Przewodnictwo cieplne cieczy...

Czy ktoś z Państwa natknął się w morzu Internetu na tabelę porównawczą
przewodnictwa cieplnego cieczy? Konkretnie chodzi mi o alternatywę dla wody w
układach chłodzących. Jak się ma np. przewodnictwo cieplne oleju
transformatorowego do wody itd.
Pozdrawiam.
Reply to
robak
Loading thread data ...
Przede wszystkim woda nie chlodzi przewodnictwem [ktore ponoc ma mierne] tylko obiegiem. Znaczy sie nagrzewa sie i albo konwekcyjnie albo pompa jest przenoszona w inne miejsce.
I cieplo wlasciwe jest tu istotne, a akurat to woda posiada bardzo duze.
J.
Reply to
J.F.
Konwekcja jest zaleta cieczy jako chlodziwa (nie tylko wody ale zakladam, ze uzyles skrotu myslowego). Ocena przydatnosci cieczy do chlodzenia jest znacznie bardziej skomplikowana niz w przypadku cial stalych, dochodzi przeplyw, cisnienie itd. Jezeli ktos szuka cieczy o super przewodnictiwe cieplnym w szerokim zakresie temperatur, cisnien i predkosci przeplywu to proponuje wstukac w google.com haslo "nanofluids".
Reply to
melon
Chcesz wiedzieæ nie o przewodzeniu, tylko o przejmowaniu.
Konrad
Reply to
KA
Tak, to nie moja branża stąd pomylenie pojęć. Chciałbym w układzie chłodzącym (pompka, chłodnica... itd.) zastosować płyn, który da mi najlepsze efekty dlatego chcę się dowiedzieć czy wzastosować wodę, olej transformatorowy, płym do chłodnic czy może jeszcze coś innego. Pozdrawiam
Reply to
robak
U¿ytkownik " robak" snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:cc39u5$7r3$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
Je¶li nie ma problemu z zamarzaniem, agresywno¶ci± chemiczno-galwaniczn± itp- to woda. Konrad
Reply to
KA
A co ma byc chlodzone ? Jesli nie ma innych wskazan .. to plyn do chlodnic.
- wody w nim duzo, mozna tez rozcienczyc, - ma dodatki antykorozyjne i konserwujace gume, smarujace pompe, - nie rozsadzi instalacji zima.
J.
Reply to
J.F.
Chłodzone będą tranzystory... mała obudowa urządzenia, duża moc dlatego zaistniała potrzeba wyprowadzenia ciepła "na pole" ;-) Jako, że jest tam również sporo delikatnej elektroniki pomyślałem o oleju transformatorowym bo to b.dobry izolator... na wypadek wycieku.
Reply to
robak
I od tego bylo zaczac .. na wypadek wycieku..
P.S olej transformatorowy jest palny, niby przy tranzystorowych temperaturach jeszcze nic nie grozi, ale jak wycieknie i zaiskrzy .. to warto miec gasnice pod reka ..
J.
Reply to
J.F.
Osoba J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisała w snipped-for-privacy@4ax.com:
W tym momencie sobie przypomniałem zdjęcie z fun.from.hell.pl... Na zdjęciu było akwarium wypełnione olejem transformatorowym, a wewnątrz umieszczona płyta główna i inne bebechy komputera ;-) Chyba nie bardzo miałoby w takiej sytuacji jak zaiskrzyć ;-)
Reply to
Zenobiusz Zimny
robak snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał(a):
No to tzw. watercooling :D Najlepszy płyn - woda zdemineralizowana (destylowana), olej transforamtorowy sie nie nadaje ze wzgledu na lepkosc, po drugie jak wpadnie to na elekronike to trzeba czyścić. Do płyny środki typu antyglon. Nie radze stosować w układzie alu + miedź! na miedzi osadza sie tlenek aluminium w procesie hydrolizy i pogarsza to znacznie wydajnosć układu. Jesli chodzi o odprowadzanie ciepła to moge zaprojektować bardzo wydajny blok wodny na ten tranzystor, spokojnie moge odprowadzić 130 W przy temp nie większej niz 50 C. hihi tak sie pochwale moim nowym bloczkiem na CPU (amd 1700 + => 1467@2400 mhz)
formatting link
Reply to
Darek
formatting link
pt.. WaterWetter polepsza zabieranie ciepla przez wode, w niewielkim stopniu, ale jednak.
Reply to
melon
No z opisu tego produktu wynika ze polepsza własciowsci przewodnictwa cieplnego, ale chyba w Polsce ten produkt jest niedostepny, przynajmniej sie nie spotkałem. Dobra konstrukcja bloku wodnego i nie trzeba zadnych środków uzywać :]
Reply to
skatan
No to glikol. Nie zamarza, izolator. Jak wylałem na urzadzenie, to umycie polegalo na wydmuchaniu powietrzem i wytarciu szmatkami.
Reply to
jerry1111

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.