granica naturalna// długoterminowa zdolność procesu

Witam,

pisze pracę magisterską. Nurtują mnie 2 sprawy: a) analizując dane w Qs-Stat zastanawiam sie nad funkcją "granica naturalna". Kiedy jakaś charakterystyka ma granice znaturalną a kiedy zero? Przykładowo chropowatość 0,8 Ra- w domysle powinna wynościć od 0 do 0.8 a może dolna granica jest naturalna? Co oznacza to pojęcie dokładnie?

b) jesli w przeds. prod na jednej linii prod wytwarza się kilka wyrobów o róznych średnicach, a zmiany wyrobów nastepuja praktycznie co tydzień ......czy jest jakaś mozliwość żeby okeslić długoterminową zdolność procesu produkcyjnego? Korzystam z książki Dietricha "Metody statystyczne w kwalifikacji....", tam jest mowa o 20 dniach roboczych, a co jeśli produkcja nie pracuje w niedziele? Jak obliczyć wskaźniki Cp, Cpk jeśli wymiar nominalny zmienia sie co kilka dni?

Będę wdzięczna za każdą sugestię,

pozdrawiam

Monika

Reply to
Monika Zyzak
Loading thread data ...

ciach..........

..........

Zaskakuje mnie u magistrantki brak rozróżnienia dni roboczych od kolejnych dni tygodnia. Co to za określenie "produkcja nie pracuje" ... ? Oj, podupadł język wśród kandydatów do tytułów. Proponuję przeczytać całą książkę, znaleźć definicję i przy okazji poduczyć sie języka . Magistrowi inżynierowi nie przystoi mówić i pisać niechlujnie, tak jak magistrantowi nie znać definicji i powszechnie rozumianych określeń niezbędnych do napisania rozprawy magisterskiej. W.Kr.

Reply to
kruszewskiWYTNIJTO

Przewertowałam tą książkę. Jest w niej mowa o "zwyczajowo" 20 dniach produkcyjnych, ale ich ilość zalezy od metod i urządzeń produkcyjnych. Juz wszystko jasne, nawet to, że niedziela nie jest w rozpatrywanym przykładzie dniem produkcyjnym........(choć do tego magistra nie trzeba mieć, a pomyłki językowe zdarzaja się każdemu:-))

Pozdr

Użytkownik snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Reply to
Monika Zyzak

To jakis belkot jest. To wszystko _BAAARDZO_ zalezy od metod i urzadzen produkcyjnych, oraz od ogolnej specyfiki produktu i rynku.

Owszem, przy produkcji wielkoseryjnej na malo elastycznych maszynach moze sie okazac ze drobna zmiana wyrobu to jest problem ustawienia/wymiany calej linii, co najlepiej dokonac w czasie wolnym od pracy pracownikow produkcyjnych. Co tydzien moze byc zbyt kosztowne .. ale czasem nie mozna sobie pozwolic na tak rzadkie zmiany.

A w innych przypadkach zmiana jest bardzo szybka, bo np powiesz tokarzowi "20 czesci wedlug tego rysunku, a potem 30 wedlug drugiego".

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.