób. Hmm, już wiesz jak zrobić bramki. A jak się ścigać? - To bardzo proste. Gdy ustawisz obie bramki (połączysz piny z masą) zapali się zielony kwadracik. Upewnij się, że bram- ki nie rozłączą się samoczynnie i jeśli nic takiego nie grozi to naciśnij przycisk "Niegotowy". Zmieni on wtedy na- pis na "Gotowy" i od tego momentu gdy przerwiesz linię startu rozpocznie się liczenie czasu. Reszty nie będę opi- sywał bo obsługa programu jest naprawdę prosta."

No cóż to jak zrobisz bramkę nie jest dla programu istotne (dla niego ważne jest tylko jaki sygnał dochodzi do 2 pinów portu LPT). Możesz zrobić jakąś fotokomórkę itd. Co do samolotów - no tu faktycznie jest większy problem... Za to jeśli zamierzasz ścigać się jakimś lądowym pojazdem to wystarczy bramka zrobiona z 2 drucików - prosta jak budowa cepa...

Reply to
OM

Użytkownik OM napisał: [..]

widze 2 rozwiazania

  1. fotokomorka ale trzeba by dokladnie trafic coby nad nia przeleciec
  2. czujnik akustyczny wykozystujacy efekt dopplera, ale to by trzeba skonstruowac i mozna oszukac..

rozwiazania wykorzystujace kontakt fizyczny odrzucam ;)

Reply to
AlexY

Użytkownik "AlexY" <alexy@irc.-cut_this-.pl> napisał w wiadomości news:cucan5$r4b$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Cześć, pytam bo organizujemy już po raz kolejny Mistrzostwa Polski F3B, a te szybowce latają na bazy w konkurencji na odległość i prędkość i tak liczę na jakiś genialny wynalazek żeby uprościć, zautomatyzować pomiar.

A że jestem fanem również lekkiej-atletyki bo miałem w swoim życiu "epizod sprinterski" w klubie Warszawianka z zazdrością patrzę na pokazywane klatki filmowe analizujące kto i w jakim czasie przekroczył metę, albo nawet zwykłe wyścigi łodzi wioślarskich kiedy osada czy kajak przecina linię mety rozlega się automatyczny dźwięk itd. Nawet na relacji ze skoków np. z Japonii na ekranie są wmiksowane linie odległości. Ale co tam nawet na przyzwoity zegar sportowy który by się przydał np. f-m Omega taki ruchomy stojący na stadionie przy bieżni nie ta skala finansów, ale może to i dobrze bo przynajmniej nadal sport modelarski ma ludzką twarz a nie tylko doping i pieniądze. Pozdro Andy.

Reply to
Andrzej

Użytkownik Andrzej napisał: [..]

[..]

w budzecie przecietnego zjadacza chleba lub grupy osob mniej lub bardziej zrzeszonych najekonomiczniejszym rozwiazaniem jest kamera VHS i komisyjne orzeczenie kto byl pierwszy bez wnikania w czas (ewentualnie stoper) :)

Reply to
AlexY

Witam Wszystkich,

Przez zupelny przypadek trafilem na ten watek (i ta grupe) ale czytajac, przyszlo mi do glowy ze przy samolotach mozna sprobowac wykozystac jako bramke taki wykrywacz ruchy (na podczerwien) jaki mozna kupic razem z reflektorem garazowym. Nie jestem pewien w jakim stopniu uzadzenie pozwala na regulacje, ale wydaje mi sie ze gdyby torche poeksperymentowac to moze dzialac calkiem dobrze.

Pozdrawiam M.

Reply to
Marcin

Watpie. To sa czujniki pasywnej podczerwieni. Modele a przynajmniej elektryki i szybowce praktycznie nie emituja podczerwieni. Patrzac czujnikiem w niebo tez niczego nie zaslonia wiec podejrzewam ze to nie zadziala. W dodatku te czujniki patrza w szerokim kacie, do pomiarów trzeba waskokatnego detektora.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Użytkownik Piotr "Pitlab" Laskowski napisał:

te garazowe to niekoniecznie ale pomysl wart sprawdzenia, zostalo mi kilka czujnikow z czasow jak sie bawilem w alarmy to jak juz zrobie latadlo to moge sie i tym zajac

wystarczy ze przeslonia "tlo" odpowiednia regulacja czulosci powinna zalatwic sprawe

wlasnie wrecz przeciwnie, patrzac w niebo mamy jednostajne i praktycznie niezmienne tlo podczerwieni, czulosc _podejzewam_ mozna zwiekszyc do max

tu pomoze farba ktora zamalowuje sie niepotrzebne strefy i najlepiej dorwac czujnik o malym kacie patrzenia

Reply to
AlexY

Uzytkownik "Piotr "Pitlab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisal w wiadomosci news:cufh8r$edt$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Witam O charakterystyce katowej czujki podczerwieni nie decyduje detektor PIR, lecz soczewka znajdujaca sie przed nim. W praktyce wystarczy np. czarna tasma izolacyjna zakleic soczewke zostawiajac waska szczeline. Powstaje wtedy tzw. kurtyna podczerwieni

Pozdrawiam Grzes

Reply to
egon

To prawda. Może rzeczywiście warto spróbować, chociaż szanse na to że zadziała nie są zbyt duże - chodzi o niską emisję podczerwieni z modelu. Nie wiem czy czujki nie mają celowo spowolnionej reakcji chocby po to aby nie reagowały na owady. Może wystarczy wpiać się gdzieś przed filtrem...

Tak naprawdę wydaje mi się że sukces mozna odnieść tylko metodami wizyjnymi, czyli kamera i analiza obrazu. Ze względu na koszty i jednostkowe wykorzystanie pozostaje raczej tylko ręczna, poklatkowa analiza.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Użytkownik Piotr "Pitlab" Laskowski napisał:

nic nie musi emitowac, wystarczy ze przesloni tlo w koncu te czujki reaguja na zmiane a nie zwiekszenie emisji IR

to juz kwestia drugoplanowa, odpowiednia kalibracja zalatwi wszelkie sprawy

Reply to
AlexY

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.