Obciążenie dynamiczne

Witam.

Jeżeli w katalogu dla wózka od prowadnicy liniowej jest podane obciążenie dynamiczne równe np. 10000N to ile jeden taki wózek może "wozić"? Znalazłem na tej stronie

formatting link
tabelę z podaną siłą obciążającą w zależności od napięcia wstępnego (też bym prosił o wyjaśnienie co to jest). Tylko dlaczego dla napięcia zerowego i luzu jest podane zerowe obciążenie?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

Robert Wańkowski napisał(a):

Witam wszystkich,

Obciazenia dynamiczne to obciazenia zmienne w czasie, moga one dzialac okresowo ze stalym okresem drgan lub calkiem przypadkowo. odrozniaja sie one od obciazen statycznych tym, ze powoduja wieksze zmeczenie materialu, a co za tym idzie mniejsza jego zywotnosc. Jezeli by wziasc pod uwage przyspieszenie ziemskie srednie dla polozenia polski, to g=9,807m/s2 a zatem max. dopuszczalne obciazenie dla twojego wozka wyrazone w kilogramach wynioslo by ~1019,6 kg.

pozdrawiam Pikul Bartlomiej

Reply to
Barteus

Robert Wańkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Poczytaj dokładnie wszystko co jest tam napisane. Porównaj z nośnościa dynamiczną łożysk tocznych. Jest tu analogia. Obciążenie dynamiczne możesz rozumieć tak: jest to obciążenie "ruchowe", które nie zmieniane w czasie, zapewnia deklarowana trwałość, czyli przejechanie tych 50 km (co wynika z ilości obrotów łożysk-rolek, czy co tam nie jest tym elementem tocznym). Znalazłem

Takie coś, jak wywarcie "zacisku" na powierzchniach prowadnic. Też jest to opisane.

Ale nie wózka, poczytaj, tam jest wszystko napisane i do tego zrozumiale. Jak masz wątpliwości, poczytaj wcześniej jak dobiera się łożyska toczne. Analogia widoczna gołym okiem. Pozdr. Sensei4.

Reply to
sensei4

To jeszcze dopowiem tak....w temacie napiec wstepnym. Wozki moga posiadac napiecie wstepne. Oznacza to ze wozek nie obciazony zadna sila sam z siebie wywiera jakis nacisk na prowadnice i nie chodzi tutaj o ciezar samego wozka. Przykladowo napiecie wstepne podawane w katalogax BochRextorh-a jako 2% oznacza, ze z nosnosci statycznej 2% bedzie w sposob ciagly wywieralo sile na prowadnice. To napiecie wstepne moze byc 8%-we czy nawet moze wynosic 13 %. Klopot w tym, ze im wieksze napiecie wstepne, tym teoretycznie szybciej zuzyje sie zestaw wozek-prowadnica. Teoretycznie gdyz nie zaobserwowano zmniejszenia zywotnosci dla malych napiec (2%), a w przypadku pracy udarnej mogace sie pojawic luzy na styku wozek-prowadnica sa o wiele gorsze niz samo napiecie wstepne, wiec wozki z duzym napieciem wstepnym (13%) pracujace w warunkach ciezkich moga byc o wiele bardziej zywotne od takich samych z mniejszym napieciem wstepnym lub z jego brakiem. Wszystko zalezy wiec od ...przeznaczenia? ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.