Osłonięcie zaokiennego czujnika temperatury

W dniu 2018-07-11 o 03:49, Konrad Anikiel pisze:

Zapominacie o strumieniu mocy na jednostkę powierzchni, który zależy od odległości x między odbiorem i nadawcą.

Q = E/(4*pi*x^2)

WM

Reply to
WM
Loading thread data ...

Raptem dwie. Z czego jedna do pomiaru temperatury otoczenia, jesli dobrze rozumiem.

Ano niestety. Ciekawe wiec jak sie takie chinskie mierniczki za 25 zl sprawuja ... albo i porzadne, za 2025 ...

I mowisz, ze mimo plomienia pod spodem, to jest na tyle chlodne, ze mozna dotykac ?

Raczej caly czas inwestowali w badania, az pojawilo sie masowe zastosowanie. Szkiel do filtrow optycznych maja cale mnostwo. Moze ktos bedzie potrzebowal, chocby do termometru.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu poniedziałek, 9 lipca 2018 23:28:32 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

Jakos tak zeby stal pospawac, to ciagle trzeba butli z acetylenem i tlenem, nie wystarczy gaz z rury, czy propan-butan z butli ...

No , w domowych piecach nie masz powodu, aby podnoscic temperature. Ba - im wyzsza temperatura, tym wiecej strat w komin leci.

W piecu elektrowni tez nie masz, skoro para wodna dobrze pracuje gdzies do 500C.

Jedynie w silniku spalinowym chcesz jak najwieksza ...

Gestosc promieniowania cieplnego ciala scisle zwiazana z temperaturą.

A jak chcemy skupic swiatlo z supernowej, to swiatlo i IR (no i UV) nas interesuje, a nie jakies predkosci.

Wiec o jakiej predkosci piszesz ?

Tym niemniej supernowa mocna jest, i z odpowiednim zwierciadlem mozna Ziemie usmazyc...

No wlasnie widzisz - termodynamika zabrania, aby temperatura poszla wyzej, z czego wniosek ... zabrania tez skupienia na mniejszym punkcie. Tzn mozna, ale wtedy i obiektyw musi miec mniejsza srednice, bo tak na prawde to zabrania osiagniecia w skupieniu wiekszej gestosci mocy niz u zrodla.

Ale nie ograniczaj sie - sprobuj skupic swiatlo slonca lepiej. Moze ci sie uda, wtedy osobiscie napisze petycje zeby Nobla Ci przyznali. (powaznie obiecuje - nie jestem przekonany co do prawdziwosci tego twierdzenia termodynamiki, ale na razie sie sprawdza)

Przy okazji - ta zasada uniemozliwa konstrukcje ukladu luster, ktory by skupil swiatlo na ogniwach slonecznych i nie wymagal obracania za Sloncem. Tzn - troche skupic moze, ale nie za duzo.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5b45a11d$0$609$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2018-07-11 o 03:49, Konrad Anikiel pisze: [...]

No wlasnie o to chodzi - tego strumienia nie da sie skupic tak, zeby przekroczyl gęstość z którą był emitowany u nadawcy.

Termodynamika zabrania.

J.

Reply to
J.F.

Dość dobrze. Tzn. życia bym im nie zawierzył, ale przy odległościach do tych paru metrów, nie różnią się odczytami od bardziej wypasionych więcej niż te 0.2-0.5C.

Reply to
Marcin Debowski

A za 75zl mozna miec miernik temperatury ciala, gdzie roznica 39-41 C moze decydowac o zyciu ...

A porownania z jakims kontaktowym termometrem nie masz ?

Rozbieznosci na emisyjnosci roznych powierzchni sa chyba duze, a one tak sobie mierza wszystko bez kalibracji ?

Czy uzywaja tych samych czujnikow, wiec nie dziwne, ze pokazuja to samo co i drogie ...

J.

Reply to
J.F.

Nie ufam tańszym, bezkontaktowym do temperatury ciała. Co najwyżej do wstępnej "diagnozy". Tam jest MZ problem choćby z tym, że nie sposób okreslić wpływu potu.

Mogę sprawdzić z Fluką z pracy (o ile nie zapomnę).

