studia

Witam Jestem tegorocznym maturzysta.. chcialbym sie wybrac na studia politechniczne. Zastanawiam sie nad Automatyka i Robotyka na wydziale Automatyki i Robotyki na PG oraz nad Elektronika i Telekomunikacja.. czy Wy jako specjalisci w swoich dziedzinach mozecie mi podpowiedziec ktory wg was kierunek jest hmm "lepszy" tzn po ktorym jest praca, jakie jest w takiej pracy wynagrodzenie? oraz jak wg Was ksztalci Politechnika Gdańska, czy moze wybrac inna uczelnie? pozdrawiam

Reply to
Filip M
Loading thread data ...

Witam Ja juz dawno temu kończyłem Elektronikę (aparatura elektroniczna) na PW, ale: pomijając możliwośc pracy w wyuczonej specjaloności, to IMO najbardziej poszukiwani dzisiaj są programiści i admnistratorzy baz danych, oraz programisci i administratorzy sieci rozległych. Osobna również poszukiwana specjalnośc to analitycy aplikacji/rozwiązań (tu liczy się podejscie raczej programistyczne plus wiedza/doświadczenie np. z bankowości). Wielu moich kolegów po automatyce znalazło prace jako programiści (raczej aplikacji niż sieci). Po telekomunikacji bliżej do sieci rozległych. Moja nieco subiektywna ocena - rynek aplikacji będzie rozwijał się szybciej w sensie zapotrzebowania na ludzi niz rynek sieci. Ale spróbuj to sprawdzić, są zapewne publikowane analizy. W moich czsach tego praktycznie nie było, ale teraz warto jak najwczesniej w miarę wolnego od studiowania czasu łapać się na róznego rodzaju "fuchy" w firmach. To najlepiej daje doświadczenie i przegląd sytuacji na rynku pracy. Powodzenia

Reply to
Paweł Pracki

Filip M napisał(a):

To jest wróżenie z fusów, za 5 lat kiedy będziesz miał dyplom sytuacja na rynku pracy będzie inna. Dlatego lepiej zdecydować się na możliwie szerokie kierunki, jak np. elektronika i telekomunikacja. I tak trzeba się liczyć z tym, że nie będzie się na 100% pracowało w wyuczonej specjalności.

Reply to
PeJot

Kurciok napisał(a):

Ojoj, chyba nie znasz realiów studiów. Studiuję na 4. roku elektrotechniki i wielokrotnie mnie szlag trafiał, gdy ludzie po Technikum Elektrycznym nie byli w stanie zestawić prostych układów na laborkach czy też wykazywali elementarne braki w wiedzy(i to w dodatku wiedzy, którą mieli w technikum). Okazuje się, że bardziej wartościowa okazuje się wiedza którą zdobyłem zajmując się hobbystycznie elektroniką(jestem po liceum) niż ich dyplom.

Reply to
badworm

Filip M napisał(a):

Drobne sprostowanie: nie ma wydziału Automatyki i Robotyki na PG. Taki kierunek jest na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Nie wiem na ile duże są różnice między tymi kierunkami - przejdź się do biur informacyjnych na tych wydziałach i poproś o siatkę programową - będziesz miał jakieś rozeznanie choć uważaj bo czasami faktyczny zakres przedmiotu ma niewiele wspólnego z jego nazwą. Rozpoczynając studia nie zakładaj, że po ich zakończeniu będziesz pracował w zdobytym zawodzie - sytuacja na rynku pracy się zmienia i być może będziesz się cieszył z jakiejkolwiek roboty po studiach. Poza tym należy być elastycznym i umieć przystosować się do innego zawodu. Sytuacja jaka miała miejsce u mnie na wydziale w poprzednim tygodniu: na zaproszenie wykładowcy przyszło dwóch pracowników z firmy zajmującej się projektowaniem i wykonywaniem stacji bazowych GSM z propozycją tematu pracy dyplomowej. Chodziło o stworzenie "wtyczki" do programu typu CAD do wizualizacji wyników obliczeń rozkładów pola EM wokół anten stacji bazowych. Z tym, że ta wtyczka miała by też te obliczenia przeprowadzać. A tymczasem wiedzy o antenach nikt nam do głowy nie wkładał w trakcie studiów - była Elektrodynamika ale chyba nikt jej miło nie wspomina.

Reply to
badworm

Kurciok napisał(a):

Niestety poziom techników(elektrycznych i elektronicznych) mocno się ostatnio obniżył. Sporo już się na ten temat na PME pisało. A co do liceów - wbrew pozorom ich absolwenci mogą mieć łatwiej na studiach technicznych ze względu na opanowany większy materiał z matematyki i fizyki.

Reply to
badworm

Dnia Wed, 25 Jan 2006 13:45:02 +0000 (UTC), Filip M napisał(a):

Kup sobie wyborcza poniedziałkową, zajrzyj jakie sa ogłoszenia w "Praca" a konkretniej "Inżynieria, IT"

Dużo jest pracy dla informatyków, bazy danych, programowanie, sieć, dodakowo automatyka i robotyka, programowanie robotów, jesli specjalnosc mechaniczna koniecznie AutoCad a dodatkowo coś 3D np Catia.

Wiem, wioem wszysko sie zmienia i trzeba wybrać coś związane z rozwijająca sie gałęzią przemysłu/nauki.

A tak poza tym odpowiedz sobie na jedno za*******e wazne pytanie: Co chcesz w życiu robić....a potem to robić :)

Reply to
dooh

O ile AutoCAD'a można przejść łatwy i relatywnie szybki kurs i nauczyć się podstaw, które bardzo dużo dają, o tyle system CATIA to skomplikowany software, który jest rozbudowanym programem służącym do modelowania właściwie wszystkiego co możliwe, a nauczenie się nawet podstaw tego systemu to kwestia nawet paru lat i wiedzy przekraczającej poziom maturzysty, a nawet studenta na 3. roku.

A jeśli chodzi o uczniów po technikach to w wię kszości przypadków na studiach technicznych nie dają oni sobie tak rady jak uczniowie po LO, gdyż tak jak powiedział jeden z poprzedników nie mają oni tego poziomu wiedzy, co maturzyści kończący klasy matematyczno-fizyczne, a jak dobrze wiemy to właśnie te dwa przedmioty stanowią trzon wiedzy, jaka jest wymagana na pierwszych latach studiów technicznych.

Reply to
wharton

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.