hamowanie odzyskowe- hamowanie prądnicą

Witajcie W samochodzie najwiecej paliwa zużywane jest podczas przyspieszania, bądź ruszania. Sytuacja taka zwłaszcza w cyklu miejskim występuje nagminnie. Czemu by nie gromadzić energii z hamowania (zamiast wytracać bezsensownie energię na tarczach hamulcowych można wykorzystać hamowanie odzyskowe- hamowanie prądnicą) np w ładowanych prądnicami połączonymi z kołami specjalnych akumulatorach. Następnie zgromadzoną enegię można by było użyć do wspomagania silnika paliwowego silnikiem elektrycznym podczas ruszania. Oczywiście dodatkowo ze względów bezpieczeństwa w razie mocniejszego awaryjnego wdepnięcia pedału hamulca włącza się tarcza hamulcowa.

Reply to
Leechu
Loading thread data ...

Poczytaj o hybrydach i urzadzeniu które się nazy wa retarder, zdaje się, że ktoś już wpadł na ten pomysł.

M.

Reply to
Michal Kaskosz

Retarder to troche co innego. Hamulec/spowalniacz dostosowany do dlugotrwalego dzialania. Jak trzeba zwiezc 40 ton 500m nizej to ilosc energii staje sie potezna. Jedno z rozwiazan to pradnica i dobrze chlodzone rezystory.

A "regenerative braking" sie prezentuje obiecujaco, ale stosuje raczej rzadko. w zwyklym pojezdzie raczej droga komplikacja, a zysk niewielki. Co innego w elektrycznych i hybrydach.

J.

Reply to
J.F.

Leechu pisze:

W trolejbusach jest to powszechne rozwiązanie (stosowane chyba "od zawsze") - przy hamowaniu oddają prąd do sieci, podobnie niektóre elektrowozy szynowe.

Również w samochodach z napędem hybrydowym coś takiego ma miejsce. Dodatkowo w samochodach hybrydowych prądnica "dociąża" silnik spalinowy do obciążenia przy którym osiąga wyższą sprawność jeżeli aktualnie nie ma dużego zapotrzebowania na moc po to żeby później wyłączyć silnik spalinowy i zużyć energię z akumulatorów.

Reply to
Tomasz Pyra

Użytkownik "Tomasz Pyra" snipped-for-privacy@spam.spam.spam> napisał w wiadomości news:fd9d4g$clt$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

No właśnie ale czemu nie zamontować takiej prądnicy i akumulatorów do zwykłego auta?

Dochodzę do wniosku że powstaje tu nierówność: Gabaryty, ciężar, koszt prądnicy oraz akumulatorów > zysk na paliwie

Reply to
Leechu

Hamowanie odzyskowe jest stosowane od kilkunastu lat w:

- pojazdach hybrydowych (zwłaszcza)

- pojazdach elektrycznych (concepty, nie sprzedawane)

- od kilku lat: w niektórych autach na wodór (np. BMW 7 Hydrogen i chyba też Oplu Zafira ECO /H20 ?)

- od niedawna w BMW serii 5 E60 po faceliftingu i chyba w którymś Mercedesie (nie pamietam)

Reply to
.mit.

Zgadza się dlatego, stosuje się to głownie w hybrydach (opartych na silnikach elektrycznych i benzynowych/wysokoprężnych), rzadko w "zwykłych" autach. Chyba pierwszym seryjnym autem jest BMW serii 5 (E60) i tam stosuje się tylko w silnikach 8-cylindrowych (i chyba w wybranych 6-cyl.).

MS

Reply to
.mit. [Mietek S.

Użytkownik ".mit. [Mietek S.]" snipped-for-privacy@SPAM.NO.onet.eu> napisał w wiadomości news:fdohss$m64$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Dziekuje bardzo za odpowiedzi

Reply to
Leechu

Nie tyle pierwszym seryjnym, co pierwszym serujnym z konwecjonalnym napędem - są to silniki benzynowe R6 i V8. Notabene jedne z najklepszych na świecie.

You are welcome ! ;)

MS

Reply to
.mit. [Mietek S.

Przykład auta z odzyskiwaniem energii - MINI -

formatting link

Reply to
.mit. [Mietek S.

Użytkownik ".mit. [Mietek S.]" snipped-for-privacy@SPAM.NO.onet.eu> napisał w wiadomości news:fel965$fv9$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Czyli da radę i może się opłacać :) pewnie w przyszłości to rozwiązanie będzie coraz bardziej się rozpowszechniać w coraz większej ilości nowych aut.

Reply to
Leechu

No w MINI to jest taki "bajer" - podniesienie zaawansowania technicznego w celu podniesienia prestiżu, bo takich rozwiązań w Fiacie Punto, Renault Clio czy Seacie Ibiza szybko nie zobaczymy.

W hybrydzie to ma sens, bo mamy wniej silniki elektryczne (które mogą działać jako prądnica) i mamy akumulatory, a w zwykłym aucie z jednym napędem to mocno podraża koszt auta.

MS

Reply to
.mit. [Mietek S.

Użytkownik "Leechu" <leechu@usun_to_poczta.fm> napisał w wiadomości news:fd7p5q$u9r$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Układ zasilania, podczas wyhamowania silnikiem (po puszczeniu gazu, do naciśnięcia sprzęgła), nie dawkuje paliwa do cylindrów. Silnik chodzi na powietrzu. Łatwo to zauważyć w samochodach, które posiadają wskaźnik chwilowego zużycia paliwa. Wystarczy jadąc z górki zdjąć nogę z gazu, nie wysprzęglająć silnika i spojżeć na wskazania.

Reply to
Grzechoo

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.