Tak duże nie są, o ile nie są to wspomniane np. powierzchnie metalu.

Taki termometr można zresztą dość łatwo zweryfikować mierząc temperaturę wody - zarówno ciekła jak i lód ma 0.97 zdolności emisyjnej. (czy jak się tam to nazywa)

Jak będę miał chwilkę to sprawdzę.

Reply to
Marcin Debowski

No więc taki okaz:

formatting link
Wodę z lodem pokazuje w granicach 0.0-0.7C, a gotujący wrzątek 98.5-99.5C. One mają emisyjność ustawioną zdaje się na 0.95.

Reply to
Marcin Debowski

tanszym kontaktowym tez nie ufam, skoro chinskie, a czasem trzeba zycie zawierzyc ...

A czarnoskorego Murzyna dobrze mierzy ?

A jest w nich wzmianka, ze do metalu sie nie nadaja ? Pewnie tez sie nie nadaja do materialow uzywanych w nich na optyke :-)

Jest to jakis pomysl, zeby sprawdzic czy skalibrowane na wode, czy jakos bardziej "uniwersalnie". I moze drugi - zabrac nad morze, i sprawdzac temperature wody.

Ale tak ogolnie to ja bym pewnie "do wszystkiego" uzywal, a do wody to akurat najmniej :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale one się nadają do metalu, tylko trzeba zmienić współczynnik. Spodziewam się, że można, ale nie chce mi się teraz sprawdzać :)

Najcześciej używam do mleka - zaczyna kipieć pomiędzy 80-85C.

Reply to
Marcin Debowski

Mi kamerka z telefonu pokazuje odbicie mojej twarzy w powierzchni wody, bardziej lub mniej wyraźnie w zależności od kąta patrzenia. Trzeba by ją zmatowić. Nawet nietrudno, mam węgiel na biegunkę. Proszę bardzo, teraz nic się nie odbija.

Reply to
Konrad Anikiel

Co prawda to sam czujnik, jeszcze nie pistoleowy pirometr wszystkomający, no ale powiedzmy że jest smoking gun. Dżejef, masz puszkę Hite. Adres korespondencyjny proszę, a jak nie to do odebrania u mnie w Daejeon.

Dotknij palcem centymetr obok tego namalowanego pola, przekonasz się że zimne. Przewodność nikczemnie niska. Kontaktowo nie grzeje. Jeśli szkło na środku gorące, to głównie dlatego że nagrzało się od garnka. A skoro już się nagrzało to bez obaw możesz wylać na to kubek zimnej wody. Nie ma prawa pęknąć, rozszerzalność zero. A stalowa fajerka potrafi pęknąć w kuchni kaflowej!

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu środa, 11 lipca 2018 21:03:21 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

Miernik temperatury ciała ma klia upraszczających założeń, na przykład że temperatura mierzonego obiektu jest stała w całym polu widzenia, znaczy wystarczy jeden piksel wielkości całego pola widzenia, bez wnikania w rozkład.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu środa, 11 lipca 2018 21:03:21 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

Jak chce zmierzyc temperature czajnika z bliska, to tez moge tak uproscic. Jak krzaka to rowniez - tylko optyke musze miec taka, zeby rzutowala srodek krzaka na ten jeden piksel. Podobnie ze słoncem.

Ale gdzie inne załozenia - biały, czarny czy żołty czlowiek chocby ? Spocony czy nie ?

Mierzenie w uchu ma moim zdaniem sporo sensu, ale sa i takie, co każą mierzyć na czole. Nie ma znaczenia czy powietrze w pokoju jest zimne czy cieple ?

Wydaje mi sie, ze temperatura powierzchni skóry moze sie sporo zmieniac, ale moze promieniuja jakies glebsze warstwy ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-07-11 o 19:23, J.F. pisze:

Środek krzaka nie jest istotny, ważny jest obszar koła o średnicy 1/8 odległości. Czujnik uśrednia temperaturę w tym kole.

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5b464515$0$601$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2018-07-11 o 19:23, J.F. pisze:

Zapewne to 1/8 zalezy od modelu i jego optyki.

Ale o to wlasnie chodzi - zeby to kolo obejmowalo tylko krzak, a nie jeszcze cos innego :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.